GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2012

Wed

19

Dec

2012

Cameron znów na UKSW: SPR protestuje, rzecznik wyjaśnia

Dwa miesiące temu na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego gościł dr Paul Cameron, amerykański psycholog, który od lat twierdzi, że osoby homoseksualne są wielkim zagrożeniem dla siebie i otoczenia. Okazją do nawiedzenia stołecznego uniwersytetu była konferencja "Gender jako kategoria polityczna". Wkrótce po tym spotkaniu SPR skierowało protest do rektora UKSW, domagając się wyjaśnień obecności P. Camerona na uczelni, która (w myśl statutu) "kieruje się wiernością prawdzie" oraz "przyczynia się do ochrony ludzkiej godności" - czego o amerykańskim psychologu nie da się powiedzieć. Dziś trafiła do nas odpowiedź uczelni.

Read More

Wed

19

Dec

2012

Homofobiczne rozporządzenie zniknie - ale dopiero w drugiej połowie 2013 roku

fot. Andrzej Hulimka
fot. Andrzej Hulimka

Zgodnie z zapowiedzią z czerwca, SPR "przypomniało się" ministerstwu zdrowia ws. uchylenia obecnego, homofobicznego rozporządzenia dot. kształcenia pielęgniarek. Poprzednio okazało się, że choćby ministerstwo chciało to swojego rozporządzenia - które zaliczało homoseksualność do zaburzeń patologii seksualnych - uchylić nie może. Jedynym sposobem na pozbycie się homofobicznego aktu prawnego było wprowadzenie nowego rozporządzenia - prace nad nim trwały. Teraz pojawiła się data jego wejścia w życie. Niestety - dość odległa.

Read More

Wed

19

Dec

2012

Polska podpisała konwencję o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej

Wczoraj Polska podpisała konwencję Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej, sporządzoną w Stambule 11 maja 2011 roku. Premier Donald Tusk zapowiedział na początku lipca br., że konwencja zostanie podpisana "w ciągu trzech tygodni" - od tamtego czasu różne organizacje (w tym SPR) kierowały do kancelarii premiera pytania o termin podpisania. Od połowy kwietnia br. przeciw podpisaniu konwencji wypowiadał się m.in. minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin. Ostatecznie 04 grudnia br. rząd postanowił, że konwencja zostanie podpisana i upoważnił do tego Agnieszkę Kozłowską-Rajewicz, Pełnomocniczkę Rządu ds. Równego Traktowania.

Read More

Mon

19

Nov

2012

20 listopada - Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

Read More

Sun

18

Nov

2012

Bruksela miejscem dialogu multikulturowego i religijnego

Publikujemy relację i zdjęcia naszej wysłanniczki, Aleksandry "Oluś" Skonieczka, z konferencji "Keep the Faith", zorganizowanej przez IGLYO, która odbyła się 30.10.-04.11.2012 w Brukseli. Celem konferencji była promocja dialogu międzykulturowego i międzyreligijnego w sektorze młodzieży LGBTQ.

Read More

Sun

04

Nov

2012

08 listopada - kultowy "Hedwig and the Angry Inch" w Darkroom Cinema

kiedy: 08.11.2012

godz.: 19:00

miejsce: Cafe Draże, ul. Przedzamcze 6b

tytuł: "Hedwig and the Angry Inch"

reż.: John Cameron Mitchell

trwa: 91 minut

prod.: USA, 2001

Read More

Fri

26

Oct

2012

MEN "odpowiada" na pytania radnego Krystiana Legierskiego

Trzy miesiące zajęło urzędniczce Ministerstwa Edukacji Narodowej udzielenie odpowiedzi na pytania, które - w obecności m.in. delegacji Rady Europy oraz Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania - zadał jej Krystian Legierski, warszawski radny i działacz LGBTQ. Przez ten czas SPR nie pozwalało MEN zapomnieć o sprawie. A ponieważ odpowiedź, która ostatecznie się pojawiła, niczego nie wnosi - drążymy temat dalej.

Read More

Thu

25

Oct

2012

SPR do Komisji: co się z wami dzieje?

Zaniepokojone brakiem reakcji na przypadki homofobii zgłaszane Komisji Etyki Poselskiej, SPR napisało do czterech osób ze składu tej komisji: Tomasza Garbowskiego (SLD), Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (PO), Franciszka Stefaniuka (PSL) i Kazimierza Ziobro (SP). Publikujemy pełny tekst listów oraz czekamy na reakcje.

Read More

Sun

21

Oct

2012

Rząd i BAS przeciwne zmianie kodeksu karnego - żenujące "opinie" poddane analizie

Polski rząd - ten sam, którego premier powiedział, że "sam w sobie nie ma za grosz tolerancji dla homofobów" - nie chce karać za mowę nienawiści ani inne przestępstwa motywowane homofobią. Taki wniosek płynie ze stanowiska rządowego wobec projektu zmiany art. 119, 256 i 257 kodeksu karnego, złożonego przez opozycję a przygotowanego przez organizacje LGBTQ. Analogiczne stanowisko zajęło Biuro Analiz Sejmowych. Z kolei Prokurator Generalny i Krajowa Rada Sądownictwa nie mają niczego przeciw zmianie prawa.

Read More

Sat

20

Oct

2012

Komisja Etyki Poselskiej ma w nosie homofobię i poselskie kłamstwa

Zaledwie na początku września SPR skierowało do Komisji Etyki Poselskiej wnioski ws. homofobicznych wystąpień Krystyny Pawłowicz, Jerzego Materny oraz Stefana Niesiołowskiego - a już 26 września komisja się nimi zajęła. Ściślej: "zdecydowała o niepodejmowaniu inicjatywy rozpatrzenia sprawy". Powody - jak zwykle - każą wątpić w sens istnienia tej komisji.

Read More

Fri

19

Oct

2012

Odpowiedzi z Parlamentu Europejskiego na listy SPR

Na początku czerwca SPR wysłało listy do 34 europosłów oraz europosłanek z Polski - z pytaniem o przyczyny braku poparcia dla rezulucji Parlamentu Europejskiego z 24 maja w sprawie zwalczania homofobii w Europie. Zgodnie z przewidywaniami potrzebne były monity (wysłane na początku sierpnia) a mimo tego odzew nie był zbyt mocny.

Read More

Thu

18

Oct

2012

Żywa Biblioteka nr 2 we Włocławku

Po sześciu godzinach zakończyła się druga Żywa Biblioteka we Włocławku, przygotowana i przeprowadzona wspólnie przez SPR oraz Wyższą Szkołę Humanistyczno-Ekonomiczną. Według szacunków WSHE imprezę odwiedziło blisko 90 osób z czterech włocławskich liceów. Dla SPR była to już piąta Żywa Biblioteka.

Read More

Wed

17

Oct

2012

Zaproszenie na wydarzenie: "Pedał Party vol. 1 Ruszamy w miasto!"

27 października w Cafe Draże odbędzie się "Pedał Party vol. 1 Ruszamy w miasto!", prowokacyjna, queerowa impreza, na którą zapraszają Draże, Kolektyw Kocurrra oraz SPR.

Tak - bawimy się konwensem, kpimy ze stereotypu i nie boimy się nawiązań do rowerów, łańcuchów i pompek. Od 17:00 bądźcie z nami w Cafe Draże!

Read More

Sat

13

Oct

2012

Śmierć Anny Laszuk

Zmarła Anna Laszuk, dziennikarka radio TOK FM, autorka "Dziewczyny, wyjdźcie z szafy!" oraz "Małej książki o homofobii", rzeczniczka osób LGBTQ, lesbijka. Miała 43 lata.

Thu

11

Oct

2012

Sprawa z Wiązownicy - list SPR

K.Jaworski (fot. ze strony senatora)
K.Jaworski (fot. ze strony senatora)

Nauczycielka wychowania do życia w rodzinie z Wiązownicy (woj. podkarpackie) uważa, że "homoseksualistów trzeba leczyć". Nie zgadza się z nią m.in. podkarpacki kurator oświaty. W obronie nauczycielki stanął senator Kazimierz Jaworski (Solidarna Polska), który napisał list do kuratora. W sprawie głos zabrał już wójt Wiązownicy oraz przełożona nauczycielki; nie próżnują też media. SPR uznało, że warto zabrać głos w tej sprawie i napisało list do senatora, wójta, kuratora i szkoły.

Read More

Thu

11

Oct

2012

Apele SPR ws. zmian ukraińskiego prawa

W związku z pracami, które toczą się w Radzie Najwyższej Ukrainy nad wprowadzeniem w tym kraju zakazu "propagowania homoseksualizmu", Pracownia Różnorodności skierowała dwa apele:

  • do polskich władz - o interwencję dyplomatyczną w tej sprawie,
  • do ukraińskich władz - o zaprzestanie tych prac.

Publikujemy tekst obu apeli oraz zachęcamy organizacje pozarządowe, instytucje i osoby prywatne do kierowania analogicznych apeli.

Read More

Sat

06

Oct

2012

Coming Out Day: dwudniowy maraton filmowy

Read More

Fri

05

Oct

2012

Żywa Biblioteka wraca do Włocławka!

18 października w Bibliotece Głównej WSHE (Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej) we Włocławku odbędzie się druga Żywa Biblioteka w tym mieście. Wydarzenie potrwa od 11:00 do 17:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Read More

Fri

28

Sep

2012

Koalicja apeluje do PO ws. hate crimes

W reakcji na kolejne sygnały, że Platforma Obywatelska myśli o własnej wersji nowelizacji kodeksu karnego w zakresie tzw. przestępstw motywowanych uprzedzeniami (ang. hate crimes) Koalicja Na Rzecz Równych Szans skierowała apel do władz rządzącej partii. Ma on zapobiec rozwodnieniu zmian w kodeksie (m.in. przez zastąpienie określeń takich jak "płeć", "tożsamość płciowa" czy "orientacja seksualna" mglistym pojęciem "naturalnych cech osobistych") do czego doprowadzą pomysły przedstawiane w mediach przez PO.

Read More

Fri

14

Sep

2012

Apel Koalicji ws. konwencji o prawach osób niepełnosprawnych i budżetu na 2013 rok

Publikujemy apel, który Koalicja Na Rzecz Równych Szans - nieformalna platforma do której należy 47 organizacji pozarządowych, w tym SPR - skierowała do władz publicznych. Dotyczy on świeżo ratyfikowanej konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych oraz uwzględnienia wynikających z niej zobowiązań w budżecie państwa na 2013 rok.

Read More

Wed

12

Sep

2012

Jan Filip Libicki - kolejny bezkarny homofob w parlamencie

J.F.Libicki (fot. Andrzej Monczak, AG)
J.F.Libicki (fot. Andrzej Monczak, AG)

Homofobicznymi wypowiedziami Jana Filipa Libickiego z początku maja br. nie chce się zająć ani Bogdan Borusewicz, marszałek senatu, ani Iwona Śledzińska-Katarasińska, rzeczniczka dyscypliny i etyki klubu PO, ani wielkopolskie władze PO, pod które J.F.Libicki podlega jako członek partii.

Dla przypomnienia: w poprzedniej kadencji lokalne struktury PO usunęły z partii posła Roberta Węgrzyna m.in. za homofobiczną wypowiedź a szef PO, Donald Tusk, obwieścił, że "sam w sobie nie ma za grosz tolerancji wobec homofobów, również we własnej partii".

Read More

Thu

06

Sep

2012

Pawłowicz, Materna, Niesiołowski - wnioski do komisji etyki

Krystyna Pawłowicz, Jerzy Materna, Stefan Niesiołowski (fot. sejm.gov.pl)
Krystyna Pawłowicz, Jerzy Materna, Stefan Niesiołowski (fot. sejm.gov.pl)

Na podłość i nieprawdę trzeba reagować - uznało SPR i złożyło kolejne wnioski do Komisji Etyki Poselskiej. Pracownia Różnorodności liczy, że komisja zdecyduje się działać i ukarze Krystynę Pawłowicz (PiS), Jerzego Maternę (PiS) i Stefana Niesiołowskiego (PO) za ich homofobiczne wypowiedzi.

 

Cała trójka "zasłużyła się" rewelacjami nt. osób homoseksualnych, homoseksualności oraz złożonych w Sejmie projektów ustaw o związkach partnerskich. Oprócz nieskrywanej niechęci a miejscami wręcz nienawiści do osób homoseksualnych, w wypowiedziach, które zwróciły uwagę SPR, było bardzo wiele nieprawdy. Zobaczymy, czy Komisja Etyki Poselskiej uzna, że opowiadanie wierutnych bredni jest etyczne i da się pogodzić z godnością poselską.

Read More

Wed

05

Sep

2012

"Kontrowersyjna" konwencja nadal nie podpisana

Polska nadal nie podpisała konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. Tymczasem Donald Tusk zapowiedział 03 lipca, że stanie się to "w ciągu trzech tygodni".

 

22 sierpnia SPR przesłało do sekretariatu rzecznika rządu trzy pytania.

1. Czy doszło już do - zapowiedzianego przez Prezesa Rady Ministrów, pana Donalda Tuska, podpisania przez Polskę Konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej? Zgodnie z informacjami prasowymi z początku lipca br. Prezes Rady Ministrów zapowiedział podpisanie tej konwencji "w ciągu trzech tygodni" podczas spotkania z przedstawicielkami Kongresu Kobiet (vide www.kongreskobiet.pl/pl-PL/news/show/mocne_tak_dla_konwencji_o_przemocy).

2. Jeśli do podpisania konwencji jeszcze nie doszło - kiedy to nastąpi?

3. Jeśli do podpisania konwencji jeszcze nie doszło - czemu to nie nastąpiło pomimo upływu wyżej przytoczonej zapowiedzi Prezesa Rady Ministrów?

 

Odpowiedź dotarła do nas dzisiaj, równo po 14 dniach.

Read More

Tue

04

Sep

2012

Bezkarny Jaki, bezkarna Wróbel

Komisja Etyki Poselskiej zawiodła po raz kolejny - zdecydowała, że nie zajmie się wnioskami SPR ws. Patryka Jakiego i Marzeny Wróbel

 

10 lipca "Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry" zorganizowała w sejmie konferencję prasową. Część tej konferencji została poświęcona okładce tygodnika "Newsweek Polska" przedstawiającej zdjęcie dwóch kobiet i dziecka - prowadził ją Patryk Jaki. Inna część tej samej konferencji dotyczyła planowanego podpisania przez Polskę konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej - prowadziła ją Marzena Wróbel. Homofobiczne wypowiedzi tej dwójki stały się podstawą skierowania przez SPR wniosków do Komisji Etyki Poselskiej. 29 sierpnia komisja postanowiła, że nie zajmie się tymi wnioskami - o czym powiadomiła SPR listownie.

Read More

Tue

21

Aug

2012

24 sierpnia - "Bańka mydlana" w Darkroom Cinema

Ostatnia wakacyjna projekcja Darkroom Cinema w Cafe Draże (ul. Przedzamcze 6 b)!

 

tytuł: "Bańka mydlana" ("Ha-Buah" / "The Bubble")
reżyseria: Eytan Fox
produkcja: Izrael, 2006
czas trwania: 117 min

Film opowiada historię przyjaciół żyjących w Tel-Avivie. Młodzi ludzie próbują zmienić restrykcyjne izraelskie społeczeństwo. Głównym bohaterem jest izraelski żołnierz, Noam, który podczas przeprowadzania rewizji w punkcie kontrolnym, zakochuje się w Palestyńczyku.


Eytan Fox, reżyser filmu, chciał zatytułować dramat "Romeo i Julio", ale zmienił zdanie, kiedy powiedziano mu, że brzmiałoby to jak film pornograficzny.

 

"Bańka mydlana" zdobyła m.in. nagrodę przyznaną przez Confédération Internationale des Cinémas d’Art & d’Essai (nagroda C.I.C.A.E.) podczas festiwalu Berlinale w 2007 roku.

Read More

Mon

20

Aug

2012

Rada Etyki Mediów odrzuciła skargę Solidarnej Polski na okładkę Newsweeka

Rada Etyki Mediów uznała, że skarga Solidarnej Polski na okładkę "Newsweeka" przedstawiającą parę lesbijek z dzieckiem oraz na tekst "Dwie mamy, dziecko i szafa" była bezzasadna.

Rada obszernie wypowiedziała się nt. publikacji "Newsweeka" m.in. wskazując, że kwestionowanie norm prawnych i obyczajowych oraz obnażanie ich anachronizmu jest zadaniem i "dobrym prawem" mediów.

Read More

Mon

13

Aug

2012

Projekt posła Żalka: popis ignorancji czy złej woli?

Jacek Żalek (fot. sejm.gov.pl)
Jacek Żalek (fot. sejm.gov.pl)

Kilka dni temu Jacek Żalek, poseł PO, ogłosił, że ma projekt ustawy rozwiązującej wszystkie problemy, których dotyczy projekt ustawy o związkach partnerskich jego klubowego kolegi, Artura Dunina. Projektu J. Żalka wprawdzie nie pokazano, ale jego autor uchylił rąbka tajemnicy.

 

Sejmowa strona internetowa informuje, że J. Żalek jest prawnikiem i należy m.in. do komisji ustawodawczej (tej, która projekty ustaw o związkach partnerskich, popierane przez RP i SLD, uznała za „niekonstytucyjne”) oraz komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Już z tych względów od projektu J. Żalka można wymagać pewnego profesjonalizmu. Na razie projektu nie pokazano; poseł ujawnił natomiast w prasie, co będzie w tym projekcie. Poniższa analiza dotyczy zatem nie projektu ale wypowiedzi jego autora opublikowanej tutaj.

Read More

Sun

12

Aug

2012

Marsz Równości: Policja kluczy, TVN zaprzecza; skarga SPR do KRRiT oraz do REM

Ani TVN24 ani Policja nie mają sobie niczego do zarzucenia w prawie telewizyjnej relacji z majowego Marszu Równości. SPR jest zgoła innego zdania i wysłało skargi na nadawcę do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Etyki Mediów.

Read More

Thu

19

Jul

2012

Czas na pierwsze czytanie projektów ustaw o związkach partnerskich!

Read More

Mon

16

Jul

2012

SPR pisze do Rady Etyki Mediów ws. homofobicznej histerii Solidarnej Polski

Wobec zapowiedzi złożenia przez Solidarną Polskę skargi do Rady Etyki Mediów na redakcję "Newsweeka" (chodzi o okładkę tygodnika i tekst "Dwie mamy, dziecko i szafa"), SPR postanowiło napisać do Rady i przestawić jej swój punkt widzenia. Liczymy na jego uwzględnienie oraz na potraktowanie skargi SP tak, jak na to zasługuje: jako przejawu homofobicznej histerii. W przeszłości Rada nie potwierdzałą zarzutów o homofobię mediów, ale może - tym razem - potwierdzi homofobię partii Zbigniewa Ziobry.

Read More

Thu

12

Jul

2012

Sprawa reklam fimu "Trzy" - nierozstrzygnięta

Wyjaśnieniu sprawy "rozsunięcia mężczyzn" na zdjęciu reklamującym film "Trzy" Toma Tykwera, do czego doszło w maju br., dość niespodziewanie stanęła na drodze tajemnica handlowa.ZTM Warszawa, do którego SPR zwróciło się w maju br. o wyjaśnienie sprawy, stwierdziło, że nikogo do niczego nie zmuszał a nową wersję materiału reklamowego (z rozsuniętymi męczyznami - przez co nie sprawiali oni wrażenia, że chcą się pocałować) otrzymał od AMS S.A., firmy, która pośredniczyła między ZTM a dystrybutorem filmu. Tymczasem AMS S.A. zasłania się tajemnicą handlową.

Read More

Fri

29

Jun

2012

Minister Zdrowia nie może uchylić swojego homofobicznego rozporządzenia

Aleksander Sopliński (fot. K. Jastrzębski, East News)
Aleksander Sopliński (fot. K. Jastrzębski, East News)

26 maja br. SPR - idąc w ślady KPH - zażądało od ministra zdrowia, aby zmienił swoje rozporządzenie z 2003 roku, doty- czące kształcenia pielęgniarek. Rozpo- rządzenie to zalicza homoseksualność do zaburzeń i patologii seksualnych. Dziś dotała do nas odpowiedź Aleksandra Soplińskiego, podsekretarza stanu w ministerstwie: uchylenie ani zmiana rozporządzenia nie są możliwe, bo minister zdrowia stracił upoważnienie do tego. Zmiana nastąpi dopiero, kiedy wprowadzone zostanie nowe rozporządzenie regulujące kształcenie pielęgniarek. Czyli kiedy? Nie wiadomo, choć prace trwają.

Read More

Thu

07

Jun

2012

III Ogólnopolskie Spotkanie Organizacji LGBTQ - Toruń, 09-10.06.2012

Read More

Tue

05

Jun

2012

Rezolucja PE potępiająca homofobię: polskie głosy i listy SPR

24 maja Parlament Europejski przyjął "Rezolucję w sprawie zwalczania homofobii w Europie" (430 głosów "za", 105 "przeciw", 59 wstrzymujących się). Głosy polskich europosłanek i europosłów rozłożyły się inaczej niż pozostałych osób uczestniczących w głosowaniu (12 głosów "za", 29 "przeciw", 5 wstrzymujących się). SPR postanowiło podziękować osobom, które poparły rezolucję oraz zapytać osoby, które jej nie poparły, o powody takiej decyzji.

Read More

Sat

26

May

2012

Homofobia w "majestacie" prawa - alarmuje KPH

Obecny minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz (fot. S. Kamiński, Agencja Gazeta)
Obecny minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz (fot. S. Kamiński, Agencja Gazeta)

SPR przyłączyło się do protestu przeciw rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 29 października 2003 roku w sprawie wykazu dziedzin pielęgniarstwa oraz dziedzin mających zastosowanie w ochronie zdrowia, w których może być prowadzona specjalizacja i kursy kwalifikacyjne, oraz ramowych programów specjalizacji dla pielęgniarek i położnych (Dz. U. 2003 roku, Nr 197, poz. 1922 z późn. zm.). Rozporządzenie to - przygotowane i wprowadzone za rządów SLD - stwierdza, że homoseksualność należy do zaburzeń i patologii seksualnych. Protest w tej sprawie zainicjowało Stowarzyszenie "Kampania Przeciw Homofobii".

Read More

Tue

22

May

2012

"Dziwna" relacja TVN i Policji z Marszu Równości

19 maja krakowski Marsz Równości oraz ochraniającą go Policję zaatakowano m.in. petardami i kamieniami - "nieustaleni sprawcy" rzucali nimi ze strony manifestacji NOP. Z relacji telewizji TVN24 wyłania się jednak inny obraz: agresja była "obustronna", w Policję rzucano kamieniami i petardami ze strony obu manifestacji, nie tylko NOP ale także Marszu Równości. Co się stało w Krakowie i skąd taka relacja mediów?

Read More

Sat

19

May

2012

Czy ZTM Warszawa stosuje cenzurę?

Czy warszawski Zarząd Transportu Miejskiego ocenzurował plakaty reklamujące film "Trzy" Toma Tykwera? W prasie pojawiły się doniesienia, że mogło tak być. Aby ustalić przebieg wypadków, SPR poprosiło ZTM o wyjaśnienia.

Read More

Fri

04

May

2012

Nowa twarz homofobii PO: Jan Filip Libicki

J.F.Libicki (fot. Tomasz Gzell, PAP)
J.F.Libicki (fot. Tomasz Gzell, PAP)

Ledwo miesiąc temu Jan Filip Libicki został członkiem PO a już popisał się ignorancją i homofobią. Homoseksualizm to realizowanie swojej seksualności niezgodnie z naturalnym porządkiem rzeczy oraz pewne wynaturzenie - ogłosił w wywiadzie dla Onet.pl z 01 maja. Swoją wypowiedź uzupełnił twierdzeniem, że "homoseksualizm" można "promować" oraz "propagować".

 

SPR zareagowało już na ten homofobiczny bełkot.

Read More

Tue

17

Apr

2012

Apel do ministra Gowina, aby porzucił homofobiczną retorykę

Zabierając dwa dni temu głos nt. konwencji Rady Europy o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet oraz przemocy domowej, która czeka na podpisanie przez Polskę, minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin, powiedział nieprawdziwe rzeczy o tej konwencji oraz dał wyraz swojej homofobii.

SPR wysłało do ministra apel, aby wycofał się ze swoich wypowiedzi i porzucił homofobiczną retorykę.

Read More

Fri

02

Mar

2012

Zespół Dobrych Praktyk Akademickich potępił Aleksandra Nalaskowskiego

A. Nalaskowski (fot. Marcin Łobaczewski)
A. Nalaskowski (fot. Marcin Łobaczewski)

Działający przy Ministrze Nauki i Szkolnictwa Wyższego Zespół ds. Dobrych Praktyk Akademickich rozpatrzył skargę SPR na wypowiedzi prof. Aleksandra Nalaskowskiego, uznanego pedagoga, nauczyciela akademickiego, dziekana Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK. O wynikach postępowania wyjaśniającego przeprowadzonego przez Zespół powiadomiono SPR, Rektora UMK oraz prof. A. Nalaskowskiego.

Read More

Fri

10

Feb

2012

DRAŻliwe Tematy: Coming Out (17.12.2012)

Po raz drugi SPR oraz "Cafe Draże" (ul. Przedzamcze 6B) zapraszają na rozmowę o DRAŻliwym temacie - tym razem o czymś strasznie osobistym i drażliwym, czyli o coming oucie.

Dla oswojenia - świeży (2011) film "Coming out po polsku". Po filmie - dyskusja.

 

Jakie są "za" i "przeciw" ujawnieniu swojej orientacji seksualnej?

Czy coming out dotyczy tylko osób nieheteroseksualnych?

Czy przynosi jakieś korzyści?

Czy jak pojawicie się na wydarzeniu o coming oucie, to oznacza, że doszło do ujawnienia?

Czy w czasie tej dyskusji naprawdę trzeba się odezwać, np. zadając pytanie lub opowiadając o swoim coming oucie?

Read More

Mon

23

Jan

2012

Apelacje w „sprawie radomskiej”

Nie tylko Przemek Szczepłocki z SPR, ale także jeden z oskarżonych Sławomir Adamiec, odwołał się od wyroku w tzw. „sprawie radomskiej”. Publikujemy wyrok Sądu Rejonowego w Radomiu oraz obie apelacje.

Wyrok został ogłoszony 10 listopada 2011 roku. Ryszard Fałek (PiS), zastępca prezydenta miasta Radomia, został uniewinniony. Wobec Sławomira Adamca (PiS), radomskiego radnego, na dwa lata warunkowo umorzono postępowanie karne (zostanie podjęte, jeśli S. Adamiec popełni w tym czasie przestępstwo, za które został skazany) i orzeczono świadczenie pieniężne w wysokości 2 tys. złotych; ponadto został on obciążony kosztami postępowania sądowego. Obu politykom postawiono zarzut publicznego zniesławienia osób homoseksualnych – wypowiedziami w lokalnych mediach z kwietnia 2011 roku, które dotyczyły udziału ujawnionego geja, jako tzw. żywej książki, w pierwszej radomskiej Żywej Bibliotece.

Read More

Sun

22

Jan

2012

Poczucie humoru posła Suskiego

Marek Suski
Marek Suski

Poseł Marek Suski (PiS) nie wytrzymał i humorystycznie wypowiedział się o związkach partnerskich - mając na myśli zoofilię. SPR też nie wytrzymało i wysłało wniosek do Komisji Etyki Poselskiej.

  12 stycznia, w Sejmie trwa debata po pierwszym czytaniu obywatelskiego projektu ustawy o ochronie zwierząt. Robert Biedroń (Ruch Palikota) prosi z mównicy, aby zwierzęta traktować humanitarnie, po ludzku, po partnersku. Z ław poselskich dobiega komentarz M. Suskiego: "byle nie związki partnerskie". "Myślę, że ten żart pana posła jest bardzo nie na miejscu" odparł na to zażenowany R. Biedroń. "W pana przypadku bardzo" - miał mu odpowiedzieć M. Suski.

Read More

Sun

08

Jan

2012

SPR opiniuje prezydencki projekt

Wkrótce po wydarzeniach 11 listopada Prezydent RP złożył w Sejmie projekt zmiany Prawa o zgromadzeniach. SPR wzięło go pod lupę.

W największym skrócie: projekt nam się nie spodobał i uważamy, że Sejm powinien go odrzucić. Tło powstania prezydenckiej propozycji - zamieszki, jakie miały miejsce w Warszawie 11 listopada 2011 roku - jest znane, a mimo tego w uzasadnieniu projektu je przemilczano. Na jego napisanie było bardzo niewiele czasu (projekt wpłynął do Sejmu w 24 listopada 2011 roku), co wyraźnie odbiło się na treści.

Read More

Wed

04

Jan

2012

Prokuratura nie chce zająć się plakatami

Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia ws. homofobicznych plakatów, które na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku nielegalnie rozkleił tzw. "ruch higieny moralnej". SPR złożyło zażalenie.

Chodzi o plakaty z napisem "Jesteś HOMO – OK! ale NIE SPEDALAJ NIELETNICH! [zwłaszcza za pieniądze]", które nielegalnie pojawiły się latem na słupach i tablicach na terenie Warszawy. Skąd wiadomo, że nielegalnie? Bo tak stwierdziły podmioty zawiadujące tymi słupami i tablicami - Citiposter i Warexpo Sp. z o.o. W grę wchodziło popełnienie dwóch przestępstw:
- zniszczenie mienia, oraz
- zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania
oraz wykroczenia
- plakatowanie bez zgody właściwego podmiotu.

Read More