GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2015

Mon

16

Nov

2015

Walne Zgromadzenie IGLYO - Bukareszt

W dniach 12-15 listopada 2015 roku reprezentująca SPR Beata Bielska uczestniczyła w międzynarodowym walnym zgromadzeniu organizacji członkowskich The International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer & Intersex Youth & Student Organisation (IGLYO).

Read More

Tue

10

Nov

2015

7. Ogólnopolskie Forum Organizacji LGBTQIA - Warszawa

W dniach 7-8 listopada br. reprezentująca SPR Beata Bielska uczestniczyła w ogólnopolskim forum organizacji LGBTQIA.


Spotkanie odbyło się w Warszawie z inicjatywy stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

 

Read More

Mon

02

Nov

2015

Debata w GiLA w 30. rocznicę akcji "Hiacynt"

Z okazji przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy rozpoczęcia akcji "Hiacynt" Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli i SPR organizują debatę pt. "Nieznane epizody z historii PRL: Należy zniszczyć różowe teczki pochodzące z akcji »Hiacynt«".


Termin: 16.11.2015, 16:00

Miejsce: aula Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu


WSTĘP WOLNY!Read More

Fri

23

Oct

2015

Idą wybory - kto ubiega się o reelekcję w Toruniu?

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do sejmu. Na listach zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą dominują nowe twarze, ale większość tzw. "biorących" miejsc na listach PO, PiS, ZL i PSL zajmują osoby ubiegające się o reelekcję.

Dziś przyglądamy się jedenastu z tych osób - wszystkie startują w okręgu wyborczym nr 5, czyli w Toruniu. Nasze zestawienie obejmuje działania dotyczące osób LGBTQ.

Read More

Thu

22

Oct

2015

Idą wybory - kto ubiega się o reelekcję w Bydgoszczy?

W najbliższą niedzielę odbędą się wybory do sejmu. Na listach zarejestrowanych przez Państwową Komisję Wyborczą dominują nowe twarze, ale większość tzw. "biorących" miejsc na listach PO, PiS, ZL i PSL zajmują osoby ubiegające się o reelekcję.

Dziś przyglądamy się dziesięciu z tych osób - wszystkie startują w okręgu wyborczym nr 4, czyli w Bydgoszczy. Nasze zestawienie obejmuje działania dotyczące osób LGBTQ.

Read More

Sun

18

Oct

2015

Idą wybory - idziemy w politykę

Nadchodzące wybory do sejmu i senatu mogą dać władzę opcji znanej z homofobicznej retoryki. W obliczu tego zagrożenia SPR postanowiło udzielić wyborczego poparcia:

- Małgorzacie Rawińskiej (bezpartyjnej) - ubiegającej się o mandat poselski w okręgu wyborczym nr 19 (Warszawa) z listy nr 6 (Zjednoczona Lewica) z miejsca nr 19,
- Przemysławowi Termińskiemu

(bezpartyjnemu) - ubiegającemu się o mandat senatora w okręgu wyborczym nr 11 (Toruń) z miejsca nr 5.

 

Udzielając poparcia Małgorzacie i Przemysławowi namawiamy oraz zachęcamy do głosowania na nich w najbliższą niedzielę.

Read More

Thu

15

Oct

2015

Rusza samopomocowa grupa wsparcia

Od 21 października 2015 ruszają spotkania samopomocowej grupy wsparcia dla lesbijek, gejów osób biseksualnych, trans i queer.

Rozmawiać będziemy o naszych doświadczeniach, o nas samych i o naszych relacjach z bliskimi osobami. W grupie będziecie mieć możliwość porozmawiania o tym, co dla was ważne.

Spotkania planowane są co dwa tygodnie w środy o godz. 18:30.

Zapisy do grupy: wsparciespr@gmail.com.

Sat

10

Oct

2015

Jutro jest Coming Out Day

11 października to w USA tzw. National Coming Out Day, obchodzony także m.in. w Polsce. "Wychodzenie z szafy" odbywa się przez cały rok i nie podporządkowuje się terminom ani datom, ale wobec przypadającej jutro okazji warto dokonać małego przeglądu coming outów z ostatnich dwunastu miesięcy.

Read More

Thu

01

Oct

2015

Koalicyjny apel do premiery Ewy Kopacz ws. mowy nienawiści

Koalicja na rzecz Równych Szans zaapelowała do szefowej polskiego rządu o intensyfikację działań podległych jej służb w odniesieniu do mowy nienawiści skierowanej przeciw uchodźcom i uchodźczyniom.

Read More

Tue

29

Sep

2015

Poznań, głównie

Subiektywnie i w punktach o sobotnim Marszu Równości w Poznaniu.


- Przemek Szczepłocki -

Read More

Tue

22

Sep

2015

Spotkanie Koalicji na rzecz Równych Szans

Adam Bodnar i Krzysztof Śmiszek (fot. SPR)
Adam Bodnar i Krzysztof Śmiszek (fot. SPR)

Po kilkumiesięcznej przerwie w Warszawie odbyło się spotkanie Koalicji na rzecz Równych Szans. Gościem koalicji podczas części spotkania był nowy Rzecznik Praw Obywatelskich, dr Adam Bodnar.

Read More

Sun

20

Sep

2015

Nowy Rzecznik Praw Obywatelskich spotkał się z organizacjami LGBTQ

18 września doszło do pierwszego spotkania organizacji LGBTQ z Adamem Bodnarem, nowym Rzecznikiem Praw Obywatelskich. Obok Akceptacji, Grupy Stonewall, KPH, Lambdy Warszawa, MNW, Tolerado i Trans-Fuzji reprezentowane było także SPR.

Read More

Thu

10

Sep

2015

Spotkanie organizacji LGBTQIA w Krakowie

05 września br. dwie osoby reprezentujące SPR - Beata Bielska i Artur Eichhorst - uczestniczyły w spotkaniu sieciująco-integracyjnym organizacji LGBTQIA. Spotkanie odbyło się w Krakowie z inicjatywy Fundacji Autonomia, Fundacji Kultura dla Tolerancji, Fundacji Równość.org.pl, Krakowskiego Klubu Sportowego Krakersy oraz Queerowego Maja.

Read More

Tue

18

Aug

2015

Badanie RPO - osoby transpłciowe na rynku pracy

Na prośbę Biura Rzecznika Praw Obywatelskich zamieszczamy informację o badaniu dot. sytuacji osób transpłciowych na rynku pracy.

Badanie - na zlecenie RPO - prowadzi IQS Sp. z o.o. Szczegóły w poniższej informacji.

Read More

Thu

13

Aug

2015

Organizacje LGBTQ gratulują Adamowi Bodnarowi, nowemu RPO

Adam Bodnar (fot. wyborcza.pl)
Adam Bodnar (fot. wyborcza.pl)

Zamieszczamy treść listu wysłanego wczoraj przez polskie organizacje i grupy LGBTQ (w tym SPR) do nowego Rzecznika Praw Obywatelskich, Adama Bodnara.

Read More

Wed

22

Jul

2015

Nowelizacja kodeksu karnego nadal w powijakach

fot. ms.gov.pl
fot. ms.gov.pl

Po szesnastomiesięcznej przerwie sejmowa podkomisja stała ds. nowelizacji prawa karnego wróciła dziś – na całe dwie godziny – do rozpatrywania trzech projektów zmiany kodeksu karnego, które mają zapewnić ochronę przed przestępstwami motywowanymi uprzedzeniami grupom ludności obecnie pozbawionym ochrony.

Posiedzenie komisji służyło wyłącznie ogólnej dyskusji i nie zakończyło się żadnymi decyzjami.

Read More

Wed

22

Jul

2015

Petycja o ustanowienie 22 lipca Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Read More

Wed

15

Jul

2015

10. edycja Wakacyjnego Telefonu Zaufania Grupy PONTON - 507 832 741

Read More

Tue

07

Jul

2015

OŚWIADCZENIE W SPRAWIE POWÓDZTWA PAULA CAMERONA PRZECIWKO SPR

1 lipca 2015 roku Sąd Okręgowy w Toruniu wydał wyrok w sprawie z powództwa Paula Camerona przeciwko SPR o naruszenie dóbr osobistych. Sąd oddalił żądanie zapłaty zadośćuczynienia w wysokości 30 tysięcy złotych, zobowiązał jednak SPR do przeproszenia powoda. Stowarzyszenie złoży apelację.

Zarząd SPR

Sat

27

Jun

2015

Skarga do KRRiT na TV Republika

SPR - działając na podstawie otrzymanego zawiadomienia - skierowało do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji skargę na Telewizję Republika, na antenie której 13 czerwca br., w głównym wydaniu programu informacyjnego "Dzisiaj", nazwano osoby uczestniczące w Paradzie Równości "sodomitami".

Read More

Sat

27

Jun

2015

Badanie opinii osób LGBTQIA

Na prośbę Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza zamieszczamy linka do internetowej ankiety badania "Związki jednopłciowe w Polsce". Jak informuje MNW:

  • całe badanie trwa około 15 minut,
  • nie można zapisać badania w połowie i dokończyć później,
  • badanie jest całkowicie anonimowe.

Weźcie udział w badaniu i namówcie inne osoby LGBTQIA, żeby zrobiły to samo!


LINK DO ANKIETY

Wed

24

Jun

2015

Raport ECRI ws. hate crimes - co zrobi Polska?

Dwa tygodnie temu ECRI - Europejska Komisja przeciw Rasizmowi i Nietolerancji - opublikowała swój najnowszy raport dotyczący Polski. Zaleca w nim m.in. wprowadzenie ochrony osób doświadczających hate crimes z powodu m.in. orientacji seksualnej i tożsamości płciowej, wprowadzenie kompleksowego ustawodawstwa antydyskryminacyjnego oraz zmianę programów nauczania szkolnego. Koalicja na rzecz Równych Szans, do której należy SPR, zwróciła się do szefowej rządu o spotkanie ws. powyższych zaleceń - celem przygotowania "mapy drogowej" prowadzącej do ich wdrożenia (Polska ma na to dwa lata). 

Read More

Thu

04

Jun

2015

Równy dostęp do in vitro to dostęp także dla par jednopłciowych i samotnych kobiet [APEL]

SPR przyłączyło się do apelu innych organizacji pozarządowych skierowanego do Ewy Kopacz ws. procedowanego w sejmie rządowego projektu ustawy o leczeniu niepłodności (druk sejmowy nr 3245). Celem apelu jest wprowadzenie w projekcie zmian umożliwiających korzystanie z metody in vitro parom kobiet oraz kobietom samotnym.

Read More

Wed

03

Jun

2015

Czy Andrzej Duda spotka się z organizacjami LGBTQ?

Andrzej Duda (fot. Twitter)
Andrzej Duda (fot. Twitter)

Zwycięstwo kandydata PiS w wyborach prezydenckich jest najważniejszą polityczną informacją roku (przynajmniej na razie). Po jego publicznej deklaracji, że gotów jest na spotkanie i szczerą rozmowę (była to odpowiedź na pytanie Roberta Mazurka "Co pan zrobi, jeśli przyjdą do pana geje z propozycją małżeństw gejowskich?"), większość polskich organizacji LGBTQ wystosowała wspólny list do prezydenta-elekta.

List wysłano z inicjatywy Stowarzyszenia Miłość Nie Wyklucza.

Read More

Tue

02

Jun

2015

Organizacje pozarządowe piszą do posłanek i posłów PO przeciwnych debacie o związkach partnerskich [TŁO SPRAWY]

(fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)
(fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta)

26 maja sejm - głosami PiS, PSL, ZP i części PO - zdecydował, że do porządku obrad nie zostanie dodany punkt pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o związkach partnerskich (druk nr 2381) i pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę o związkach partnerskich (druk nr 2382). Była to już trzecia nieudana próba zajęcia się przez sejm związkami partnerskimi w tej kadencji. Organizacje LGBTQ napisały w związku z tym listy do 45 posłanek i posłów PO głosujących "przeciw".

Read More

Tue

02

Jun

2015

Organizacje pozarządowe piszą do posłanek i posłów PO przeciwnych debacie o związkach partnerskich

Publikujemy wspólny list organizacji pozarządowych (nie tylko LGBTQ) wysłany do 45 posłów i posłanek Platformy Obywatelskiej głosujących przeciwko I czytaniu projektu ustawy o związkach partnerskich. List wysłano z inicjatywy Kampanii Przeciw Homofobii.

W osobnym tekście opisujemy tło tej sprawy.

Read More

Sun

17

May

2015

IDAHO 2015: tęczowa flaga wędruje po Toruniu

Podczas zeszłorocznego IDAHO płaszcz z tęczowej flagi przywdział Mikołaj Kopernik. W tym roku flaga wędrowała po innych toruńskich pomnikach oraz innych miejscach, pojawiając się m.in. jako szal na figurach Kargula i Pawlaka, jako przepaska na biodrach piernikarki czy jako płaszcz na ramieniu gen. Elżbiety Zawackiej.

Read More

Sat

25

Apr

2015

Fotorelacja z Dnia Milczenia 2015

Po raz dziesiąty w Toruniu odbył się Dzień Milczenia. W czasie akcji rozdano ponad 4.000 ulotek - rozeszły się jak woda. 

Read More

Fri

24

Apr

2015

Fotorelacja z Żywej Biblioteki podczas 15. Festiwalu Nauki i Sztuki

We wtorek 21 kwietnia odbyła się już szósta toruńska edycja Żywej Biblioteki, tym razem organizowana przez SPR w ramach Festiwalu Nauki i Sztuki.

Read More

Thu

16

Apr

2015

Dzień Milczenia 2015

Read More

Sat

11

Apr

2015

Żywa Biblioteka w ramach 15. Festiwalu Nauki i  Sztuki w Toruniu

Źródło: http://nomadicreader.com/2014/01/27/the-human-library/
Źródło: http://nomadicreader.com/2014/01/27/the-human-library/

Już 21 kwietnia 2015 roku (wtorek) zapraszamy na kolejną Żywą Bibliotekę w Toruniu. Z Żywymi Książkami będzie można porozmawiać na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Collegium Minus, ul. Fosa Staromiejska 1a, „Harmonijka”, sala numer IX na I piętrze).

Read More

Wed

08

Apr

2015

Koalicja apeluje do RPO: ustawa do Trybunału!

Prof. Irena Lipowicz
Prof. Irena Lipowicz

Koalicja na rzecz Równych Szans zaapelowała wczoraj do prof. Ireny Lipowicz, Rzeczniczki Praw Obywatelskich, o skierowanie tzw. ustawy antydyskryminacyjnej (ustawy równościowej) do Trybunału Konstytucyjnego.

SPR należy do Koalicji i popiera powyższy apel.

Read More

Mon

23

Mar

2015

SPR na Żywej Bibliotece w Koszalinie

Fot. Koszalińska Biblioteka Publiczna
Fot. Koszalińska Biblioteka Publiczna

Przedstawiamy krótką relację z udziału dwóch osób należących do SPR w Żywej Bibliotece, która odbyła się 20 marca br. w Koszalinie.

Żywe Biblioteki - których SPR ma już na koncie osiem - walnie przyczyniają się do ograniczenia stereotypów, uprzedzeń i dyskryminacji. W miarę swoich możliwości SPR wspiera ŻB organizowane przez inne podmioty.

Read More

Wed

18

Feb

2015

Pochwały dla MZK Jastrzębie-Zdrój

Za modelowe postępowanie wobec par jednopłciowych w czasie walentynek SPR przesłało do MZK w Jastrzębiu-Zdroju list z podziękowaniem i pochwałami.

Read More

Tue

17

Feb

2015

Bez pojednania w sprawie przeciwko Aleksandrowi Nalaskowskiemu

Aleksander Nalaskowski (fot. fronda.pl)
Aleksander Nalaskowski (fot. fronda.pl)

Dziś w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy odbyło się posiedzenie pojednawcze w sprawie przeciwko znanemu toruńskiemu pedagogowi i wykładowcy, prof. Aleksandrowi Nalaskowskiemu, oskarżonemu o publiczne zniesławienie osób homoseksualnych (m.in. poprzez nazwanie homoseksualności "chorobą" i "spaczeniem") w 2011 roku. Sprawa jest ponownie rozpoznawana.

Read More

Tue

10

Feb

2015

Kolejne spotkanie Koalicji Przeciw Przestępstwom Motywowanym Uprzedzeniami

W Warszawie trwa kolejne spotkanie Koalicji Przeciw Przestępstwom Motywowanym Uprzedzeniami. Pierwszy dzień wypełniła część robocza spotkania; na 11 i 12 lutego zaplanowano szkolenie dot. hate crimes przygotowane przez OBWE.

Read More

Sun

08

Feb

2015

OSTRZEŻENIE przed wiadomościami "Plac albo Twoja rodzina sie dowie !!!!" - nie używajcie linka w tej wiadomości

Uwaga na e-maile o temacie "Plac albo Twoja rodzina sie dowie !!!!", wysłane z adresu antypedal@op.pl zawierające żądanie zapłaty na wskazane konto oraz groźbę ujawnienia zdjęć, na których "zabawiacie się z kolegą".


Jeśli taka wiadomość dotarła do was - nie używajcie zawartego w niej linka.

Read More

Sun

08

Feb

2015

"List poparcia" SPR dla redakcji "wSieci"!

Po blisko tygodniu od publikacji tekstu "Odsłaniamy Grodzką" przez "wSieci" SPR wysyła do redakcji największego konserwatywnego tygodnika opinii w Polsce swój "list poparcia" (z braku lepszego określenia).

Na publikację w tygodniku - nie liczymy.

Na zrozumienie przez redakcję - też nie.

Read More

Sat

31

Jan

2015

To już 9 lat w Toruniu!

Read More

Tue

27

Jan

2015

Koalicja apeluje do premier Ewy Kopacz ws. związków partnerskich

Koalicja na rzecz Równych Szans wysłała dziś apel do Ewy Kopacz, Prezes Rady Ministrów, dotyczący podjęcia prac nad przygotowaniem ustawy o związkach partnerskich. Publikujemy treść tego apelu, a jako organizacja należąca do Koalicji - podpisujemy się pod nim i czekamy na realizację zapowiedzi premier Ewy Kopacz w powyższej sprawie.

Read More