GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2017

Tue

09

Apr

2019

Marsz w Gnieźnie: SPR przekazało stanowisko Sądowi Okręgowemu w Poznaniu

Sąd Okręgowy w Poznaniu (fot. Włodzimierz Hoppel)
Sąd Okręgowy w Poznaniu (fot. Włodzimierz Hoppel)

Organizator I Gnieźnieńskiego Marszu Równości złożył w Sądzie Okręgowym w Poznaniu odwołanie od decyzji Prezydenta Miasta Gniezna o zakazie Marszu.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią SPR przesłało Sądowi swoje stanowisko w tej sprawie, tj. tzw. opinię przyjaciela sądu - wskazując, że decyzja o zakazie powinna zostać uchylona.

Read More

Tue

09

Apr

2019

SPR protestuje przeciw zakazowi I Gnieźnieńskiego Marszu Równości

Grafika pochodzi ze strony e-gniezno.pl
Grafika pochodzi ze strony e-gniezno.pl

Prezydent miasta Gniezno zakazał wczoraj I Gnieźnieńskiego Marszu Równości oraz 17 innych zgromadzeń publicznych, które miały się odbyć 13 kwietnia. Oświadczenie prezydenta miasta zamieszczone na stronie internetowej urzędu miejskiego jak i uzasadnienie decyzji o zakazie Marszu wskazują na to, że władze Gniezna muszą się jeszcze wiele nauczyć, jeśli chodzi o wolność zgromadzeń. SPR zaprotestowało przeciw zakazowi.

Read More

Sat

06

Apr

2019

Czternasty Dzień Milczenia w Toruniu

Read More

Thu

28

Mar

2019

Więcej pracy dla komisji etyki

Posłanka Elżbieta Kruk (PiS); fot. Onet.pl
Posłanka Elżbieta Kruk (PiS); fot. Onet.pl

Kolejne homofobiczne wypowiedzi wpływowej postaci należącej do PiS; tym razem posłanki Elżbiety Kruk. We wczorajszym wywiadzie dla Onet.pl "żartowała", że ma nadzieję, że Polska będzie "regionem wolnym od LGBT", za czym m.in. dodała, że chodzi jej o to, "żeby nie było promocji", "żeby nie było tej ideologii". Najkrócej odpowiadając E. Kruk: osoby LGBT nie są ideologią ani nie rozprzestrzeniają się przez "promocję". Za homofobiczne insynuacje E. Kruk dostaje wniosek do komisji etyki poselskiej.

Read More

Tue

26

Mar

2019

"Półprawdy" i "mity" o sytuacji osób LGBT? Czyżby?

Tomasz Pietryga (fot. gremimedia.pl)
Tomasz Pietryga (fot. gremimedia.pl)

 

Przemysław Szczepłocki

 

Minęła doba od czwartkowej prezentacji „piątki na rzecz osób LGBT” przez Roberta Biedronia, Gabrielę Morawską-Stanecką i Sylwię Spurek, a na stronie www.rp.pl pojawił się głos, że „Biedroń buduje debatę na półprawdach”. Głos nie byle kogo, bo w powyższy sposób swoją opinię o propozycjach Wiosny zatytułował Tomasz Pietryga, zastępca redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”.

Read More

Thu

21

Mar

2019

Come Out - kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego

Read More

Wed

20

Mar

2019

Sprawa posła Sanockiego trafi do komisji etyki

SPR wysłało dziś do komisji etyki poselskiej wniosek o zajęcie się sprawą posła Janusza Sanockiego.

Poseł, który jest członkiem komisji sprawiedliwości i praw człowieka, do praw człowieka ma specyficzny stosunek - jak pokazał niecały tydzień temu tuż przed rozpoczęciem posiedzenia ww. komisji. Dzięki kamerom telewizji TVN można było zobaczyć, jak J.Sanocki w najlepsze opowiadał innemu posłowi "żarty" o gejach.

Read More

Tue

19

Mar

2019

Panel TRANS-MEDIA na Dzień Widoczności Osób Transpłciowych

Read More

Thu

14

Mar

2019

TVPINFO zestawiło LGBT z promocją "Mein Kampf". Reakcja SPR

"Rabiej, działaczka LGBT i wykładowca gender studies promują »Mein Kempf«" - tak (łącznie z literówką) TVP INFO zatytułowała materiał na swojej stronie. Czyżby jakakolwiek osoba LGBT promowała książkę zbrodniarza i twórcy nazizmu, który planował nas zniszczyć? Oczywiście, że nie. O co chodziło w tytule TVP INFO i dlaczego nie powinien był on powstać - SPR wyłożyło w piśmie do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, Rady Mediów Narodowych oraz zarządu Telewizja Polska S.A., prosząc te gremia o zajęcie stanowiska i podjęcie działań wobec osób, które przygotowały przedmiotowy materiał.

Read More

Sun

10

Mar

2019

Pożegnaj zimę z SPR!

Czas pożegnać zimną, mokrą, wietrzną i ciemną porę roku, czas pożegnać zimę. Niech wraz z nią odejdą smutki i przykrości, złe wspomnienia, krzywdy, troski, żal i ból.

Zamiast topienia marzanny SPR proponuje ognisko i ... spalenie Marzanna, kukły, która - niczym ustępująca zima - zabierze ze sobą to, co przykre, mroczne i niechciane. Wyrzućmy to do ognia - niech znikną chłód, ciemność i smutek, niech nastaną ciepło, światło i radość. Zimo, idź precz!

 

Read More

Mon

25

Feb

2019

Organizacje społeczne chcą odwołania Barbary Nowak, małopolskiej kurator oświaty

Barbara Nowak (fot. Jakub Włodek/Agencja Gazeta)
Barbara Nowak (fot. Jakub Włodek/Agencja Gazeta)

Czterdzieści organizacji społecznych złożyło wspólnie wniosek do ministry edukacji narodowej, Anny Zalewskiej, o odwołanie Barbary Nowak z funkcji małopolskiej kurator oświaty. Przyczyna: homofobiczny tweet B. Nowak, stanowiący komentarz do podpisania przez Rafała Trzaskowskiego "Karty LGBT+ dla Warszawy".

Read More

Fri

01

Feb

2019

Konkurs walentynkowy!

Read More

Tue

04

Dec

2018

Spotkanie z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym

Wczoraj (03.12.2018) w Warszawie delegacja Grupy ds. praw podstawowych i praworządności Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego spotkała się z reprezentacją polskich organizacji pozarządowych. Tematem dyskusji była wolność zgromadzeń i wolność zrzeszania się. SPR reprezentowała Raisa Rechter.

Read More

Wed

07

Nov

2018

Dalsze wyrazy wsparcia dla ZHP

W związku z nowym atakiem fundacji „Centrum Życia i Rodziny” na ZHP - tym razem w postaci listu wysłanego do prezydenta Dudy, donoszącego m.in. o "propagowaniu wśród dzieci i młodzieży homoseksualizmu i innych dewiacji" - SPR ponownie wyraziło poparcie dla działań Związku. W listach wysłanych do komendy Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej oraz jej 22 hufców dziękujemy za prorównościową i antydyskryminacyjną postawę ZHP, a także za takie cenne inicjatywy, jak ustanowiony w 2017 roku Ruch Programowo-Metodyczny "Harcerstwo dla każdego".

Read More

Tue

06

Nov

2018

"Tęczowy Piątek" w niektórych mediach i co można z tym zrobić

Jeśli wierzyć niektórym mediom, 26 października w szkołach organizujących Tęczowy Piątek doszło do indoktrynacji, nieszczęścia i ataku na konstytucję jednocześnie. Mniej stonowane doniesienia o Tęczowym Piątku - rozebrane na czynniki pierwsze - SPR poleciło uwadze Rady Etyki Mediów, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Rzeczypospolitej Polskiej, Katolickiego Stowarzyszenia Dziennikarzy, Konferencji Mediów Polskich oraz Press Club Polska.

Read More

Wed

31

Oct

2018

Oświadczenie ws. "Tęczowej ekipy na Marszu Niepodległości"

Zamieszczamy treść oświadczenia dotyczącego "Tęczowej ekipy na Marszu Niepodległości".

Read More

Fri

19

Oct

2018

Wybory samorządowe 2018 - co ws. LGBTQ?

Created by Freepik | Projekt: Freepik
Created by Freepik | Projekt: Freepik

Już w niedzielę, 21 października, czekają nas wybory samorządowe - wybory rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Po raz pierwszy głosy oddawane będą do przezroczystych urn - nie po raz pierwszy, jak się okazało, większość zapytanych przez nas startujących w wyborach i ich komitetów wyborczych postanowiła milczeć.

Zanim rozpocznie się cisza wyborcza publikujemy informację o podjętej przez SPR próbie zebrania informacji o kandydujących osobach i ich spojrzeniu na sprawy osób LGBTQ.

Read More

Fri

12

Oct

2018

Apel do Prezydenta RP o wprowadzenie ochrony osób LGBTQ przed hate crimes - w dwudziestą rocznicę śmierci Matthew Sheparda

Matthew Shepard, fot.Gina van Hoof
Matthew Shepard, fot.Gina van Hoof

We wspólnym apelu Fundacja Q, Fundacja Pro Diversity, Lambda Warszawa, Prowincja Równości | Świętokrzyska Inicjatywa LGBT+, Queer UW, Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności, Stowarzyszenie Tęczówka oraz Stowarzyszenie Voces Gaudii wezwały Prezydenta RP do złożenia w sejmie projektu zmiany kodeksu karnego, która rozszerzy ochronę przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami na osoby LGBTQ.

 

Analogiczne projekty złożone w VI, VII i VIII kadencji sejmu nie zostały uchwalone.

 

Impulsem oraz inspiracją do skierowania apelu jest przypadająca dziś dwudziesta rocznica śmierci Matthew Sheparda, amerykańskiego studenta i ujawnionego geja.

Read More

Wed

10

Oct

2018

Opinia "przyjaciela sądu" ws. zakazu I Marszu Równości w Lublinie

Podobnie jak inne organizacje, m.in. Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Warszawa i Miłość Nie Wyklucza, także SPR przesłało Sądowi Okręgowemu w Lublinie swoje stanowisko ws. zakazu I Marszu Równości.

Sąd będzie rozpoznawał odwołanie organizatora Marszu dziś o 14:15.

Z treścią naszego stanowiska można zapoznać się poniżej.

Read More

Tue

09

Oct

2018

Oświadczenie SPR ws. zakazu I Marszu Równości w Lublinie

Publikujemy treść oświadczenia dotyczącego wydanego dziś zakazu organizacji I Marszu Równości w Lublinie.

#WspieramLublin

Read More

Wed

03

Oct

2018

Popieramy działania ZHP

"Centrum życia i rodziny" zarzuciło Związkowi Harcerstwa Polskiego, że uprawia "indoktrynację homoseksualną"; w zasłużonym ZHP rzekomo zapanowała "homoideologia". Dowody są równie "solidne" co zarzuty - to np. spotkanie harcerek i harcerzy z Prezydentem Miasta Słupska, Robertem Biedroniem. Strach pomyśleć, jaką ideologią musiało pachnieć w ZHP po udziale Mateusza Morawieckie i jego dzieci w zlocie ZHP...

SPR wysłało do władz ZHP list, w którym dziękuje Związkowi za dobrą pracę edukacyjną i wyraża poparcie dla działań ZHP.

Read More

Sat

29

Sep

2018

Przyłącz się do nas! Pomóż w walce z homofobią!

Read More

Thu

27

Sep

2018

Spotkanie ze Specjalną Sprawozdawczynią ONZ

Dziś przedstawiciel SPR wziął udział w spotkaniu z Karimą Bennoune, Specjalną Sprawozdawczynią w zakresie praw kulturalnych z biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka.

W spotkaniu, które odbyło się w Warszawie i które jest częścią dwunastodniowej misji pani Bennoune w Polsce, wzięły udział osoby z szeregu innych organizacji prawnoczłowieczych i strażniczych.

Read More

Wed

26

Sep

2018

Inauguracja grupy dla osób transpłciowych

SPR uruchamia grupę dla osób transpłciowych, Inaczej niż w przypadku naszej grupy spotkaniowej (która będzie dalej funkcjonować), spotkania grupy dla osób transpłciowych będą prowadzone przez psycholożkę.

Na pierwsze, inauguracyjne spotkanie zapraszamy 09 października o 17:30.

Osoby chcące wziąć udział w spotkaniu prosimy o przesłanie zgłoszenia na adres wsparciespr@gmail.com.

Wed

26

Sep

2018

SPR prosi Radę Etyki Mediów o zajęcie się homofobiczną okładką "Gazety Polskiej"

W związku z okładką numer #39(1311) "Gazety Polskiej", który ukazał się dzisiaj, SPR napisało do Rady Etyki Mediów. W naszej ocenie przedmiotowa okładka - zestawiająca osoby LGBT z nazizmem, komunizmem i "islamistami" jest nie tylko homofobiczna, ale też stanowi dowód na ignorancję i bezmyślność osób, które dopuściły do jej powstania i wykorzystania.

Read More

Thu

13

Sep

2018

Pokazy filmowe z okazji Dnia Widoczności Osób Biseksualnych

Read More

Mon

03

Sep

2018

Bi-edycja szybkich randek

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Widoczności Osób Biseksualnych (Bi-Visibility Day), przypadający 23 września.

Z tej okazji SPR zaprasza dzień wcześniej, tj. 22 września, na specjalną bi-edycję "szybkich randek".

Termin zgłoszeń: 19.09.2018, 23:59.

Read More

Thu

30

Aug

2018

Powstanie grupa dla osób transpłciowych

SPR przygotowuje rozszerzenie swojej oferty pomocowej o grupę dla osób transpłciowych, Wiemy, że osoby z okolic Torunia dojeżdżają do Poznania, bo najbliżej właśnie tam funkcjonuje taka grupa - motywuje to nas do utworzenia odpowiedniej grupy w Toruniu, w miarę możliwości z udziałem psychologa albo psycholożki.

 

 

Read More

Fri

24

Aug

2018

KRAV-MAGA dla LGBTQ albo jeden raz na próbę

Zbieramy grupę osób LGBTQ do wspólnych treningów krav magi. Zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy lub poprzez FB! Jeśli uda nam się zebrać min. 10 osób, będziemy mogli utworzyć własną grupę.

Koszt to 70-90 zł za miesiąc, trening raz w tygodniu przez 1,5 godziny.

Zapraszamy także osoby LGBTQ, które chcą jedynie sprawdzić, czy krav maga to coś dla nich - planowane jest pojedyncze spotkanie prezentujący ten system walki.

Zgłoszenia należy kierować na adres pracowniaroznorodnosci@gmail.com.

Read More

Wed

15

Aug

2018

(Kolejne) cztery niemądre tweety Joachima Brudzińskiego

Joachim Brudziński (fot. Fotorzepa, Robert Gardziński)
Joachim Brudziński (fot. Fotorzepa, Robert Gardziński)

Choć od pierwszego Marszu Równości w Częstochowie minęło już trochę czasu, a sprawa twitterowych wypowiedzi Joachima Brudzińskiego na jego temat nieco przyschła, SPR postanowiło wrócić do niej na moment. Materiału do pracy dostarczyły nam cztery tweety obecnego szefa MSWiA.

Read More

Wed

15

Aug

2018

Wiceprezes PiS o "paradzie sodomitów"

fot. Mariusz Grzelak/REPORTER /East News
fot. Mariusz Grzelak/REPORTER /East News

Mariusz Błaszczak, wiceprezes PiS oraz minister obrony narodowej, występując w programie TV Trwam nazwał XV Marsz Równości w Poznaniu "paradą sodomitów" i stwierdził, że była to próba "narzucenia czegoś, co normalne nie jest".

SPR poprosiło o zajęcie się tą wypowiedzią komisję etyki. Nie poselskiej, bo o jej nieskuteczności w walce z homofobią wiemy bardzo dużo. Komisję etyki Prawa i Sprawiedliwości.

Read More

Sun

05

Aug

2018

Fundacja Cicha Tęcza prosi o wsparcie

Powstała niedawno fundacja Cicha Tęcza poszukuje wsparcia na rozwój i swój pierwszy projekt - "O seksie po cichu", czyli warsztaty dotyczące seksualności prowadzone w języku migowym. To niemal na pewno pierwszy tego rodzaju projekt w Polsce adresowany do osób niesłyszących i niedosłyszących.

Jeśli chcecie wesprzeć fundację Cicha Tęcza i jej projekt - możecie to zrobić przez pomagam.pl albo dokonując darowizny wprost na konto fundacji.

Fri

13

Jul

2018

"Profanacja symboli narodowych" wg ministra

Władza czuwa - taki wniosek można wyciągnąć po reakcji Joachima Brudzińskiego na twitterowe doniesienie zaniepokojonego obywatela dot. "sprofanowania godła" podczas I Marszu Równości w Częstochowie. Wiadomo - vox populi jest wyznacznikiem politycznych działań. Często - jak w tym przypadku - chybionych na całej linii. W ślad za Stowarzyszeniem Miłość Nie Wyklucza także SPR postanowiło wyjaśnić ministrowi kilka spraw, w tym bodaj najważniejszą: osoby LGBTQ mogą czuć się silnie związane z Polską i to okazywać. Serio.

Read More

Fri

29

Jun

2018

Rada gejom nierada

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji - po piśmie dot. odcinka serialu "Harmidom", w którym przez chwilę pokazano parę ojców-gejów - upomniał nadawcę (serial pokazuje Nickelodeon Polska), aby "wystrzegał się emitowania materiałów prezentujących model rodziny sprzeczny z wzorcem, który w Polsce podlega ochronie prawnej". W piśmie było więcej takich niedorzeczności, więc SPR wypunktowało je dla przewodniczącego.

Read More

Sun

24

Jun

2018

Wyrok za trudny? SPR wytłumaczy!

Z.Ziobro (fot. PAP), P.Gliński (fot. Kuba Atys / Ag.Gazeta)
Z.Ziobro (fot. PAP), P.Gliński (fot. Kuba Atys / Ag.Gazeta)

Po zeszłotygodniowym wyroku Sądu Najwyższego ws. "drukarza z Łodzi" nie mogło zabraknąć komentarzy polityków rządzącej koalicji. Zbigniew Ziobro wypowiedział się podczas briefingu prasowego, a Piotr Gliński w "Sygnałach dnia". W naszej ocenie z obu wypowiedzi wynikało, że ministrowie "dobrej zmiany" nie wiedzą, czego dotyczyła sprawa albo nie rozumieją, czego dotyczy art. 138 kw, na podstawie którego skazano pracownika łódzkiej drukarni. SPR postanowiło pomóc obu panom i wytłumaczyć im zawiłości prawne (w skrócie: nie wolno dyskryminować zasłaniając się światopoglądem).

Read More

Sun

17

Jun

2018

Czuwanie dla Orlando - po raz trzeci w Toruniu

Minęły dwa lata od masakry w klubie "Pulse" w Orlando na Florydzie. W ataku, do którego doszło wieczorem 12 czerwca 2016 roku, zginęło 49 osób. Był to największy odnotowany pojedynczy atak na społeczność LGBTQ.

Jak w 2016 i 2017 roku SPR zorganizowało wieczorne czuwanie dla uczczenia pamięci osób, które zginęły w ataku.

Read More

Wed

16

May

2018

EMPiK wobec tzw. "terapii konwersyjnej"

Wczoraj SPR przyłączyło się do apeli kierowanych od kilku tygodni do EMPiK S.A. o wycofanie ze sprzedaży publikacji "Walka o normalność – przewodnik do (auto)terapii homoseksualizmu" Gerarda van den Aardwega. Do znanej księgarni można w tej sprawie wysyłać listy i maile, także za pomocą formularza na stronie www.kph.org.pl/empik/

Read More

Sat

12

May

2018

IDAHO18 - wydarzenia SPR

Read More

Sat

28

Apr

2018

Dzień Milczenia 2018

Read More

Thu

26

Apr

2018

Druga Żywa Biblioteka w Technikum Menedżerskim w Toruniu

Na zaproszenie władz Technikum Menedżerskiego w Toruniu SPR przeprowadziło dziś w tej szkole drugą Żywą Bibliotekę. W żywym księgozbiorze znalazły się: anarchistka, gej, muzułmanka, osoba chora na AIDS, osoba narodowości ukraińskiej, osoba niesłyszące, osoba niewidoma, osoba panseksualna, osoba transseksualna, policjantka.

Read More

Wed

25

Apr

2018

K. Pawłowicz znów do komisji etyki za homofobię

Krystyna Pawłowicz (fot. Jakub Kamiński/PAP)
Krystyna Pawłowicz (fot. Jakub Kamiński/PAP)

Nie minęło kilka godzin od złożenia przez Nowoczesną projektu ustawy o związku partnerskim, a przypomniała o sobie amatorka jedzenia sałatek na sali sejmowej, posłanka Krystyna Pawłowicz. Jeden tweet wystarczył jej do obrażenia setek tysięcy par różnopłciowych i jednopłciowych. Czy komisja etyki poselskiej, która wielokrotnie odmawiała się zajęcia wnioskami dot. K. Pawłowicz, stanie tym razem na wysokości zadania? Oprócz wniosku do komisji SPR wezwało do działania Adama Lipińskiego, rządowego pełnomocnika ds. równego traktowania.

Read More

Mon

16

Apr

2018

Stanowisko organizacji LGBT+ w sprawie haniebnych słów Jarosława Kaczyńskiego nt. małżeństw jednopłciowych

Jarosław Kaczyński (fot. Adam Chelstowski  /  źródło: Forum)
Jarosław Kaczyński (fot. Adam Chelstowski / źródło: Forum)

Po ostatnich sondażowych tąpnięciach J.Kaczyński sięga po sprawdzoną metodę na zwarcie szeregów: wskazuje wroga. Organizacje LGBTQ - w tym SPR - widzą to i protestują.

Publikujemy dzisiejsze wspólne stanowisko polskich organizacji LGBTQ ws. wypowiedzi J.Kaczyńskiego. 

Read More

Tue

20

Feb

2018

Śmiało! I bezpiecznie

 

 

 

Jesteś kobietą? Osobą transpłciową? Niebinarną? Homoseksualną, biseksualną? Aromantyczną? Genderqueer? Te warsztaty są dla Ciebie.

Read More

Sat

03

Feb

2018

Walentynkowe szybkie randki LGBT - 10.02., 16:00

Read More

Thu

01

Feb

2018

12 lat minęło (niby "tekst rocznicowy")

Przemek "Multilicus" Szczepłocki

 

 

Dwanaście lat temu, na przełomie stycznia i lutego 2006 roku, z inicjatywy Agnieszki Szpak zebrała się w Toruniu grupa osób, które chciały przeciwdziałać homofobii i "coś zrobić" dla osób LGBTQ (wtedy większość z nas nie tylko nie używała, a pewnie nawet nie znała tego ani podobnych skrótów). Tak powstało KPH Toruń – nieformalny oddział Kampanii Przeciw Homofobii, tak zaczęła się toruńska działalność, która od 2009 roku jest prowadzona pod szyldem SPR. Kolejna rocznica rozpoczęcia działalności w Toruniu to okazja do refleksji.

Read More

Tue

16

Jan

2018

Grupa spotkaniowa - pierwsze spotkanie w 2018 roku

Zapraszamy na pierwsze tegoroczne spotkanie grupy spotkaniowej dla osób LGBTQIA, które odbędzie się 23 stycznia.
Jeśli chcesz poznać osoby podobne do Ciebie, spędzić ciekawie czas i porozmawiać w bezpiecznej przestrzeni, to zapraszamy do spotkaniowej grupy samopomocowej. Napisz do nas na grupawsparciaspr@gmail.com, a poznasz szczegóły.

Wed

29

Nov

2017

Żywa Biblioteka - ponownie w IX Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

Dziś po raz drugi w tym roku SPR zorganizowało Żywą Bibliotekę w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.

 

Bardzo dziękujemy Szkole za ponowne zaproszenie i drugą okazję do współpracy, a wszystkim żywym książkom - za poświęcony czas, cierpliwość i zaangażowanie.

Read More

Mon

27

Nov

2017

Akceptacja i SPR zapraszają rodziców osób LGBTQ na spotkanie

Read More

Mon

06

Nov

2017

Podziękowania dla Policji

Publikujemy treść listu wysłanego przez nasze stowarzyszenie do Komendanta Miejskiego Policji w Toruniu w sprawie ochrony Marszu Równości. Dziękując Policji za służbę przy ochronie Marszu wyrażamy nadzieję, że - w nieodległej przyszłości - ochrona taka będzie zbędna.

Read More

Sat

14

Oct

2017

QueerFest: pokaz "Artykułu Osiemnastego" i spotkanie z ekipą filmu

Read More

Fri

13

Oct

2017

QueerFest: a po Marszu... After Party!!!

Read More

Thu

12

Oct

2017

QueerFest: panel prawny

Read More

Wed

11

Oct

2017

QueerFest: spektakl "Moje życie królicze"

Read More

Tue

10

Oct

2017

QueerFest: panel literacki "Tęczowe pióro"

Read More

Mon

09

Oct

2017

QueerFest: spotkanie autorskie z dr hab. Remigiuszem Ryzińskim

Read More

Sun

08

Oct

2017

QueerFest: Joga LGBTQ+sojusznicy

Read More

Sun

08

Oct

2017

QueerFest: spotkanie z dr Joanną Ostrowską

Read More

Sat

07

Oct

2017

QueerFest: "Wampirzyce, superbohaterki, wzory do naśladowania. O queerowych kobietach we współczesnej popkulturze"

Read More

Sat

07

Oct

2017

QueerFest: PrEP po Polsku

Read More

Fri

06

Oct

2017

QueerFest: Before Party

Read More

Fri

06

Oct

2017

QueerFest: warsztat "Torba na Marsz"

Read More

Thu

21

Sep

2017

Zapal znicz dla Kacpra | 23.09. | 18:00 | Delegatura Kuratorium Oświaty

Read More

Thu

14

Sep

2017

Drażliwy temat: BISEKSUALNOŚĆ | 01.10. | 16:00 | Wejściówka

Read More

Wed

13

Sep

2017

Zapraszamy na QueerFest!

Read More

Tue

29

Aug

2017

"Odwet" ("1:54") w kinach już od 01 września

Read More

Tue

01

Aug

2017

Czy pełnomocnik rządu zareaguje na słowa Z.Ziobry?

Adam Lipiński (fot. dziennik.pl)
Adam Lipiński (fot. dziennik.pl)

Czy Adam Lipiński, Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania, jeden z dwóch ustawowych "strażników" antydyskryminacyjnych, zareaguje na homofobiczną wypowiedź Zbigniewa Ziobry sprzed dwóch dni? SPR wysłało dziś list do A.Lipińskiego domagając się podjęcia przez niego działań.

Read More

Fri

28

Jul

2017

Spotkanie autorskie z Robertem Biedroniem

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Robertem Biedroniem, działaczem LGBTQ, politykiem, Prezydentem Miasta Słupska, osobą korzystającą z członkostwa honorowego w SPR.

 

Spotkanie poświęcone będzie wywiadowi-rzece "Robert Biedroń. Pod prąd", który przeprowadziła Magdalena Łyczko.

 

Miejsce: Kino Centrum CSW, ul. Wały Gen. Sikorskiego 13

Termin: 12 sierpnia

Godzina: 17:00

 

WSTĘP WOLNY

Read More

Sun

09

Jul

2017

List otwarty organizacji pozarządowych ws. edukacji antydyskryminacyjnej

Ministerstwo Edukacji Narodowej (fot. men.gov.pl)
Ministerstwo Edukacji Narodowej (fot. men.gov.pl)

82 organizacje pozarządowe (w tym SPR) oraz ponad 4000 osób podpisało przygotowany przez Stowarzyszenie Otwarta Rzeczpospolita list do szefowej Ministerstwa Edukacji Narodowej ws. pozostawienia edukacji antydyskryminacyjnej w m.in. przedszkolach i szkołach.

Read More

Wed

21

Jun

2017

II spacer z psami - 01 lipca (Dzień Psa), 16:00

01 lipca przypada Dzień Psa - to doskonała okazja, żeby zorganizować kolejny wspólny spacer.

 

Masz psa albo psy i lubisz chodzić z nimi na spacery?

Nie masz psa, ale lubisz psy i masz ochotę pójść z psem na spacer? Jesteś we właściwym miejscu! Skorzystaj z zaproszenia i weź udział w naszym wydarzeniu.

 

Spotykamy się na Barbarce o godz. 16:00.

Tue

06

Jun

2017

Wieczorne czuwanie w pierwszą rocznicę masakry w Orlando

Read More

Sun

28

May

2017

I spacer z psami 2017 - 04 czerwca, 16:00

Zapraszamy na pierwszy tegoroczny spacer z tęczowymi psami - w niedzielę 04 czerwca, trasą po Na Skarpie i Kaszczorku. Start o 16:00 spod Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego przy ul. Konstytucji 3 Maja.

 

Zapraszamy też osoby bez psów - na miejscu będzie wystarczająco dużo czworonogów dla wszystkich.

Sun

21

May

2017

SPR zaprasza na grilla - 28 maja na 14:00

Już 28 maja o 14:00 odbędzie się grill dla osób zainteresowanych działaniem w SPR.

 

Zgłoszenia drogą mailową na zapiszsiedospr@gmail.com - z podaniem preferowanej diety (np. wegańskiej, mięsnej); osobom, które się zgłoszą, wyślemy bliższe informacje o wydarzeniu, w tym o miejscu, w którym się odbędzie.

Wed

17

May

2017

Zapowiedź pierwszego Marszu Równości w Toruniu

Grafikę przygotowała Zuzanna Larysz
Grafikę przygotowała Zuzanna Larysz
Read More

Mon

08

May

2017

Szybkie randki - już 27 maja!

Chcesz poznać na żywo nowych ludzi i sprawdzić, czy do siebie pasujecie?

Szukasz towarzystwa, rozrywki, przyjaźni albo miłości, a internet ci nie pomaga?

 

Odpowiedzią mogą być "szybkie randki" (ang. speed dating) organizowane przez SPR 27 maja.

Read More

Mon

24

Apr

2017

Grupa spotkaniowa dla wierzących osób LGBTQ

W maju w Toruniu rusza grupa dla wierzących osób LGBTQ organizowana przez SPR. 

 

Jeśli czujesz, że taka grupa to coś dla Ciebie – napisz do nas na wierzacyspr@gmail.com, a powiadomimy Cię o terminie i miejscu spotkania.

Read More

Wed

19

Apr

2017

W związku z wyrokiem Sądu Okręgowego w Toruniu ws. I C 1779/14, zmienionym wyrokiem Sądu Apelacyjnego w Gdańsku ws. V ACa 786/15, publikujemy oświadczenie jn.

Read More

Mon

17

Apr

2017

Dzień Milczenia - 22.04.2017. 13:00

Read More

Wed

12

Apr

2017

SPR na międzynarodowej konferencji UNITED

W dniach 7-12 kwietnia 2017 roku przedstawicielka SPR, Beata Bielska, wzięła udział w Pradze w międzynarodowej konferencji UNITED ogólnoeuropejskiej sieci współpracy organizacji przeciwdziałających rasizmowi, faszyzmowi i nacjonalizmowi.

Read More

Thu

06

Apr

2017

Solidarnie z ofiarami homofobii w Czeczenii

Wobec przerażających doniesień o zabójstwach, torturach i "aresztowaniach" nieheteroseksualnych mężczyzn w Czeczenii polskie organizacje LGBTQ kierują poniższy apel do rosyjskich i polskich władz.

 

Dziś o 18:00 w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Gdańsku odbędą się akcje solidarnościowe z ofiarami homofobii w Czeczenii.

Read More

Thu

06

Apr

2017

Szybkie randki - zapraszamy do zabawy!

Grafika - A.E.
Grafika - A.E.

Chcesz poznać na żywo nowych ludzi i sprawdzić, czy do siebie pasujecie?


Szukasz towarzystwa, rozrywki, przyjaźni albo miłości, a internet ci nie pomaga?


Odpowiedzią mogą być "szybkie randki" (ang. speed dating) organizowane przez SPR 27 maja.

Read More

Fri

31

Mar

2017

Dziesięć punktów programu Obywatele dla Demokracji – w odpowiedzi na stanowisko grupy organizacji prawicowych w sprawie funkcjonowania funduszy norweskich

Publikujemy oświadczenie Fundacji im. Stefana Batorego dot. programu "Obywatele dla Demokracji",będące repliką na "list otwarty do przedstawicieli władz, odnoszący się do obecnego funkcjonowania grantów z tzw. funduszy norweskich" (określenie podajemy za stroną Fundacji Republikańskiej, gdzie można zapoznać się z treścią listu). I od razu wyjaśniamy: nikt nas do publikacji nie namawiał ani o nią nie prosił.

Read More

Fri

24

Mar

2017

Żywa Biblioteka w Technikum Menedżerskim w Toruniu

Read More

Mon

13

Mar

2017

Zajścia podczas Manify - piszemy do urzędu i Policji

Po utrudnieniach w przeprowadzeniu tegorocznej Manify, za które odpowiadają przeciwnicy prawa do aborcji (legalnie demonstrujący w tym samym miejscu i czasie co Manifa), SPR postanowiło zapytać urząd miasta Torunia o okoliczności ich manifestacji. Równocześnie powiadomiono Policję o wykroczeniu polegającym na przeszkadzaniu w odbyciu Manify.

Read More

Fri

03

Mar

2017

Manifa Toruńska 2017 | 11.03. | 12:00 | Pomnik J. Piłsudskiego

Read More

Wed

01

Mar

2017

Spotkanie z dr. Maciejem Dudą

10 marca na 18:00 zapraszamy do Czytelni CSW na spotkanie i dyskusję z dr. Maciejem Dudą, autorem m.in. "Dogmatu płci. Polskiej wojny z gender", które poprowadzi dr Beata Bielska.

 

Spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących Manifie Toruńskiej 2017.

 

Wstęp wolny!

Read More

Fri

17

Feb

2017

Apel do KE ws. naruszania przez Polskę zasady praworządności

Grupa krajowych i międzynarodowych organizacji pozarządowych, zaniepokojona naruszeniami unijnej zasady praworządności, skierowała do Komisji Europejskiej apel w sprawie zastosowania wobec Polski art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej.

Publikujemy treść listu, który podpisały także niektóre organizacje LGBTQ, w tym nasza.

Read More

Fri

10

Feb

2017

Prokuratura przeciwko LGBTQ?

fot. Fotorzepa, Marian Zubrzycki
fot. Fotorzepa, Marian Zubrzycki

Po styczniowym piśmie Roberta Hernanda, Z-cy Prokuratora Generalnego, media ogłosiły, że pod lupą śledczych znajdą się jednopłciowe małżeństwa, które chcą odnotować zawarcie związku w polskich aktach stanu cywilnego. Padło hasło "czarna lista" par homo, pojawiły się skojarzenia z akcją "Hiacynt", zrobiło się ponuro.

Czyżby po "dobrej zmianie" prokuratura stała się homofobiczna?

 

- Przemek Szczepłocki -

Read More

Tue

24

Jan

2017

Żywa Biblioteka w IX LO w Toruniu

Dziś na zaproszenie IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu SPR przeprowadziło swoją dziesiątą Żywą Bibliotekę - przeznaczoną wyłącznie dla uczennic i uczniów ww. szkoły,

Read More

Wed

11

Jan

2017

ANKIETA: grupa spotkaniowa dla wierzących osób LGBTQIA w Toruniu

Read More