GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2016

Mon

05

Dec

2016

Organizacje pozarządowe apelują o odrzucenie zmian Prawa o zgromadzeniach

Senat w czasie obrad (fot. tvp.info)
Senat w czasie obrad (fot. tvp.info)

Publikujemy ważny apel skierowany do senatorek i senatorów przez organizacje pozarządowe (lista aktualna na chwilę publikacji na naszej stronie) dot. uchwalonej trzy dni temu zmiany Prawa o zgromadzeniach.

Read More

Wed

30

Nov

2016

Weź udział w badaniu sytuacji społecznej osób LGBT

Na prośbę KPH, Lambdy Warszawa i Trans-Fuzji przekazujemy informację o najnowszym badaniu sytuacji osób LGBT w Polsce oraz namawiamy i zachęcamy do udziału w tym badaniu.

Read More

Wed

30

Nov

2016

II Forum Różnorodności - wrażenia i doświadczenia SPR

21 i 22 listopada w Ludwikowie pod Warszawą odbyło się II Forum Różnorodności, organizowane przez Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego i Fundację im. Stefana Batorego. Temat przewodni forum: "Sojusznicy i Lokalność".

Read More

Wed

16

Nov

2016

Brudny róż. Zapiski z życia, którego nie było. Spotkanie z Kingą Kosińską

Już w poniedziałek, 21 listopada o 18:00 w Kulturhauz odbędzie się spotkanie z pisarką Kingą Kosińską, autorką książki "Brudny róż. Zapiski z życia, którego nie było". Głównym tematem spotkania, które poprowadzi Krystyna Hasse z naszego stowarzyszenia, będzie sytuacja osób transseksualnych w Polsce. Przyczynkiem do rozmowy będzie opowieść Kingi Kosińskiej opisana przez nią w ww. książce, która ukazała się w zeszłym roku nakładem wydawnictwa Nisza. Termin spotkania jest nieprzypadkowy: 20 listopada przypada bowiem Międzynarodowy Dzień Pamięci Osób Transpłciowych.

Mon

14

Nov

2016

Tydzień Tolerancji w Technikum Menedżerskim

Read More

Sat

08

Oct

2016

Walne Zgromadzenie IGLYO 2016 - Malta

Fot. IGLYO
Fot. IGLYO

W dniach 29 września - 2 października br. reprezentująca SPR Beata Bielska uczestniczyła w międzynarodowym walnym zgromadzeniu organizacji członkowskich The International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer & Intersex Youth & Student Organisation (IGLYO).

Read More

Fri

07

Oct

2016

List organizacji LGBTQ ws. tekstu Rafała Ziemkiewicza

Publikujemy treść listu podpisanego m.in. przez organizacje społeczne działające na rzecz osób LGBTQ, w tym SPR, do wydawców portalu Interia.pl, gdzie ukazał się tekst Rafała Ziemkiewicza "Tęczowe pęknięcie".

Read More

Sun

02

Oct

2016

Poradnia antyhomofobiczna w Płocku

Dziś SPR wsparło płocką grupę Amnesty International SPR w przygotowaniu i przeprowadzeniu pierwszej Poradni Antyhomofobicznej w Płocku.

 

Wydarzenie odbyło się w sąsiedztwie pomnika Bolesława Krzywoustego.

Read More

Tue

27

Sep

2016

Powszechny Okresowy Przegląd (UPR) Praw Człowieka

Logo Rady Praw Człowieka ONZ
Logo Rady Praw Człowieka ONZ

Powszechny Okresowy Przegląd Praw Człowieka (Universal Periodic Review - UPR) to mechanizm monitorowania przez Radę Praw Człowieka ONZ tego, jak kraje członkowskie wypełniają zobowiązania dotyczące przestrzegania praw człowieka. Tzw. raporty alternatywne do sprawozdań składanych przez poszczególne państwa pochodzą m.in. od organizacji pozarządowych. SPR uczestniczyło w przygotowaniu jednego z raportów dot. Polski - został złożony wczoraj.

Read More

Mon

19

Sep

2016

Mężczyźni z różowym trójkątem. Spotkanie z dr Joanną Ostrowską

Już za tydzień, 26 września o 18:00 w Kulturhauz odbędzie się spotkanie z historyczką, autorką i badaczką dr Joanną Ostrowską. Głównym tematem spotkania, które poprowadzi Beata Bielska z naszego stowarzyszenia, będzie los nieheteroseksualnych mężczyzn wysłanych przez nazistów do obozów zagłady. Los jednego z niewielu, którzy nosili różowy trójkąt i przeżyli obóz, został opisany w książce Heinza Hegera "Mężczyźni z różowym trójkątem", której polskie tłumaczenie ukazało się w tym roku nakładem Ośrodka Karta.

Wed

20

Jul

2016

Jaki jest związek zamachu w Nicei i osób LGBT - pytamy ministra M. Błaszczaka

Mariusz Błaszczak (fot. mariuszblaszczak.pl)
Mariusz Błaszczak (fot. mariuszblaszczak.pl)

Według szefa MSWiA, Mariusza Błaszczaka, w reakcji na zamachy terrorystyczne we Francji w 2015 roku m.in. "malowano kwiatki na chodnikach – w różne kolory, kredkami o kolorach całej tęczy", co stanowi "nawiązanie do LGBT, bardzo, bardzo wyraźne". SPR zapytało ministra odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, jak rozumieć tę kuriozalną wypowiedź.

Read More

Thu

14

Jul

2016

List otwarty do papieża Franciszka

Papież Franciszek (fot. East News)
Papież Franciszek (fot. East News)

Z inicjatywy Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka 40 polskich organizacji pozarządowych wystosowało list otwarty do papieża Franciszka. List jest apelem o poruszenie przez papieża - podczas Światowych Dni Młodzieży - problemu mowy nienawiści.

Read More

Tue

14

Jun

2016

Dla Orlando. Wieczorne czuwanie w Toruniu

Read More

Tue

26

Apr

2016

Godzina wychowawcza o LGBTQ

W ostatni piątek dwie osoby z SPR - Artur i Beata - poprowadziły godzinę wychowawczą w jednym z toruńskich liceów. Zajęcia dotyczyły osób LGBTQ i ich problemów. Do przeprowadzenia zajęć SPR zostało zaproszone przez nauczycielkę z ww. szkoły.

 

Dziękujemy stowarzyszeniom Tolerado oraz Fabryka Równości za rady i wsparcie merytoryczne w przygotowaniu zajęć!

Read More

Tue

12

Apr

2016

11 Dzień Milczenia w Toruniu - 23 kwietnia

Read More

Tue

22

Mar

2016

8. forum organizacji LGBTQIA

8. forum LGBTQIA (fot. Monika Rak)
8. forum LGBTQIA (fot. Monika Rak)

W dniach 19-20 marca 2016 roku w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku odbyło się 8. forum organizacji działających na rzecz lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych, queer i interpłciowych. SPR reprezentowała Beata Bielska. W ramach forum wymieniliśmy się doświadczeniami i pomysłami, omówiliśmy propozycje przyszłych wspólnych projektów oraz staraliśmy się wypracować rozwiązania umożliwiające sprawniejszą komunikację.

 

Dziękujemy Stowarzyszeniu na rzecz LGBT Tolerado za organizację spotkania!

Tue

15

Mar

2016

List 318 organizacji do Beaty Szydło o podjęcie działań przeciw fali nienawiści

Łącznie aż 318 organizacji pozarządowych podpisało się pod listem do szefowej rządu, Beaty Szydło, z prośbą o podjęcie działań przeciw wzbierającej fali nienawiści i atakom na NGO. Wśród podpisujących list nie mogło zabraknąć licznych organizacji LGBTQ, w tym SPR.

 

List jest inicjatywą Fundacji im. Stefana Batorego oraz Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.

Read More

Tue

01

Mar

2016

Prawie na kocią łapę?

Sąd Najwyższy (fot. wp.pl, Andrzej Hulimka)
Sąd Najwyższy (fot. wp.pl, Andrzej Hulimka)

W czwartek Sąd Najwyższy przyjął uchwałę, w której uznano, że "odmienność płci" nie jest warunkiem "pozostawania we wspólnym pożyciu". W mediach ogłoszono, że uchwała jest "przełomowa" i pozwala osobom w związkach jednopłciowych odmówić zeznań obciążających partnerkę albo partnera. O co chodzi w nowej uchwale SN i co znaczy ona dla par jednopłciowych – pisze w komentarzu Przemek Szczepłocki.

Read More

Tue

01

Mar

2016

Pełnomocnik Rządu ds. Równego Traktowania nie podejmie działań ws. Ministerstwa Środowiska

Wojciech Kaczmarczyk (fot. PAP, Radek Pietruszka)
Wojciech Kaczmarczyk (fot. PAP, Radek Pietruszka)

Niedawno SPR poprosiło m.in. Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania o reakcję na to, że w Ministerstwie Środowiska tropiono "promowanie ideologii gender" przez "zadeklarowanych aktywistów homoseksualnych". Dziś dotarła do nas odpowiedź Wojciecha Kaczmarczyka - niczego w tej sprawie nie zrobi, bo nie dopatrzył się "systemowej dyskryminacji lub nierównego traktowania".

Read More

Wed

24

Feb

2016

KRS do RPO: powołać radę społeczną!

Koalicja Równych Szans, do której należy szereg organizacji prawnoczłowieczych i antydyksryminacyjnych (w tym SPR) napisała dziś do Rzecznika Praw Obywatelskich z pytaniem o powołanie rady społecznej zajmującej się równym traktowaniem. Dr Adam Bodnar zapowiadał przed wyborem na RPO, że powoła taką radę z udziałem organizacji społecznych.

Read More

Mon

22

Feb

2016

MANIFA 2016 | Czas na Manifę!

Read More

Thu

18

Feb

2016

MANIFA 2016 | Spotkanie autorskie z Martą Abramowicz - 03.03.2016, 18:00, CSW

(fot. mat. promocyjne/Wyd. Krytyki Politycznej)
(fot. mat. promocyjne/Wyd. Krytyki Politycznej)

03 marca w Czytelni im. Sommeringów toruńskiego Centrum Sztuki Współczesnej o godz. 18:00 odbędzie się spotkanie z Martą Abramowicz, autorką reportażu "Zakonnice odchodzą po cichu" (Wydawnictwo Krytyki Politycznej).

 

Organizowane przez SPR spotkanie jest jednym z wydarzeń towarzyszących Manifie Toruńskiej 2016.

Read More

Mon

08

Feb

2016

SPR na konferencji "Dyskryminacja w szkole. Obecność nieusprawiedliwiona" w CKU Toruń

Na zaproszenie Toruńskiego Ośrodka Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz Sekcji Antydyskryminacyjno - Antymobbingowej toruńskiego oddziału ZNP przedstawiciel SPR wziął udział w konferencji "Dyskryminacja w szkole. Obecność nieusprawiedliwiona" dla nauczycielek-metodyczek i nauczycieli-metodyków, która odbyła się dziś w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Toruniu.

Read More

Sun

07

Feb

2016

Konkurs na hasło przewodnie SPR - rozstrzygnięty!

W czasie sobotniej imprezy w klubie "Blow up" ogłoszono wyniki konkursu na hasło przewodnie dla SPR.

Read More

Sat

06

Feb

2016

W. Dynarski, A. Grodzka, M. Rawińska i E. Tomaszewicz z członkostwem honorowym w SPR

Dziś członkostwo honorowe w SPR otrzymały cztery osoby:

1. Wiktor Dynarski,

2. Anna Grodzka,

3. Małgorzata Rawińska,

4. Ewa Tomaszewicz.

Uroczystość nadania członkostwa odbyła się w Sali Malinowej toruńskiego Dworu Artusa. Oprócz ww. i osób należących do SPR wzięły w nim udział zaproszone osoby z toruńskiej społeczności LGBTQ.

Read More

Fri

29

Jan

2016

Ministerstwo Środowiska na tropie "promocji ideologii gender" i "aktywistów homoseksualnych"

Konferencja prasowa 22.01.2016 - przedstawienie "Bilansu otwarcia" (fot. Ministerstwo Środowiska)
Konferencja prasowa 22.01.2016 - przedstawienie "Bilansu otwarcia" (fot. Ministerstwo Środowiska)

Tydzień temu Ministerstwo Środowiska zaprezentowało "Bilans otwarcia" wymieniający m.in. "najważniejsze zaniedbania poprzedniego rządu PO-PSL" w zakresie ochrony środowiska. Znalazło się wśród nich "promowanie ideologii gender" przez "zadeklarowanych aktywistów homoseksualnych". Jak rozpoznać takich aktywistów i jak promowali oni fikcyjną "ideologię" gender - SPR zapytało dziś ministerstwo.

Read More

Tue

19

Jan

2016

KONKURS! Wymyśl hasło dla SPR!

Z okazji zbliżającej się dziesiątej rocznicy rozpoczęcia w Toruniu działalności antyhomofobicznej SPR organizuje konkurs na hasło przewodnie (motto, maksymę) dla siebie. Osoby, które zgłoszą trzy najlepsze propozycje hasła dla SPR zostaną zaproszone do Torunia na obchody ww. rocznicy oraz otrzymają nagrody - pakiety wejściówek na wszystkie seanse do kin Multikino/Silver Screen albo Cinema City/IMAX!

Zgłoszenia należy przesyłać mailem na pracowniaroznorodnosci@gmail.com do 02 lutego br. Szczegóły konkursu - w regulaminie poniżej.

Read More

Wed

13

Jan

2016

Spotkanie z klubem .Nowoczesna ws. związków partnerskich

Dziś w sejmie odbyło się spotkanie posłów i posłanek .Nowoczesnej z organizacjami LGBTQ dot. związków partnerskich. SPR reprezentował Igor Moraczewski.

Read More

Fri

08

Jan

2016

Koalicja Równych Szans zaniepokojona obniżeniem budżetu RPO

fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta

Publikujemy treść wystąpienia Koalicji Równych Szans do marszałka sejmu ws. toczących się prac nad budżetem na 2016 roku. Dotychczasowy przebieg tych prac wskazuje, że budżet Rzecznika Praw Obywatelskich będzie niższy od niezbędnego dla funkcjonowania tego kluczowego organu.

Read More