GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2013

Fri

27

Dec

2013

Krajowe Centrum ds. AIDS odpowiedziało na pytania SPR

Dziś - pocztą elektroniczną - przysłano nam skan pisma Krajowego Centrum ds. AIDS, stanowiącego odpowiedź na nasze pytania dot. strony internetowej "Seks w moim mieście".

 

Publikujemy otrzymany skan bez komentarza.

Read More

Fri

27

Dec

2013

SPR w Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści

SPR wstąpiło do Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści, nieformalnego zrzeszenia organizacji, instytucji i osób, którym bliska jest problematyka praw człowieka w Internecie, i które chcą przeciwdziałać mowie nienawiści. Obecnie do Koalicji należy blisko 40 podmiotów.

 

Powstanie Koalicji jest częścią Europejskiej Kampanii Bez Nienawiści, którą prowadzi Rada Europy. W Polsce Kampanię koordynuje Stowarzyszenie Młodych Dziennikarzy Polis.

Read More

Fri

13

Dec

2013

Wiara i Tęcza oraz SPR piszą do Anny Sobeckiej

Anna E. Sobecka (fot. sobecka.pl)
Anna E. Sobecka (fot. sobecka.pl)

Media doniosły, że na niedawnym I Kujawsko-Pomorskim Kongresie Katolików w Bydgoszczy posłanka Anna Elżbieta Sobecka (PiS) powiązała ze sobą kwestię homoseksualności i ateizacji, mówiąc "Wiem, że były zakusy, aby w telewizji publicznej był program dla homoseksualistów. To byłoby uderzenie w rodzinę, nie można tego pokazywać dzieciom i rodzicom. To sposób na ateizację". Ta wypowiedź zafrapowała zarówno "Wiarę i Tęczę" jak i SPR. W efekcie do posłanki wysłany został list z kilkoma pytaniami i propozycją spotkania.

Read More

Thu

12

Dec

2013

O Paradach Równości i walce o prawa osób LGBTQ SPR pisze do Renaty Przemyk

R. Przemyk podczas 17. OFPA w Rybniku (fot. www.radio90.pl)
R. Przemyk podczas 17. OFPA w Rybniku (fot. www.radio90.pl)

Renata Przemyk udzieliła niedawno obszernego wywiadu portalowi iWoman. Spotkał się on z dużym zainteresowaniem i licznymi komentarzami. Znakomitą piosenkarkę chwalono za wiele rzeczy, które powiedziała portalowi, ale też krytykowano za część wypowiedzi.

SPR wysłało dziś list do artystki - dzieląc się swoimi wrażeniami co do przedmiotowego wywiadu. Publikujemy jego treść.

Read More

Wed

11

Dec

2013

Spotkanie "Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści" w KPRM

Na zaproszenie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów stawiły się osoby reprezentujące ministerstwa, Prokuratora Generalnego, Rzecznika Praw Dziecka i Komendanta Głównego Policji, a także szereg organizacji pozarządowych. Tematem spotkania były "Przestępstwa z nienawiści i mowa nienawiści". Spośród organizacji LGBTQ reprezentowane były: Stowarzyszenie Akceptacja, Fundacja Transfuzja, Stowarzyszenie "Miłość Nie Wyklucza", Stowarzyszenie "Kampania Przeciw Homofobii" oraz SPR.

Read More

Sat

07

Dec

2013

Polsat: głupota czy homofobia?

fot. wikipedia.pl
fot. wikipedia.pl

"Czy homoseksualizm sprzyja pedofilii?" - z całą powagą zapytano w polsatowskim programie "Tak czy nie" 25 listopada br. Odpowiedzi miała udzielić publiczność - wspomagana "dyskusją" w studio między ks. Dariuszem Oko a Krystianem Legierskim. Wyniki sondy przeprowadzonej w tym programie były łatwe do przewidzenia. Tylko czy pytanie nie powinno być inne, np. "czy są gotowi państwo obwinić »homoseksualistów« o każdą podłość, i to bez cienia dowodu?" O co w ogóle chodziło w tym programie i po co zrobiono?

Publikujemy list wysłany przez SPR w tej sprawie wczoraj do Polsatu oraz do wiadomości Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji i Rady Etyki Mediów.

Read More

Fri

06

Dec

2013

Homofobiczny plakat - dziełem sztuki?

Ponad dwa lata temu plakaty z napisem "Jesteś HOMO – OK! ale NIE SPEDALAJ NIELETNICH! [zwłaszcza za pieniądze]" zostały "dziko", czyli nielegalnie, rozklejone w Warszawie. Ich autor - Wojciech Korkuć - skrył się za fikcyjnym "ruchem higieny moralnej" firmującym plakaty. W. Korkucia nie pociągnięto do odpowiedzialności (nielegalne wyklejenie plakatów to wykroczenie).

Tymczasem w listopadzie br. ten i inne plakaty W. Korkucia pojawiły się na wystawie w gdańskim Teatrze Wybrzeże - i doczekał się obrony ze strony Cezarego Niedziółki, zastępcy dyrektora tego teatru. SPR wysłało do niego list w tej sprawie.

Read More

Wed

04

Dec

2013

Dziękujemy za "Stanie z powrotem"!

"Tęcza" na Pl. Zbawiciela (fot. xiegarnia.pl)
"Tęcza" na Pl. Zbawiciela (fot. xiegarnia.pl)

Doceniając wypowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz, która już 12.11.2013 ogłosiła, że tęcza na warszawskim Placu Zbawiciela zostanie odbudowana, SPR skierowało dziś list z podziękowaniami do Prezydenty Miasta Stołecznego Warszawy.

Read More

Sun

01

Dec

2013

Światowy Dzień AIDS

Światowy Dzień AIDS został wprowadzony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Wyznaczono go na 01 grudnia. Pandemia AIDS pochłonęła już ponad 34 miliony ofiar na całym świecie, a ponad 1200 w Polsce. Warto znać podstawowe informacje na temat tego zagrożenia.

Read More

Fri

29

Nov

2013

"Seks w moim mieście" - pytania do ministra i Krajowego Centrum ds. AIDS

SPR śledzi trwające od ponad dziesięciu dni wydarzenia toczące się wokół strony internetowej "Seks w moim mieście". Dziwi nas i niepokoi postępowanie Ministra Zdrowia i Krajowego Centrum ds. AIDS w tej sprawie. Czas na kilka pytań do tych instytucji.

Read More

Thu

28

Nov

2013

Spotkanie w Min. Sprawiedliwości - rządowy projekt ustawy dla osób transseksualnych

Dziś w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie poświęcone założeniom rządowego projektu ustawy, która ma regulować m.in. korektę "płci metrykalnej". W spotkaniu ze strony rządowej udział wzięły osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu założeń, w tym podsekretarz stanu Michał Królikowski, a także osoby z Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania. Stronę społeczną reprezentowały: działaczka społeczna Ewa Hołuszko, Fundacja Trans-Fuzja oraz SPR.

Read More

Thu

28

Nov

2013

15 organizacji LGBTQ napisało do nowej szefowej MEN

Joanna Kluzik-Rostkowska (fot. www.platforma.pl)
Joanna Kluzik-Rostkowska (fot. www.platforma.pl)

Publikujemy list wysłany do Joanny Kluzik-Rostkowskiej, nowej Ministry Edukacji Narodowej, przez piętnaście polskich organizacji działających na rzecz osób LGBTQ. Podobnie jak pozostałe organizacje, w imieniu których wysłano ten list, liczymy, że zmiana na stanowisku szefowej MEN pozwoli na nowe otwarcie w relacjach z resortem - we wszystkich sprawach ważnych dla osób LGBTQ.

Read More

Mon

25

Nov

2013

Senatorowie PiS brną dalej; SPR wytyka "brak precyzji"

Senator Grzegorz Wojciechowski (fot. Kancelaria Senatu RP i pl.wikipedia.org)
Senator Grzegorz Wojciechowski (fot. Kancelaria Senatu RP i pl.wikipedia.org)

Zaskakujący jest upór, z jakim grupka pisowskich senatorów próbuje wykazać, że broniąc swojego partyjnego kolegi skazanego za groźby pod adresem uczestniczących w antyhomofobicznym Marszu Milczenia w 2010 roku, nie zrobiła niczego niestosownego. Senatorowie - wśród nich brat europosła Janusza Wojciechowskiego (PiS) - wydali kolejne obszerne oświadczenie w swojej sprawie, tym razem do ... Marszałka Senatu RP. Podczas gdy Komisja Regulaminowa, Etyki i Spraw Senatorskich pracuje nad sprawą zachowania senatorów, a marszałek Bogdan Borusewicz odpowiedział na ich najnowsze wystąpienie, SPR zwróciło uwagę na "brak precyzji", który się do niego wkradł.

Read More

Fri

22

Nov

2013

List SPR do Tomasza Lisa

Tomasz Lis (tomaszlis.natemat.pl)
Tomasz Lis (tomaszlis.natemat.pl)

Zamieszamy pełny tekst naszego listu do Tomasza Lisa, redaktora naczelnego "Newsweek Polska" oraz autora programu telewizyjnego "Tomasz Lis Na Żywo".

W liście wyrażamy nasze zaniepokojenie oraz sprzeciw wobec tego, aby jeden z najbardziej znanych i wpływowych dziennikarzy w Polsce oddawał głos takim homofobom jak Tomasz Terlikowski, ks. Dariusz Oko, Janusz Korwin-Mikke czy Wojciech Cejrowski.

Read More

Wed

20

Nov

2013

Protest organizacji przeciw okładce "Newsweek Polska"

Publikujemy wspólne oświadczenie osiemnastu organizacji i grup nieformalnych wydane w reakcji na okładkę najnowszego numeru tygodnika "Newsweek Polska".

Read More

Mon

18

Nov

2013

KG Policji wydała poradnik "Po pierwsze człowiek"

Po długich przygotowaniach Komenda Główna Policji wydała "Po pierwsze człowiek. Działania antydyskryminacyjne w jednostkach Policji. Praktyczny poradnik" pod red. mł. insp. Krzysztofa Łaszkiewicza. Publikacja nie powstałaby bez pomocy i poparcia Rzeczniczki Praw Obywatelskich i Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania. Poradnik poświęca sporo miejsca osobom LGBT, a w jego przygotowaniu uczestniczyły KPH, Trans-fuzja i Lambda-Warszawa, zaś SPR dostarczyło wstępny projekt graficzny.

Read More

Thu

14

Nov

2013

Apel do mediów po 11.11.: odpowiadacie za Polskę

Czterdzieści pięć organizacji pozarządowych - w tym SPR - skierowało dziś apel do polskich mediów. W apelu przypomniano, że na mediach spoczywa ogromna odpowiedzialność za kształtowanie sytuacji społecznej. Zwłaszcza po wydarzeniach 11 listopada jest jasne, że media nie mogą bagatelizować zagrożenia ze strony nacjonalizmu ani traktować tzw. "ruchu narodowego" jako normalnej siły politycznej działającej w demokratycznym państwie. Publikujemy treść tego apelu.

Read More

Thu

31

Oct

2013

Zakończyła się Żywa Biblioteka (ŻB Toruń 3)

29 i 30 października SPR przeprowadziło - wspólnie z toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" - swoją kolejną Żywą Bibliotekę.

Żywy księgozbiór był po raz pierwszy dostępny przez dwa dni, przy czym jego skład po pierwszym dniu uległ zmianie. Łącznie udostępniono 11 żywych książek.

Read More

Wed

30

Oct

2013

Oświadczenie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania ws. aktów nienawiści wobec środowiska LGBT

Publikujemy dzisiejsze oświadczenie dr Agnieszki Kozłowskiej-Rajewicz, Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania, w sprawie aktów nienawiści wobec środowiska LGBT.

Read More

Wed

23

Oct

2013

Żywa Biblioteka wraca do Torunia dzięki CSW i SPR. Na dwa dni: 29 i 30 października.

Read More

Wed

23

Oct

2013

Walne zgromadzenie IGLYO

17-20 października w Kopenhadze odbyło się walne zgromadzenie International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer Youth and Student Organization (IGLYO). Do tego międzynarodowego zrzeszenia należą cztery polskie organizacje LGBTQ: KPH, Lambda-Warszawa, Transfuzja i SPR. Zamieszczamy krótką relację z walnego zgromadzenia przygotowaną przez naszego przedstawiciela, Pawła Maniaka, który równocześnie reprezentował Fundację Transfuzja.

Read More

Wed

09

Oct

2013

Coming Out Day 2013 - ulotki w czwartkowych "Nowościach"

Read More

Fri

04

Oct

2013

SPR "cenzuruje oświadczenia senatorów"?

Choć niesławny urząd z ul. Mysiej zlikwidowano dopiero 23 lata temu, to niektórzy zdążyli zapomnieć, czym był i jak działał. Oto ośmiu senatorów PiS, których czerwcowe oświadczenie oburzyło SPR, wydało kolejne - równie miażdżące i zdecydowane - oświadczenie. Tym razem stwierdzili m.in., że o ile oni mają prawo krytykować "niesprawiedliwe wyroki sądów", o tyle "na razie jeszcze organizacje gejów i lesbijek nie są uprawnione do cenzurowania oświadczeń senatorów".

Read More

Tue

01

Oct

2013

Wartości i normy - wg CBOS

Niedawno znana i szanowana sondażownia opublikowała komunikat z badania "Wartości i normy". Badaniem objęto m.in. poziom aprobaty/dezaprobaty dla szeregu zachowań, w tym zdrady małżeńskiej, aborcji, łapownictwa, absencji wyborczej, jezdy bez biletu. Ku zaskoczeniu SPR wśród "zachowań" znalazł się także "homo-seksualizm".

Read More

Sat

21

Sep

2013

Komu patronat? II Marsz dla Życia i Rodziny utorował drogę

II Marsz dla Życia i Rodziny w Bydgoszczy (fot. www.życiebydgoszczy.pl)
II Marsz dla Życia i Rodziny w Bydgoszczy (fot. www.życiebydgoszczy.pl)

W tegoroczny Dzień Matki przez Bydgoszcz przeszedł II Marsz dla Życia i Rodziny. Wśród tłumu: baner Młodzieży Wszechpolskiej, flaga ONR, płachta z "zakazem pedałowania" NOP, transparent "Narodowej Bydgoszczy" oraz tablice z napisami "nie dla gender" i "stop gender". Marszowi patronowali: wojewoda Ewa Mes (PSL), marszałek województwa Piotr Całbecki (PO) oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski (PO).

Read More

Tue

13

Aug

2013

Ustawowa homofobia w Rosji; co na to Polska?

Podczas gdy w Rosji ustawowo usankcjonowano homofobię, a przypadki prześladowania i gnębienia osób LGBTQ mnożą się i są ujawniane w internecie, reakcje na Zachodzie obejmują potępienie władz Federacji Rosyjskiej, stawianie zarzutów łamania m.in. Europejskiej Konwencji Praw Człowieka oraz wezwania do przeniesienia zimowych igrzysk olimpijskich z Soczi do Vancouver, ich bojkotu, czy wykluczenia z nich rosyjskiej kadry. Władze zachodnich państw zaczynają się serio przejmować losem swoich obywateli i obywatelek odwiedzających Rosję - zarzut "narzucania rosyjskim dzieciom nietradycyjnych wartości rodzinnych" może dosięgnąć każdą osobę.

A co na to wszystko polskie władze? SPR zapytało o to.

Read More

Mon

12

Aug

2013

SPR oburzone zachowaniem senatorów PiS

"Absurd", "skandal" i "kuriozalny" napisało o wyroku sądu I instancji, skazującym radnego powiatowego PiS, dziewięciu senatorów tej partii - w oświadczeniu złożonym podczas posiedzenia Senatu RP. Pobyt (dla części z nich już drugą kadencję) w "izbie refleksji i zadumy" najpierw dał im mozliwość zadumania się nad wyrokiem skazującym radnego za groźby pod adresem osób uczestniczących w kieleckim antyhomofobicznym Marszu Milczenia w 2010 roku, a następnie - do refleksji, że ten wyrok "po prostu zagraża demokracji".

Read More

Sun

04

Aug

2013

Grupa Ponton: Wakacyjny Telefon Zaufania

Na prośbę Pontonu - Grupy Edukatorów Seksualnych działającej przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny zamieszczamy informację o prowadzonym przez Ponton Wakacyjnym Telefonie Zaufania (507 832 741), czynnym przez całe wakacje, codziennie od 19:00 do 21:00.

 

Osoby dyżurujące przy Wakacyjnym Telefonie Zaufania udzielają odpowiedzi na pytania dotyczące:

  • dojrzewania,
  • antykoncepcji,
  • seksualności.
Read More

Thu

01

Aug

2013

Relacja ze spotkania u Pełnomocniczki Rządu

17 lipca w Kancelarii Premiera odbyło się – zorganizowane przez  Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania, Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz – spotkanie z organizacjami pozarządowymi  poświę- cone dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową. Na spotkaniu swoje raporty i referaty przedstawiły m.in. europejska Agencja Praw Podstawowych, KPH oraz SPR (program spotkania poniżej). Całość zamknąć miała się merytoryczną dyskusją, z której nasza wysłanniczka dowiedziała się poniższych rzeczy.

Read More

Tue

23

Jul

2013

Cztery lata temu zarejestrowano SPR

Mała rocznica: cztery lata temu, decyzją Sądu Rejonowego w Toruniu, Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności" zostało wpisane do rejestru stowarzyszeń, innych organizacji społecznych i zawodowych, fundacji oraz samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego.

 

Read More

Mon

22

Jul

2013

Graj z nami! Nabór do drużyny piłkarskiej SPR

Po nieśmiałych początkach i debiucie podczas XV Antyfaszystowskiego Turnieju Piłkarskiego - SPR chce więcej! Rozpoczynamy nabór do naszej drużyny piłkarskiej i zachęcamy do przyłączenia się do niej. Nabór będzie trwał do odwołania - na naszej stronie umieszczamy na stałe informację o tym. Zależy nam na zbudowaniu zgranego zespołu, który będzie mógł wziąć udział w kolejnej edycji Turnieju Antyfaszystowskiego i innych imprezach.

 

Jeśli chcecie trenować i grać razem z nami - piszcie do nas w tej sprawie!

 

Sun

21

Jul

2013

L.A.S.K.I. 25 lipca: "Poliamoria między marzeniem a rzeczywistością"

25.07.2013 r. (czwartek) o 19:00 L.A.S.K.I. zapraszają na siódme spotkanie - tym razem w plenerze. Spotkanie odbędzie się w ogródku "Końca Świata", ul. Podmurna 4/6; w razie niepogody spotkanie odbędzie się w biurze SPR mieszczącym się pod tym samym adresem.

 

Temat dyskusji: "Poliamoria między marzeniem a rzeczywistością".

Read More

Mon

15

Jul

2013

Projekt Krajowego Programu Działań Na Rzecz Równego Traktowania ewoluuje w złą stronę

W marcu SPR wzięło udział w konsultacjach rządowego projektu Krajowego Programu na rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2015. Na początku lipca projekt Programu (datowany 20 czerwca), powstały po konsultacjach z organizacjami społecznymi, ministerstwami, instytucjami i innymi podmiotami, został skierowany pod obrady komitetu stałego Rady Ministrów. Treść tego projektu bardzo odbiega od jego pierwotnego brzmienia - a zmiany dot. osób LGBTQ trudno uznać za zmiany na lepsze.

Read More

Sun

14

Jul

2013

Związki partnerskie wracają do sejmu - po pięciu miesiącach

01 lipca Ruch Palikota ponownie złożył projekt ustawy o związkach partnerskich. Spełniła się w ten sposób zapowiedź posła Roberta Biedronia z końca stycznia. Sojusz Lewicy Demokratycznej ponownie złożył projekt jeszcze 29 stycznia - ale do tej pory nie nadano mu numeru druku sejmowego. Do tematu związków partnerskich nie wróciła - mimo zapowiedzi - Platforma Obywatelska.

Read More

Sun

07

Jul

2013

Homofobiczny podręcznik utracił dopuszczenie. Na wniosek wydawnictwa

Podręcznik "Wędrując ku dorosłości. Wychowanie do życia w rodzinie dla uczniów klas I-III gimnazjum", dopuszczony do użytku szkolnego w 2009 roku, 14 czerwca 2013 roku utracił to dopuszczenie. Podręcznik ten był jednym z 51 tytułów przeanalizowanych w ramach projektu, który zwieńczył raport "Szkoła milczenia"; w raporcie wskazano, że jest on sprzeczny z aktualnym stanem wiedzy nt. m.in. homoseksualności. O wycofanie tego podręcznika apelowały też do MEN w maju br. 32 organizacje pozarządowe. Czyżby zatem MEN posłuchało argumentów strony społecznej? Nic podobnego. O cofnięcie dopuszczenia poprosiło bowiem w MEN samo wydawnictwo "Rubikon". 

Read More

Sun

07

Jul

2013

Recydywa z Camerona? (ciąg dalszy)

W lutym SPR napisało do Zespołu Dobrych Praktyk Akademickich w Ministerstwie nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie występów dra Paula Camerona, homofobicznego psychologa z USA (lansowanego jako ekspert i badacz), na polskich wyższych uczelniach. Nadszedł czas na kolejny krok, który ma zapobiec "recydywie z Camerona": SPR wysłało dossier P. Camerona do 60 wyższych uczelni w Polsce, ostrzegając je przed zapraszaniem Paula Camerona, udzielaniem mu gościny czy firmowaniem jego występów w jakikolwiek inny sposób.

Read More

Wed

03

Jul

2013

Piłka w grze, czyli homofobia na meczu w Hali Mistrzów

30 marca, podczas meczu koszykówki między drużynami Anwil Włocławek oraz Asseco Prokom Gdynia we włocławskiej Hali Mistrzów, na trybunie H1 (kibicującej Anwilowi) pojawiły się homofobiczne transparenty. Podążając za doniesieniem w tej sprawie, SPR poprosiło o zajęcie stanowiska klub Anwil Włocławek, władze Tauron Basket Ligi oraz urząd miasta Włocławek, do którego należy Hala Mistrzów. Reakcje były zdumiewająco różne.

Read More

Wed

03

Jul

2013

Zakończyło się IV OSOLGBTQ

Od piątku do niedzieli trwało w Toruniu IV Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji LGBTQ. Zaproszenie SPR przyjęło ostatecznie 13 organizacji. OSOLGBTQ po raz drugi odbyło się w Toruniu (po raz pierwszy - w 2012 roku); dwa wcześniejsze spotkania odbyły się w Krakowie (styczeń 2008 roku - zorganizowała je Fundacja Kultura dla Tolerancji) i w Warszawie (wrzesień 2008 roku - zorganizowało je Stowarzyszenie "Lambda-Warszawa").

Read More

Mon

24

Jun

2013

IV Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji LGBTQ - Toruń, 28-30.06.2013

Read More

Mon

24

Jun

2013

SPR na XV Antyfaszystowskim Turnieju Piłkarskim

Drużyna SPR wzięła udział w sobotnim XV Antyfaszystowskim Turnieju Piłkarskim, który odbył się w Toruniu. Dewizą turnieju - jak co roku - było "Gramy w piłkę nawet w deszcz". Był to pierwszy udział naszej drużyny w tej imprezie.

Read More

Thu

20

Jun

2013

L.A.S.K.I. i Darkroom Cinema razem w Cafe Draże - 27 czerwca o godz. 19:00

Read More

Sun

16

Jun

2013

Parada Równosci 2013 oczami SPR

Read More

Fri

14

Jun

2013

Ratujmy Cafe Draże!

Od kilku miesięcy dalsze funkcjonowanie zaprzyjaźnionego z SPR lokalu Cafe Draże (ul. Przedzamcze 6b) stoi pod znakiem zapytania. W ocenie SPR Cafe Draże to miejsce bardzo ważne i bardzo potrzebne. Chcemy, żeby przetrwało i kontynuowało swoją działalność - z pożytkiem nie tylko dla lokalnej społeczności LGBTQ ale dla całego Torunia. Z tych względów informujemy o wydarzeniach, które odbędą się 20 i 21 czerwca w Cafe Draże. Zachęcamy do udziału w tych wydarzeniach, do wsparcia Cafe Draże w tym cięzkim okresie - wsparcia, którego Cafe Draże potrzebuje.

Read More

Thu

13

Jun

2013

Spotkanie organizacji LGBTQ z przedstawicielem Rady Europy

Dziś w warszawskim Biurze Rady Europy doszło do spotkania osób reprezentujących organizacje pozarządowe - w tym LGBTQ - z nowym koordynatorem projektu "Zwalczanie dyskryminacji ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową", którym jest pan Bastiaan Winkel.

Read More

Tue

11

Jun

2013

Rzecznik do SPR; SPR do Rzecznika

22 kwietnia SPR zaapelowało do Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, aby publicznie i wyraźnie potępił jaskrawie homofobiczne wypowiedzi ks. Dariusza Oko i dr Jolanty Próchniewicz podczas XIX Targów Wydawców Katolickich - których Rzecznik był honorowym patronem. SPR otrzymało pismo z biura RPD w tej sprawie i dziś przesłało swoją odpowiedź na nie. Nie kryjemy w niej swojego rozczarowania postępowaniem Rzecznika.

Read More

Fri

07

Jun

2013

Czasopisma nauczycielskie o "Szkole milczenia"

W najnowszych, czerwcowo-lipcowych numerach "Miesięcznika dyrektora szkoły" oraz "Sygnału magazynu wychowawcy" ukazały się dwa teksty poświęcone "Szkole milczenia". Zamieszczamy ich skany i zachęcamy do lektury.

Read More

Sun

02

Jun

2013

SPR przyjęte do Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskryminacyjnej

SPR zostało przyjęte do Koalicji na rzecz Edukacji Antydyskrymina- cyjnej! Nasze stowarzyszenie jest trzydziestym ósmym podmiotem, który dołączył do tej koalicji.

Read More

Sat

25

May

2013

Paweł Graś do SPR: czemu premier tak głosował

Paweł Graś (fot. kprm.gov.pl)
Paweł Graś (fot. kprm.gov.pl)

Po blisko czterech miesiącach SPR doczekało się odpowiedzi z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w sprawie głosowania przez premiera Donalda Tuska nad projektami ustaw o związkach partnerskich. Odpowiedź podpisał rzecznik rządu, pan Paweł Graś.

Read More

Sat

25

May

2013

Stanowisko Partnerstwa dla Związków ws. nowego projektu PO

Publikujemy stanowisko Partnerstwa dla Związków, nieformalnej koalicji organizacji i grup popierających wprowadzenie w naszym kraju związków partnerskich, dotyczące nowego projektu ustawy o umowie partnerskiej przygotowanego w klubie parlamentarnym Platformy Obywatelskiej.

Read More

Mon

20

May

2013

L.A.S.K.I. po raz piąty - 23 maja, 19:00

L.A.S.K.I. zapraszają na piąte spotkanie do Cafe Draże (ul. Przedzamcze 6b) - 23 maja na 19:00. Tematem dyskusji będzie: Rozpacz po rozstaniu jako rodzaj żałoby na podstawie książki Nicole Müller pt. Bo to jest w miłości najstraszniejsze.

Read More

Sun

19

May

2013

Fotorelacja z Dnia Milczenia 2013

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z ósmego toruńskiego Dnia Milczenia, który odbył się 18 maja.

Read More

Fri

17

May

2013

Skąd się wzięło IDAHO - Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii?

Read More

Tue

14

May

2013

Jak PO chce walczyć z hate crimes - przestępstwami z nienawiści

Po koniec listopada 2012 roku grupa posłów i posłanek PO złożyła do laski marszałkowskiej projekt ustawy zmieniającej przepisy kodeksu karnego regulujące przestępstwa motywowane uprzedzeniami, z angielskiego zwane hate crimes. Projekt ten PO zapowiadała jeszcze przed zeszłorocznymi wakacjami; stanowi on konkurencję dla - złożonych w marcu i kwietniu 2012 roku - projektów Ruchu Palikota i Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Sejm zdecydował, że będzie pracował nad wszystkimi trzema projektami (każdy przeszedł I czytanie a złożone przez PiS wnioski o ich odrzucenie nie uzyskały poparcia sejmowej większości) i że będą one rozpatrywane wspólnie. Obecnie projekty są w podkomisji stałej Komisji Nadzwyczajnej do spraw zmian w kodyfikacjach a z niej. SPR przesłało właśnie do marszałkini Ewy Kopacz swoją opinię o projekcie PO.

Read More

Sat

11

May

2013

Dzień Milczenia 2013

Read More

Fri

26

Apr

2013

Odpowiadamy na "list otwarty" posła Kownackiego

Bartosz Kownacki (fot. PAP/Rafał Guz)
Bartosz Kownacki (fot. PAP/Rafał Guz)

Wczoraj poseł Bartosz Kownacki (PiS, potem SP, potem znów PiS) ogłosił, że jest "nękany" przez SPR, oraz rozdał mediom "list otwarty" - który był o tyle specyficznym listem otwartym, że pochodził wyłącznie od B. Kownackiego a jego adresatem było wyłącznie SPR. Tłem wystąpienia B. Kownackiego była nadpalona tęcza ze stołecznego Placu Zbawiciela (B. Kownackiego wybrano w Bydgoszczy, nie w Warszawie). SPR uznało, że na występ B. Kownackiego warto zareagować - stąd poniższa odpowiedź na list posła.

Read More

Mon

22

Apr

2013

SPR apeluje do Rzecznika Praw Dziecka

Marek Michalak (fot. Paweł Kozioł/AG)
Marek Michalak (fot. Paweł Kozioł/AG)

Publikujemy tekst naszego apelu skierowanego dziś do Marka Michalaka, Rzecznika Praw Dziecka, związanego z publikacją tygodnika "Wprost" pt. "Rzecznik Praw Dziecka chce leczenia gejów?".


Read More

Mon

15

Apr

2013

"Społeczne tworzenie seksualności" - wykład dr hab. Jacka Kochanowskiego (UW)

SPR zaprasza na wykład "Społeczne tworzenie seksualności", który wygłosi dr hab. Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład zostanie wygłoszony 23.04.2013 o godz. 17:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Wykład będzie połączony z promocją książki Stevena Seidmana "Społeczne tworzenie seksualności", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

 

WSTĘP WOLNY

Read More

Tue

09

Apr

2013

L.A.S.K.I. po raz czwarty: "Płeć jak ubranie"

11 kwietnia 2013 roku o godz. 19:00 L.A.S.K.I. zapraszają na czwarte spotkanie do Cafe Draże (ul. Przedzamcze 6b).

 

Tematem dyskusji będzie "Płeć jak ubranie" na podstawie książki "Zapisane na ciele" Jeanette Winterson.

Read More

Fri

05

Apr

2013

"Pedał Party II" (12-13.04.) - Spring Yo Pants!

Read More

Wed

20

Mar

2013

"Getto dla homofobów" na celowniku SPR

Co mają wspólnego: "Fakt", "Gość Niedzielny" i fronda.pl? Wszystkie trzy (nie tylko one) opublikowały zbliżonej treści, nieprawdziwe i homofobiczne doniesienia dotyczące niedawnej inicjatywy władz Amsterdamu.

Ten jeden przykład pokazał, jak - dla zwiększenia zainteresowania lub konsekwentnego trzymania homofobicznej "linii" - manipuluje się, konfabuluje i przyprawia "gębę" osobom homoseksualnym. SPR poprosiło Radę Etyki Mediów o ocenę tej sytuacji.

Read More

Tue

19

Mar

2013

L.A.S.K.I. po raz kolejny! 21.03.2013, "Język lesbijskiego pożądania"

Read More

Mon

18

Mar

2013

SPR chwali Telewizję Polską i rodzinka.pl

zdjęcie za filmweb.pl
zdjęcie za filmweb.pl

W przeszłości SPR miało zastrzeżenia do programów pokazywanych przez Telewizję Polską. Tym razem jest odwrotnie. Spodobało nam się, jak w emitowanym przez TVP serialu "rodzinka.pl", podchodzi się do spraw LGBTQ. W uznaniu tego pozytywnego zjawiska SPR przesłało Telewizji list ze swoimi wrażeniami.

Read More

Thu

14

Mar

2013

Uwagi SPR do projektu Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2015

Do dziś można zgłaszać uwagi do rządowego projektu Krajowego Programu Działań na Rzecz Równego Traktowania na lata 2013-2015. To ważny dokument, określający rządową politykę w zakresie równego traktowania, wyznaczający cele tej polityki, kluczowe zadania oraz terminy ich realizacji. Publikujemy uwagi naszego stowarzyszenia - dotyczące słabych i mocnych stron projektu Krajowego Programu.

Read More

Tue

12

Mar

2013

Jednak konkubinaty jednopłciowe w Polsce?

Podczas sejmowej debaty nad związkami partnerskimi głos zabrał Michał Królikowski -podsekretarz stanu w ministerstwie sprawiedliwości. Jak się okazało, mówił jako osoba prywatna, bo w tej sprawie nie mógł reprezentować ani rządu ani ministerstwa. Dużą część swojej wypowiedzi poświęcił "konkubinatom homoseksualnym". SPR zapytało M. Królikowskiego, skąd wziął to pojęcie, skoro Sąd Najwyższy - od 1975 roku - uparcie powtarzał, że konkubinat może być tylko między kobieta i mężczyzną. Odpowiedź jest prosta i zarazem zaskakująca.

Read More

Mon

11

Mar

2013

Ciąg dalszy konfabulacji nt. "Szkoły milczenia"

T. Król (for. Agencja Gazeta)
T. Król (for. Agencja Gazeta)

"Stop szerzeniu LGBTQ w szkołach" apelują "prawicowe" strony internetowe. I nawołują do wysyłania listów do MEN ws. "Szkoły milczenia" (tak, wiemy, że w szkołach nie "szerzy" się LGBTQ i że "Szkoła milczenia" jest o czym innym). Publikują też obszerny komentarz - rzekomo autorstwa Teresy Król, współautorki jednego z podręczników zweryfikowanych przez naszych ekspertów - przesłany MEN oraz m.in. RPO i Pełnomocnicze Rządu ds. Równego Traktowania. Komentarz ten to stek bzdur i konfabulacji, na który SPR odpowiedziało dziś pismem do MEN.

Read More

Sun

03

Mar

2013

DRAŻliwe tematy 08.03.2013: związki partnerskie

Ósma edycja "DRAŻliwych tematów" w Cafe Draże (ul. Przedzamcze 6b) - tym razem o związkach partnerskich. Zapraszamy w piątek, 08 marca o godz. 19:00.

 

Wstęp wolny.

 

Po "DRAŻliwych tematach", około godz. 21:00 - dwupiętrowy AFTER:

- na parterze: DJane EVVE
- na piętrze: Awaria Żelazka

 

Zapraszają: Cafe Draże i SPR.

Read More

Fri

22

Feb

2013

Oświadczenie SPR ws. publikacji Katolickiej Agencji Informacyjnej nt. "Szkoły milczenia"

Wobec opublikowania przez Katolicką Agencję Informacyjną tekstu "Zamach na podręczniki", stronniczego i zawierającego nieprawdziwe, zmyślone przez jej autorkę informacje nt. "Szkoły milczenia", SPR wydało oświadczenie oraz powiadomiło Radę Etyki Mediów.

Read More

Thu

21

Feb

2013

Recydywa z Camerona?

Paul Cameron (fot. bydgoszcz24.pl)
Paul Cameron (fot. bydgoszcz24.pl)

Paul Cameron, amerykański psycholog, którego misją jest ocalić świat przed homoseksualnością, od kilku lat co roku przyjeżdża do Polski. Nie gardzi żadnym forum: wystąpił już w salce parafialnej w Bydgoszczy, w hotelowej sali konferencyjnej w Toruniu i Domu Formacyjno-Rekolekcyjnym w Warszawie ale także na Uniwersytecie Opolskim, Katolickim Uniwersytecie Lubelskim i Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Czy w 2013 roku szykuje się kolejne tournee P. Camerona po Polsce?

Read More

Fri

15

Feb

2013

Popis homofobicznej hipokryzji za parawanem "prawdy"

List poznańskiego "Akademickiego Klubu Obywatelskiego" - podpisany przez ok. 250 osób z UAM i innych uczelni - wziął w obronę homofobiczne popisy Krystyny Pawłowicz. Był to wyraz protestu wobec "nagonki", której "ofiarą" padła pokojowo nastawiona i kulturalna posłanka PiS. SPR jest pod wrażeniem: 250 tęgim akademickim głowom udało się nabić krótki list homofobicznym bełkotem i przykryć go górnolotnymi frazesami o "etosie prawdy" i "etosie pracownika nauki".

Read More

Thu

14

Feb

2013

J.Godson: "homoseksualizm jest wypaczenie od normy", "to nie jest naturalne"

John Godson (fot. se.pl)
John Godson (fot. se.pl)

"Homoseksualizm jest wypaczenie od normy" objawił poseł PO. "Jest wypaczenie od normy, od natury, kiedy nagle mężczyzna z mężczyzną pałają się… do siebie namiętnością. To nie jest naturalne" doprecyzował, zastrzegając przy tym, że "bycie ciemnoskóry nie jest jakieś wypaczenie od normy". W jego wypowiedzi znalazł się też "wątek optymistyczny": otóż dla lesbijek i gejów jest jeszcze nadzieja. Jak stwierdził John Godson: "Znam kilka osób o orientacji homoseksualnej, które nawróciły się i dzisiaj nie praktykują homoseksualizmu".

Read More

Thu

14

Feb

2013

Janusz Palikot zostanie ukarany?

Janusz Palikot (fot. se.pl)
Janusz Palikot (fot. se.pl)

"Być może Wanda Nowicka chce być zgwałcona" zasugerował niedawno Janusz Palikot. Sprawa wicemarszałkini sejmu przez kilka dni przykuwała uwagę mediów - zarzutem zdrady, próbą odwołania ze stanowiska, wreszcie usunięciem W. Nowickiej z klubu Ruchu Palikota i towarzyszącymi temu komentarzami. W takich okolicznościach trzeba szczególnie uważać na wypowiadane słowa. W ocenie SPR J. Palikot poszedł w swojej wypowiedzi zdecydowanie za daleko i powinien ponieść tego konsekwencje.

Read More

Sat

09

Feb

2013

Występ Krystyny Pawłowicz w Mińsku Maz.

fot. mazowiecka.tv
fot. mazowiecka.tv

Mińsk Mazowiecki, klub "Gazety Polskiej", 09 stycznia 2013 roku. Spotkanie pod hasłem "Obudź się Polsko!" z Krystyną Pawłowicz. Opisując - jej zdaniem - katastrofalną sytuację gospodarczą i polityczną kraju posłanka PiS robi "przerywnik rozweselający" i opowiada o Annie Grodzkiej. Kpi z posłanki RP i ją wyśmiewa. Pada zdanie "nie jest tak, że jak się człowiek nażre hormonów i sobie operacji trochę zrobi, to się staje kobietą" oraz określenie "twarz boksera". Zobaczymy, co na to Komisja Etyki Poselskiej.

Read More

Tue

29

Jan

2013

Sejmowy tercet homofobiczny w akcji - K.Pawłowicz, T.Woźniak i A.Górski do komisji etyki

Dwóch panów zaspokajających ze sobą swój popęd seksualny, podobnie jak dwie panie w analogicznej sytuacji, nie mogą domagać się uprzywilejowania z tego tytułu, gdyż nie są ani małżeństwem, ani tym bardziej rodziną. (...) Związki homoerotyczne, przy całej swojej nienaturalności, nie służą państwu. Są one jedynie przejawem hedonizmu i poszuki­wania odmiennych od powszechnie uznawanych za naturalne zachowań seksualnych, a doznań seksual­nych można poszukiwać na różne sposoby.

To poseł powiedział - w sejmie, z mówinicy, prezentując stanowisko swojego klubu poselskiego. Naprawdę mamy cytować tego więcej?

Read More

Tue

29

Jan

2013

Dziwne "prywatne" i "osobiste" wypowiedzi J.Gowina i M.Królikowskiego

Podczas czwartkowej debaty nad projektami ustaw dot. związków partnerskich wypowiedział się Michał Królikowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. Duża część jego wypowiedzi dotyczyła "konkubinatów homoseksualnych", które rzekomo funkcjonują w polskim prawie i powodują, że wprowadzanie związków partnerskich nie jest takie potrzebne. Jeszcze ciekawsze okazało się to, w jakim charakterze wypowiedział się M. Królikowski - czy była to jego wypowiedź prywatna, zawodowa ("jako profesora prawa"), jako przedstawiciela ministerstwa czy Rady Ministrów. Bardzo podobne wątpliwości pojawiły się w przypadku piątkowego wystąpienia Jarosława Gowina, Ministra Sprawiedliwości. SPR prosi o wyjaśnienia.

Read More

Tue

29

Jan

2013

Jak pan głosował, panie premierze?

W piątkowych głosowaniach nad odrzuceniem projektów ustaw dotyczących związków partnerskich (druki sejmowe 552-555 i 825) wziął udział premier Donald Tusk. Ponieważ między wcześniejszymi zapowiedziami odnośnie do tych głosowań a tym, jak rzeczywiście zagłosował szef rząd, była pewna rozbieżność, SPR napisało list do Donalda Tuska.

Read More

Tue

29

Jan

2013

Projekty ustaw odrzucone - jak głosowano

Podczas piątkowych głosowań sejm odrzucił w pierwszym czytaniu wszystkie projekty ustaw dotyczących związków partnerskich (druki sejmowe 552, 553, 554, 555 i 825). Wniosek o odrzucenie projektów złożyły we czwartek kluby PiS oraz Solidarna Polska. W żadnym z pięciu głosowań (nad każdym projektem ustawy głosowano odrębnie) nie znalazła się sejmowa większość, która była zainteresowana dalszymi pracami nad projektami. Najbliżej ocalenia był projekt PO (druk 825). SPR przyjrzało się, jak głosowały osoby wybrane do sejmu z województwa kujawsko-pomorskiego - do których przed głosowaniem wysłano apel o merytoryczną pracę nad projektami.

Read More

Wed

23

Jan

2013

"Szkoła milczenia" wieńczy projekt weryfikacji podręczników

Ponad rok trwał projekt pn. "Przegląd treści szkolnych podręczników do biologii, WOS i WDŻR pod kątem przedstawienia w nich problematyki LGBTQ i treści homofobicznych". W jego trakcie czterech ekspertów - seksuolog dr hab. Zbigniew Lew-Starowicz, socjolog dr hab. Jacek Kochanowski, pedagog dr Krzysztof Wąż oraz psycholog dr Robert Kowalczyk - przeanalizowało treść 51 podręczników do gimnazjum i szkół ponadgimnazjalnych. Efektem ich pracy jest opracowanie "Szkoła milczenia", które niebawem ukaże się drukiem.

Projekt zrealizowano dzięki grantowi przyznanemu SPR przez Fundację im. Stefana Batorego w ramach programu dotacyjnego "Demokracja w Działaniu".

Read More

Tue

22

Jan

2013

L.A.S.K.I. - już 31.01.2013 w Cafe Draże

Zapraszamy na Lesbijskie Afirmatywne Spotkania Książkowo-Integracyjne (L.A.S.K.I.)!

 

Pierwsze spokanie - 31 stycznia 2013 roku o 19:00 w Cafe Draże. Na warsztacie: "Wolność na jedną noc" Jeanette Winterson.

 

Więcej informacji i plakat - poniżej. 

Read More

Tue

22

Jan

2013

Czas na pierwsze czytanie!

Read More

Tue

22

Jan

2013

Partnerstwo dla Związków apeluje do premiera o spotkanie

Publikujemy treść apelu skierowanego dziś przez koalicję Partnerstwo dla Związków do Donalda Tuska, Prezesa Rady Ministrów
Publikujemy treść apelu skierowanego dziś przez koalicję Partnerstwo dla Związków do Donalda Tuska, Prezesa Rady Ministrów
Read More

Sat

19

Jan

2013

Apel do posłanek i posłów z woj. kujawsko-pomorskiego ws. debaty nad związkami partnerskimi

fot. Henryk Przondziono, Gość Niedzielny
fot. Henryk Przondziono, Gość Niedzielny

23 stycznia w sejmie odbędzie się pierwsze czytanie wszystkich projektów ustaw o związkach partnerskich - zarówno złożonych przez Ruch Palikota i Sojusz Lewicy Demokratycznej jak i przez Platformę Obywatelską. To dobry moment, żeby zaapelować do posłów i posłanek o merytoryczne podejście do sprawy. SPR napisało do posłanek i posłów wybranych do sejmu z województwa kujawsko-pomorskiego. Zachęcamy wszystkie osoby i organizacje do pisania podobnych listów - dajmy odczuć posłankom i posłom, że zajmują się sprawami ważnymi dla wielu ludzi!

Read More

Sat

19

Jan

2013

Skarga do ministra Michała Boniego

od lewej: Michał Boni, Sławoj Leszek Głódź (fot. Tomasz Gołąb)
od lewej: Michał Boni, Sławoj Leszek Głódź (fot. Tomasz Gołąb)

Wraz ze zbliżaniem się posiedzenia sejmu, podczas którego ma nastąpić pierwsze czytanie projektów ustaw o związkach partnerskich, odzywają się głosy wieszczące nieszczęście i katastrofy - jeśli tylko któryś z projektów zamieni się w obowiązujące prawo. Dwa takie głosy należą do Antoniego Szymańskiego i Pawła Wosickiego - członków "zespołu ds. rodziny" Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski. SPR zwróciło się do ministra Michała Boniego, który jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej, w sprawie tej wypowiedzi.

Read More

Sat

19

Jan

2013

SPR wzywa Krystynę Pawłowicz do opamiętania

Krystyna Pawłowicz (fot. PAP, Przemysław Piątkowski)
Krystyna Pawłowicz (fot. PAP, Przemysław Piątkowski)

Po zeszłorocznej serii kłamliwych i oczerniających wypowiedzi nt. m.in. projektów ustaw o związkach partnerskich oraz osób homoseksualnych Krystyna Pawłowicz "wróciła na antenę". Posłanka, którą media przezwały "karabinem maszynowym PiS", ponownie wypowiedziała się w swoim starym, homofobicznym stylu. Nie chcąc tego dłużej znosić SPR wysłało do K. Pawłowicz list wzywający do opamiętania się.

Read More

Mon

14

Jan

2013

"Nasz Dziennik" o projekcie SPR - bez podawania nazwy

SPR spotkało niecodzienne wyróżnienie: jednemu z naszych działań kilka linijek poświęcono w obszernym tekście, który ukazał się dziś na łamach "Naszego Dziennika". Wprawdzie kontekst jest dość ponury - tekst zatytułowano groźnie "Prawne zagrożenia Polaków" - to jednak, w myśl zasady, że nie ma czegoś takiego jak złe publicity, ochoczo o tym donosimy. Czy tekst i użyte w nim sformułowania naruszają dobra osobiste SPR - to już kwestia wymagająca analizy.

Read More

Mon

14

Jan

2013

KRRiT: nic się nie stało, nie ma sprawy

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji - po pięciu (5) miesiącach - zakończyła badanie skargi SPR na relację TVN z Marszu Równości 2012. O "dziwnej" relacji TVN z krakowskiego Marszu można przeczytać tutaj. Już wcześniej SPR poznało stanowisko TVN w tej sprawie - podtrzymane przed Radą.

Read More