GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2011

Fri

30

Dec

2011

Ostatni billboard SPR w 2011 roku

31 grudnia zakończy się ekspozycja billboardów SPR z akcji "Przywrócić prawdę – przywrócić godność". W ciągu dwóch miesięcy billboardy pojawiły się m.in. na ul. Podgórnej, Szosie Chełmińskiej, ul. Poznańskiej i Wojska Polskiego.

Akcja billboardowa - o czym informowały same billboardy - została sfinansowana z grantu przyznanego SPR przez COC Netherlands, holenderską federację lokalnych organizacji LGBTQ. Wiele COC ma już ponad 50 lat, co czyni je najstarszymi organizacjami LGBTQ na świecie - do tego organizacjami bardzo aktywnymi. Pozazdrościć!

Read More

Sat

24

Dec

2011

SPR popiera FEMEN

Wobec wydarzeń z udziałem działaczek ukraińskiej organizacji FEMEN, do jakich doszło na Białorusi, SPR wysłało list do ambasadora tego kraju w Polsce.

Read More

Wed

21

Dec

2011

Komisja ds. Etyki odmawia opinii

Po 3 miesiącach od przyjęcia sprawy Komisja ds. Etyki w Nauce odmówiła wydania opinii ws. prof. Leszka Wiśniewskiego oraz prof. Aleksandra Wiśniewskiego. Oznacza to, że - zdaniem Komisji - homofobiczne wypowiedzi obu naukowców nie naruszyły etyki w nauce.

Read More

Tue

20

Dec

2011

Nadal brak zarzutów ws. Parady

Choć od Parady Równości upłynęło już pół roku, Policja nadal nie ustaliła, kto zakłócił początek tegorocznego marszu. SPR na bieżąco śledzi przebieg policyjnego dochodzenia.

Przypomnijmy: 11 czerwca, podczas otwarcia Parady Równości, w zebranych ludzi poleciały petardy. Rzucały je osoby stojące za policyjnym kordonem, skupione w - jak się okazało - dwóch zgromadzeniach publicznych; jedno organizowała osoba prywatna, drugie - NOP.
 Z informacji ujawnionych przez Komendę Stołeczną Policji oraz Komendę Rejonową Policji Warszawa I wiemy na razie, że - po rzuceniu petard - Policja próbowała zapobiec rzucaniu kolejnych oraz ponadto wylegitymowała osoby uczestniczące w obu w/w zgromadzeniach (łącznie 404 osoby). Policja dysponuje nagraniem ze zdarzenia, które - wg przekazanych SPR informacji - jest analizowane klatka po klatce. Niestety, pomimo upływu sześciu miesięcy od zdarzenia, Policja nie ustaliła jeszcze, które osoby rzucały petardami w ludzi gromadzących się przed wymarszem Parady. SPR regularnie przesyła Policji pytania o postęp dochodzenia.

Read More

Mon

12

Dec

2011

Dzięki Fundacji Batorego SPR prześwietli podręczniki

Dzięki grantowi Fundacji Batorego SPR zrealizuje projekt polegajacy na przeglądzie treści podręczników szkolnych pod kątem przedstawienia w nich problematyki LGBTQ i treści homofobicznych.

Umowa podpisana z Fundacją Batorego opiewa na 65 300 złotych. Uroczyste podpisanie dokumentów przez osoby reprezentujące SPR nastąpiło 11 grudnia 2011.

 

Projekt zakończy się 31 grudnia 2012. Zdjęcia z uroczystości można obejrzeć w galerii profilu SPR na facebooku.

Read More

Sat

10

Dec

2011

Biseksualność bez barier – relacja

9 grudnia w Cafe Draże odbyło się kolejne spotkanie z cyklu DRAŻliwe tematy, tym razem przy współudziale SPR poruszono temat biseksualności. W imieniu SPR spotkanie przygotowały dwie osoby: Bartosz Kostański (gość wieczoru) oraz Anna Piórkowska (prowadząca). Zamieszczamy szczegółową relację z tego wieczoru.

 

Prowadząca rozpoczęła spotkanie od krótkiego powitania, przedstawienia gościa oraz naszkicowania pomysłu na zorganizowanie spotkania. Następnie przekazała głos Bartoszowi.

Read More

Tue

06

Dec

2011

Manifest aktywizmu – na przystankach komunikacji miejskiej

Za sprawą SPR na ulicach torunia pojawiły się plakaty z tekstem swoistego manifestu, wyliczenia argumentów i frustracji które popychają ludzi do działania na rzecz poprawy sytuacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i queer w Polsce. Treść ma zachęcić przechodniów do refleksji, a także do włączenia się do działań na rzecz społeczności.

Dzięki uprzejmości AMS, spółki zarządzającej citylightami na toruńskich przystankach, akcja „DLATEGO, że…” trwała dużo dłużej niż planowane 15 dni.

Akcja polegała na ekspozycji 10 plakatów (120×180 cm) identycznej treści na następujących przystankach komunikacji miejskiej w Toruniu: na Placu Rapackiego (2 citylighty), ul. Kraszewskiego, Placu Teatralnym, ul. Odrodzenia, ul. Przy Kaszowniku (przystanek tramwajowy), ul. Grudziądzkiej, Placu Św. Katarzyny, ul. Łyskowskiego oraz ul. Dziewulskiego. Planowo plakaty miały wisieć do połowy listopada, ale dzięki uprzejmości firmy AMS, zarządzającej citylightami, część z nich można oglądać nawet dziś.

 

Treść plakatów została zainspirowana znalezionym przez nas w internecie angielskim tekstem:

Read More

Wed

23

Nov

2011

Organizacje LGBTQ interweniują w sprawie rejestracji znaków graficznych NOP

W związku z doniesieniami medialnymi mówiącymi o rejestracji przez Narodowe Odrodzenie Polski szeregu znaków graficznych, m.in. tzw. krzyża celtyckiego oraz homofobicznego „zakazu pedałowania” organizacje LGBTQ postanowiły wspólnie interweniować u Prokuratora Generalnego.

Treść listu wystosowanego wspólnie przez Kampanię Przeciw Homofobii, Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego, Fundację Transfuzja oraz Fundację Autonomia oraz SPR:

 

Read More

Sat

12

Nov

2011

Radom: jest wyrok za Żywą Bibliotekę

2000 złotych na Stowarzyszenie "Nadzieja", warunkowe umorzenie postępowania na 2 lata i pokrycie części kosztów postępowania - to konsekwencje nazwania homoseksualności "dewiacją" przez radomskiego radnego Sławomira Adamca. Wyrok ogłoszono 10 listopada. Drugi oskarżony został uniewinniony.

Read More

Sat

05

Nov

2011

Trudne pytanie: kto strzeże etyki w nauce?

Od kilku miesięcy SPR próbuje ustalić, czy homofobiczna retoryka profesorów L. Wiśniewskiego i A. Nalaskowskiego naruszyła zasady etyki w nauce. Sprawa ugrzęzła na dłuższy czas w biurokratycznej próżni i dopiero niedawno pojawiły się sygnały, że "coś drgnęło".

Obaj profesorowie wygłosili wypowiedzi nt. osób homoseksualnych, w których nie pozostawili złudzeń co do swojego jak najgorszego zdania o lesbijkach i gejach. W lutym tego roku prof. Leszek Wiśniewski tak napisał opinię prawną dla senatu, że wyszedł mu z tego homofobiczny manifest. Z kolei prof. Aleksander Nalaskowski postanowił w czerwcu ostrzec sejm i całą Polskę przed zagrożeniami płynącymi z tego, że tzw. rodzinny dom dziecka będzie mogła prowadzić osoba homoseksualna.

Read More

Sat

05

Nov

2011

Policyjna prawie "Żywa Biblioteka"

13 października, na zaproszenie Komendy Wojewódzkiej Policji, SPR pomogło w organizacji spotkania luźno wzorowanego na Żywej Bibliotece. Dostarczonymi przez nas żywymi książkami były lesbijka i osoba transseksualna. Do zapewnienia książki-geja SPR zaprosiło Lambdę Bydgoszcz.

 

Spotkanie przygotowano dla policjantów i policjantek z korpusu prasowego z dziewiętnastu powiatów województwa kujawsko-pomorskiego. Do współpracy przy spotkaniu zaprosiła nas asp. Anna Zwiefka, pełnomocniczka Komendanta Wojewódzkiego Policji ds. Ochrony Praw Człowieka. Po wstępnych ustaleniach SPR zaproponowało, żeby w spotkanie – odbywające się w Bydgoszczy – swój wkład miała też Lambda Bydgoszcz, na co przystała strona policyjna.

Read More

Sat

05

Nov

2011

SPR popiera Porozumienie 11 Listopada

SPR popiera blokadę marszu środowisk faszystowskich ulicami Warszawy w dniu Święta Niepodległości 11 listopada.

Poparcie tej inicjatywy jest dla SPR rzeczą naturalną, robimy to już drugi rok z rzędu – komentuje Przemek Szczepłocki prawnik SPR. – Dla nas manifestowanie szowinizmu, ksenofobii i homofobii, a takie widzimy intencje „Marszu Niepodległości”, jest nie do przyjęcia. Święto Niepodległości upamiętnia wyzwolenie, tryumf wolności, to dzień radości, powód do dumy, że tyrania i opresja, okupacja i przemoc zostały pokonane. Z lat ubiegłych wiemy, że „Marsz Niepodległości” hołduje zupełnie innym wartościom, że organizowany jest w zupełnie innym celu, w celu jednoznacznie złym – podkreśla Przemek. – To zgroza, że podczas Święta Niepodległości uprawiana będzie promocja wrogości wobec innych ludzi, szerzenie podziałów na „swoich” i „obcych” oraz propaganda homofobiczna – w tym wymachiwanie napisem „Zakaz pedałowania”. SPRzeciwiamy się takim „obchodom” i wspieramy ludzi, którzy widzą to podobnie.

Read More

Thu

22

Sep

2011

SPRawa radomska: RAPORT PRZEJŚCIOWY

Po kwietniowej blokadzie radomskiej Żywej Biblioteki z udziałem geja przez tamtejszych polityków, SPR podjęło interwencję. Przedstawiamy jej dotychczasowe efekty.

Read More

Mon

19

Sep

2011

Petardy podczas Parady – Policja odpowiada

Do SPR dotarła odpowiedź Komendy Stołecznej Policji w sprawie zakłócenia Parady Równości petardami. Lektura jest nieco przygnębiająca.

W czerwcu i lipcu SPR zadało Policji pytania o petardy, którymi rzucano w Paradę Równości, gdy gromadziła się pod sejmem. W pierwszej kolejności dotarło do nas pismo, że właściwa odpowiedź dotrze do nas w terminie wynikającym z kodeksu postępowania administracyjnego. W drugiej kolejności dotarło do nas pismo z datowane na 29 lipca. Zestawiając je z naszymi pytaniami, sprawa petard podczas Parady Równości wygląda jak niżej.

Read More

Fri

16

Sep

2011

ANKIETA: odmowa informacji o stanie zdrowia partnera/ki

Możesz pomóc zmienić prawo, tak aby nie można już było odmówić informacji o stanie zdrowia partnera lub partnerki tej samej płci. Jeśli spotkała Cię taka sytuacja, poinformuj nas o tym wypełniając ankietę. Przykłady takich karygodnych zachowań są konieczne do opracowania części uzasadnienia projektu ustawy która nie pozwoli żeby takie sytuacje powtarzały się w przyszłości.

Read More

Wed

14

Sep

2011

Skromny plon spotkania w Ministerstwie Zdrowia

Dzięki Rzeczniczce Praw Obywatelskich doszło wczoraj do spotkania organizacji LGBTQ z wiceministrem zdrowia, Andrzejem Włodarczykiem. Osoby transseksualne będą zawiedzione jego wynikami, lepsze wieści są dla par jednopłciowych.

W ponad dwugodzinnym spotkaniu wzięła udział silna reprezentacja biura Rzeczniczki Praw Obywatelskich (z Katarzyną Łakomą, zastępczynią dyrektora Zespołu Prawa Konstytucyjnego i Międzynarodowego), wiceminister A. Włodarczyk i jego współpracownicy, a także Izabela Jakubczak-Rak, zastępczyni Rzeczniczki Praw Pacjenta. Pomimo zaproszenia nie przybyła żadna osoba z Naczelnej Rady Lekarskiej. Stronę społeczną reprezentowały fundacja Transfuzja oraz stowarzyszenia: "Lambda-Warszawa", "Kampania Przeciw Homofobii", "Pracownia Różnorodności" oraz Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Read More

Wed

31

Aug

2011

Homofobiczna pseudonauka na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu

SPR przyłącza się do protestu przeciw homofobicznej konferencji w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

16 września na terenie poznańskiego Uniwersytetu Medycznego ma się odbyć konferencja "Praktyczne zastosowania terapii reparatywnej". Organizuje ją "Fundacja Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii" z Poznania (ul. Konarskiego 6/4) oraz Biuro Organizacji Konferencji i Zjazdów (BOKiZ) Fundacji Uniwersytetu Medycznego Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. "Gwiazdą" konferencji (i – sądząc po informacjach na stronie konferencji – jedynym występujących) ma być dr Joseph J. Nicolosi, znany z lansowania "terapii reparatywnej" w USA. Przewidziano niższe opłaty za udział w konferencji dla "członków Stowarzyszenia Psychologów Chrześcijańskich".

Read More

Wed

31

Aug

2011

Komisja Etyki Poselskiej nie zareagowała na "gejowską pałkę"

Wnioski SPR o zajęcie się wypowiedziami S. Pięty i K. Grabickiej zostały skierowane "do zasoby spraw Komisji", czyli ad acta. To materia na tyle precyzyjna, że komisja nie jest w stanie podjąć tematu – stwierdził jej przewodniczący.

Chodzi o wypowiedzi Stanisława Pięty (PiS) oraz jego klubowej koleżanki, Krystyny Grabickiej, podczas debaty po pierwszym czytaniu projektu nowelizacji kodeksu karnego. S. Pięta błysnął wówczas we właściwy sobie sposób oceniając, że projekt to "gejowska pałka na normalnych ludzi, którzy mają odwagę bronić religii, praw rodziny i dobrych obyczajów" a także wypowiadając się ex cathedra, że "wyodrębnienie orientacji seksualnych to próba postawienia znaku równości między tym, co jest normą, naturą i porządkiem, a tym, co jest dewiacją, wybrykiem natury i destrukcją porządku". K. Grabicka to autorka skierowanej do Ryszarda Kalisza (SLD) wypowiedzi z tej samej debaty: "Czy pan poseł wnioskodawca nie dąży do afirmacji zaburzeń seksualnych? I ostatnie pytanie. Czy nie jest nadmiernym nadużyciem mieszanie zapisów dotyczących osób niepełnosprawnych czy starszych z zapisami dotyczącymi homoseksualistów?"

Read More

Mon

29

Aug

2011

Oświadczenie – Wybory 2011

Oświadczenie Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności” z okazji zbliżających się wyborów parlamentarnych 2011:

W związku ze zbliżającymi się wyborami do Sejmu i Senatu, Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności” oznajmia, że nie udziela swojego poparcia żadnej sile politycznej, partii ani komitetowi wyborczemu. „Pracownia Różnorodności” zrzesza ludzi o różnych poglądach politycznych. Naszymi nadrzędnymi celami są likwidacja homofobii oraz równouprawnienie i emancypacja osób LGBTQ w Polsce. Także w okresie kampanii wyborczej skupiamy się na realizacji tych celów. Z tego względu nie popieramy żadnej opcji politycznej natomiast obserwujemy i oceniamy je wszystkie przez pryzmat możliwości wspólnej realizacji naszych celów statutowych. Jednocześnie deklarujemy pełną gotowość do współpracy z każdą opcją polityczną i jej reprezentacją we władzach publicznych, która opowiada się za walką z homofobią oraz równouprawnieniem i emancypacją osób LGBTQ w naszym kraju.

Read More

Wed

24

Aug

2011

Kalendarium pewnej wędrówki

Zanim wydawnictwo Rubikon wprowadziło zmiany do gimnazjalnego podręcznika "Wędrując ku dorosłości" upłynąć musiało kilka miesięcy. Historia podręcznika i starań SPR o jego zmianę jest na tyle intrygująca, że zamieszczamy ją w formie kalendarium ze skanami korespondencji.

Read More

Sun

21

Aug

2011

SPR przyjęte do IGLYO!

Na dzisiejszym posiedzeniu w Paryżu zarząd Międzynarodowej Organizacji Młodzieżowej i Studenckiej Gejów i Lesbijek (IGLYO) przyjął w poczet swoich organizacji członkowskich Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”.

IGLYO zrzesza prawie 80 organizacji zajmujących się działaniami na rzecz osób LGBTQ z obszaru europejskiego – od Portugalii po Gruzję, od Irlandii po Izrael i Turcję. IGLYO umożliwia organizacjom członkowskim wspólne działania na skalę europejską, ułatwia im wymianę doświadczeń oraz pomaga zwiększać potencjał, koncentrując się przy tym na potrzebach osób młodych. Dzięki członkostwu w IGLYO Pracownia Różnorodności uzyskuje dostęp do cennych szkoleń i warsztatów – otwartych zwłaszcza dla młodzieży działającej w ruchu LGBTQ. SPR zamierza czerpać z bogatej wiedzy i wieloletniego doświadczenia zagranicznych organizacji LGBTQ zrzeszonych w IGLYO, by jak najlepiej wypełniać swoją misję w Polsce.

Read More

Sun

14

Aug

2011

Niesławny podręcznik - nareszcie zmieniony!

Książka "Wędrując ku dorosłości", podręcznik do wychowania do życia w rodzinie dla gimnazjów, został zmieniony po interwencji SPR w MEN. Nowe wydanie trafiło niedawno do księgarń.


W sprawie podręcznika SPR interweniowało od sierpnia 2010 roku. Obszerna korespondencja z Ministerstwem Edukacji Narodowej i Pełnomocniczką Rządu ds. Równego Traktowania zaowocowała tym, że - pod koniec 2010 roku - Wydawnictwo Rubikon, którego nakładem ukazała się książka, zapowiedziało "obszerne zmiany" w oprotestowanym rozdziale "Homoseksualizm". Dopiero teraz, gdy podręcznik trafił do sprzedaży, można porównać wydanie z 2009 roku i z 2011 roku. Zmiany są znaczące i dotyczą nawet bibliografii, większość homofobicznych zapisów zniknęła, trudno jednak uznać obecny kształt podręcznika za satysfakcjonujący.

Read More

Sun

07

Aug

2011

Homofobiczne dzikie plakatowanie w Warszawie

Plakaty "NIE SPEDALAJ NIELETNICH!" rozklejono w Warszawie nielegalnie - wynika z informacji od firm Warexpo i CityPoster. Od kilku dni media i organizacje LGBTQ tropią pochodzenie plakatów i osoby odpowiedzialne za ich ekspozycję.


Pierwsze plakaty zauważono w Warszawie pod koniec lipca, potem liczba doniesień wzrosła - głównie dzięki zaangażowaniu fejsbukowego profilu "Tęczowe Oko Saurona" i portalu InnaStrona. W sobotę plakaty wisiały m.in. na ul. Puławskiej i najbardziej uczęszczanym odcinku ul. Marszałkowskiej. Pod ich "przesłaniem" - napisem "jesteś HOMO ? OK! ale NIE SPEDALAJ NIELETNICH! [zwłaszcza za pieniądze]" oraz rysunkiem sugerującym, że geje mają mózgi w przyrodzeniach - podpisał się "ruch higieny moralnej".

Read More

Sun

07

Aug

2011

PWN: są zmiany haseł, ale ograniczone

Popularne encyklopedie zaktualizują swoje hasła "biseksualizm" i "homoseksualizm", ale zmiany będą tylko częściowe -  to efekt interwencji SPR rozpoczętej u wydawcy w październiku 2010 roku.

21 października 2010 roku, Włocławek, czytelnia biblioteki głównej WSHE. Bartek trzyma w rękach tom encyklopedii PWN i odczytuje hasło na swój temat. Biseksualność (nazwana tam "biseksualizmem") jest w nim określana jako "skłonności", które "mogą ujawnić się w określonych sytuacjach, np. przy osłabieniu hamulców psychicznych, na skutek wypitego alkoholu, silnych przeżyć emocjonalnych". Kilka minut później w czytelni zaczyna się pierwsza Żywa Biblioteka we Włocławku - wśród żywych książek m.in. osoba biseksualna, osoba transseksualna, lesbijka i gej. Żywe książki są dostępne w czytelni przez kilka godzin; encyklopedie z homofobicznymi hasłami - przez cały czas.

Read More

Sun

07

Aug

2011

Jak się tego NIE robi w kujawsko-pomorskiem

Antydyskryminacja w województwie? Nie tak prędko, w nieznanym jeszcze zakresie i tylko w administracji rządowej. Samorząd wojewódzki postanowił uniknąć "faworyzowania" osób nieheteroseksualnych i równym traktowaniem zajmować się nie będzie.


W czerwcu pojawiła się informacja o nominacji Doroty Hass na funkcję koordynatorki ds. równego traktowania w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim. Nominacja jest częścią programu "Równe Traktowanie Standardem Dobrego Rządzenia", który Elżbieta Radziszewska, rządowa pełnomocniczka ds. równego traktowania, wdraża we wszystkich urzędach wojewódzkich oraz szeregu instytucji centralnych dzięki funduszom z unijnego Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki. SPR wyraziło chęć współpracy z Dorotą Hass i poprosiło ją o odpowiedź na kilka pytań. Z nadesłanego pisma wynika m.in., że:

Read More

Mon

25

Jul

2011

Oświadczenie SPR w sprawie prof. A. Nalaskowskiego

 

 

 

 

24. lipca 2011

OŚWIADCZENIE

Odnosząc się do opublikowanych przez "Gazetę Pomorską", "Gazetę Wyborczą Toruń", "Nowości" (dwukrotnie - 21 i 22 lipca), Radio GRA oraz fronda.pl (przedrukowanych m.in. przez www.rodzinakatolicka.pl) wypowiedzi prof. Aleksandra Nalaskowskiego dotyczących pism skierowanych w sprawie jego komentarza z 09 czerwca 2011 roku dla fronda.pl do:

Read More

Thu

21

Jul

2011

Homofobia na stronie Żar – burmistrz wyjaśnia

W maju akcja "Miłość Nie Wyklucza" zawitała do Żar. Wkrótce potem na miejskiej stronie pojawił się homofobiczny komentarz. Potem nastąpiła jego moderacja i dwie odpowiedzi władz Żar. SPR otrzymało w tej sprawie wyjaśnienia burmistrza Żar.

Read More

Mon

18

Jul

2011

Grabicka i Pięta do Komisji Etyki Poselskiej m.in. za "gejowską pałkę"

SPR skierowało wnioski do Komisji Etyki Poselskiej przeciw Stanisławowi Pięcie (PiS) i jego partyjnej koleżance, Krystynie Grabickiej, za ich homofobiczne wypowiedzi z sejmowej dyskusji 15 lipca.

 

Pracownia Różnorodności chce, żeby Komisja oceniła wypowiedzi, które padły podczas niedawnej dyskusji nad projektem rozszerzającym ochronę, jaką prawo karne daje przed przestępstwami z nienawiści, na czyny na tle orientacji seksualnej, płci, tożsamości płciowej, wieku oraz niepełnej sprawności.

Read More

Mon

18

Jul

2011

Wykluczenie niejedno ma imię. Refleksja o przegiętych chłopakach

Z pewnego profilu na fellow.pl, rubryka "kogo szukam": tylko normalni faceci, przegięte koleżanki mogą sobie darować kontakt. Kryteria poszukiwania partnera dają wgląd w to, co jest dla danej osoby atrakcyjne. Miło przestaje być, kiedy okazuje się, że dają też wgląd w inne rzeczy.

 

Czym właściwie jest przegięcie? Jest na to definicja? Czy są jakieś stopnie wtajemniczenia w byciu przegiętym? Można się tego nauczyć czy człowiek się takim rodzi? I czemu przegięcie budzi tak silne reakcje? Usłyszałem kiedyś komentarz o moim znajomym, przegiętym - w mojej ocenie - umiarkowanie: "toleruję przegięcie tylko do takiego poziomu, jak u niego, dalej to już przesada". Jeśli przegięcie nie jest nabyte, jeśli przegiętym po prostu się jest, to jaki jest sens takiego komentarza? To jakby powiedzieć "takich blondynów jak on jeszcze toleruję, ale jakby miał jaśniejsze włosy, to byłaby już przesada". Co innego upodobania do danego typu mężczyzn, a co innego potępienie i odcinanie się od ludzi tylko dlatego, że są tacy, jacy są.

Read More

Fri

15

Jul

2011

W Sejmie NIE TYLKO o mowie nienawiści

Podczas środowego posiedzenia Sejmu miało miejsce pierwsze czytanie projektu nowelizacji kodeksu karnego. W toku dyskusji klub PiS (reprezentowany przez Stanisława Piętę) wniósł o odrzucenie projektu. W dzisiejszym głosowaniu wniosek ten przepadł; Sejm będzie dalej pracować nad projektem.

 

W środę po południu Ryszard Kalisz (SLD) przedstawił projekt przygotowany przez organizacje LGBTQ, wprowadzający ochronę przed przestępstwami z nienawiści na tle płci, tożsamości płciowej, wieku, niepełnej sprawności lub orientacji seksualnej. W projekcie nie chodzi tylko o mowę nienawiści, ale także o inne formy przestępstw z nienawiści przewidziane w kodeksie (jest rozczarowujące, jak często umyka to mediom oraz niektórym organizacjom popierającym ten projekt).

Read More

Thu

14

Jul

2011

Homoseksualizm jest chory - stwierdził dziekan wydziału UMK

prof. Aleksander Nalaskowski
prof. Aleksander Nalaskowski

Prof. Aleksander Nalaskowski, bo o nim mowa, jest uznanym pedagogiem i dziekanem Wydziału Nauk Pedagogicznych UMK. Na początku czerwca postanowił podzielić się z portalem fronda.pl swoimi przemyśleniami nt. homoseksualności. Wkrótce okaże się, jak uczelnia zareaguje na jego homofobiczny wybryk.

 

Prof. A. Nalaskowski skomentował decyzję Sejmu, którą odrzucono senackie poprawki do ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Chodziło o poprawki zgłoszone przez Piotra Kaletę (PiS), przyjęte przez Senat 26 maja  - m.in. głosami części senackiej reprezentacji PO. P. Kaleta chciał, żeby wśród przeciwwskazań dla bycia rodzicem zastępczym oraz dla prowadzenia tzw. rodzinnego domu dziecka była homoseksualność. Doprowadziło to do pierwszego w historii Polski uchwalenia ustawy, która:

Read More

Wed

13

Jul

2011

Petardy podczas otwarcia Parady – SPR pyta Policję

Podczas otwarcia tegorocznej Parady Równości w stronę zgromadzonych przed Sejmem osób poleciały petardy. Rzucano je spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego, ponad kordonem Policji oddzielającym Paradę od "kontrmanifestantów". Ponad dwa tygodnie temu SPR zapytało o tę sprawę Komendanta Stołecznego Policji – i czeka na odpowiedź.

 

O tegorocznej Paradzie pisano sporo, ale SPR – którego luźna delegacja wzięła w niej udział – zaintrygował brak widocznej reakcji Policji na petardy, które rzucano w stronę szykujących się do wymarszu. Cała sytuacja była kuriozalna: barwne zgromadzenie ludzi ustawiające się pomału w ordynku, Lambda Warszawa szykująca swoją wielką tęczową flagę, Szymon Niemiec i inne osoby przemawiające z pierwszej platformy, radosna, miejscami podniosła atmosfera nieoficjalnego święta osób LGBTQ – i nagle, spod pomnika Polskiego Państwa Podziemnego, leci w to wszystko pedarda. Jest duża, leci niezbyt szybko, wyraźnie widać, skąd ją rzucono; spada między ludzi i wybucha bardzo głośno. Jest dużo huku, trochę dymu, przestraszeni ludzie rozstępują się i odsuwają od? policyjnego kordonu, na którym przerzucono petardę, a który miał chronić ludzi uczestniczących w Paradzie. Można uznać, że rzucenie jednej petardy zawsze może się zdarzyć; pod pomnikiem stało kilkudziesięciu młodych mężczyzn z transparentami, wydzierających się ochryple – pojedynczą petardę mógł rzucić każdy z nich i trudno byłoby temu zapobiec. Co jednak z kolejnymi petardami, które poleciały w stronę formującej się Parady? W sumie spadło ich kilka, wszystkie rzucano z tego samego miejsca.

Read More

Wed

13

Jul

2011

Przestępstwa z nienawiści w Polsce – publikacja pokonferencyjna

17 maja 2011 roku na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja naukowa "Przestępstwa z nienawiści w Polsce", zorganizowana dzięki wsparciu berlińskiej fundacji "Erinnerung, Verantwortung und Zukunft". Prezentujemy wersję elektroniczną przygotowanej właśnie publikacji pokonferencyjnej.

Read More

Sun

10

Jul

2011

SPR analizuje „wspólne pożycie” dla Rzeczniczek

Pracownia Różnorodności przekazała Rzeczniczce Praw Obywatelskich i Rzeczniczce Praw Pacjenta obszerną analizę pojęcia "wspólnego pożycia", które występuje w polskim prawie. Wniosek jest ponury: "wspólne pożycie" dotyczy tylko par osób różnej płci. Pary jednopłciowe pozbawione są nawet szczątkowego uznania przez prawo.

Read More

Sun

10

Jul

2011

Wykluczenie niejedno ma imię

Miejsce literki "B" w społeczności LGBTQ

Późna jesień w Toruniu, weekend, niezbyt przyjemna pogoda skłania do szukania rozrywki w jakimś kolorowym i polepszającym humor miejscu. Mój wybór pada na jedyny toruński klub „branżowy”. Po kilku godzinach, w wygodnym fotelu przy drinku zagaduje mnie sympatycznie wyglądający chłopak. Zaczynamy rozmawiać pomimo utrudniającej to nieco głośnej muzyki. Do klubu przychodzi sporo osób hetero, więc w pewnym momencie nowy znajomy pyta mnie wprost, „czy jestem gejem”. – Nie, nie jestem. Jestem Bi. – odpowiadam. – Chyba Ci to nie przeszkadza? – dodaję asekuracyjnie, ale z uśmiechem. W odpowiedzi pada interesująca odpowiedź. – Wiesz, dla mnie to nie żaden problem, rozumiem cię, ale inny mógłby skończyć właśnie teraz z tobą rozmowę…”. Podejście zbija mnie nieco z tropu, ale w głębi wiem, że właśnie takiego nastawiania mogłem się spodziewać…

Read More

Sun

10

Jul

2011

Razem zwyciężymy homofobię!

Co sprawia, że tylko mały ułamek procenta osób LGBTQ działa na rzecz poprawy sytuacji, walczy z homofobią i pomaga innym? Czy brakuje nam odwagi, czasu, wiedzy, kompetencji, pieniędzy? Nie. Brakuje nam tylko zaangażowania i determinacji. Gdy się je ma, można nie przejmować się innymi "brakami".

 

Czy żeby skutecznie uczestniczyć w walce z homofobią naprawdę trzeba mieć jakieś specjalne predyspozycje? Owszem. Ale nie chodzi o to, że trzeba mieć skończone studia, umieć prowadzić korespondencję z urzędami, czy mieć inne "kompetencje". Nie chodzi też o to, żeby podporządkować swoje życie temu zajęciu, żeby zrezygnować z pracy czy życia prywatnego czy poświęcić pensję albo oszczędności.

Read More

Mon

13

Jun

2011

Parada Równości 2011: SPR się bawi i pomaga innym

Sobotnia Parada Równości odbyła się z małym udziałem SPR: nasza "delegacja" dzielnie pomagała przy noszeniu transparentów i wielkiej tęczowej flagi oraz rozdawaniu ulotek "Miłość Nie Wyklucza", bawiąc się przy tym znakomicie.

Read More

Mon

06

Jun

2011

Po raz drugi w sądzie w "Naszej Sprawie 2"

Dziś odbyła się druga rozprawa w "Naszej Sprawie 2", toczącej się z powództwa Uschi Pawlik i Michała Minałto przeciw Presspublica Sp. z o.o. - wydającej dziennik "Rzeczpospolita".

 

Podczas rozprawy - oprócz stron - obecne były też osoby reprezentujące organizacje pozarządowe, które wstąpiły do postępowania sądowego: Katarzyna Bogatko (Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego), Zofia Jabłońska (Kampania Przeciw Homofobii) oraz Przemek Szczepłocki (Pracownia Różnorodności).

Read More

Fri

27

May

2011

Organizacje LGBTQ protestują przeciwko homofobicznym poprawkom senackim

Organizacje działające na rzecz osób LGBT stanowczo sprzeciwiają się treści przyjętej przez Senat poprawki do ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (druk Senacki 1198).

 

Zgodnie z przegłosowaną w dniu dzisiejszym przez Senat poprawką do art. 41 ust. 1 ww. ustawy pełnienie funkcji rodziny zastępczej oraz prowadzenie rodzinnego domu dziecka może być powierzone osobom, które nie są osobami o orientacji homoseksualnej.

Read More

Thu

26

May

2011

List do znakomitego karnisty

prof. Piotr Kruszyński
prof. Piotr Kruszyński

Nawiązując do wypowiedzi prof. Piotra Kruszyńskiego udzielonej PAP Pracownia Różnorodności wysłała do niego obszerny list przekonując do pomysłu nowelizacji kodeksu karnego.

 

Prof. Piotr Kruszyński to znakomity polski karnista, dyrektor Instytutu Prawa Karnego Uniwersytetu Warszawskiego, a przy tym wzięty adwokat, który był obrońcą w głośnych sprawach sądowych. Kilka dni temu prof. P. Kruszyński skomentował dla Polskiej Agencji Prasowej wystąpienie helsińskiej Fundacji Praw Człowieka ws. rozszerzenia ochrony przed przestępstwami z nienawiści na osoby LGBTQ. W swojej wypowiedzi naukowiec stwierdził: "Rozszerzenie wskazywanych zapisów to nie jest dobra droga, jest to przejaw myślenia życzeniowego, że jak zmieni się przepis, to nastąpi poprawa" oraz dodał: "Osoba, która sama wytacza sprawę, zabiega o swoje interesy i ukaranie sprawcy, tymczasem przez organy ścigania sprawy takie mogą być traktowane jako drobne".

Read More

Sat

21

May

2011

Po konferencji wzrost poparcia dla nowelizacji

Pozytywnym wynikiem zakończyła się wtorkowa, zorganizowana przez SPR, konferencja naukowa "Przestępstwa z nienawiści w Polsce", która miała miejsce na Wydziale Prawa i Administracji UMK w Toruniu. Kierunek zmian w kodeksie karnym może liczyć na poparcie m.in. Prokuratury Generalnej, Biura Rzeczniczki Praw Obywatelskich oraz prof. Mariana Filara.

 

Referaty i wystąpienia na temat specyfiki przestępstw z nienawiści oraz przestępstw motywowanych uprzedzeniami na tle rasowym, etnicznym i narodowym, a także na tle wieku i orientacji seksualnej zostały przedstawione przez osoby reprezentujące pozarządowe organizacje walczące z dyskryminacją - Irminę Pacho z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Jana Świerszcza z Kampanii Przeciw Homofobii, mec. Stefana Cieślę ze Stowarzyszenia "Otwarta Rzeczpospolita" i Renatę Durdę z Pogotowia "Niebieska Linia". Z przyczyn zdrowotnych nie dotarła na konferencję Anna Lipowska-Teutsch z Towarzystwa Interwencji Kryzysowej; jej referat poświęcony przestępczości motywowanej uprzedzeniami na tle płci zostanie włączony do publikacji pokonferencyjnej.

Read More

Sat

21

May

2011

SPR w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie przestępstw z nienawiści

We czwartek doszło do spotkania reprezentacji Ministra Sprawiedliwości z organizacjami pozarządowymi popierającymi projekt nowelizacji kodeksu karnego w zakresie tzw. przestępstw z nienawiści.

 

Podczas ponadgodzinnego spotkania stronę organizacji antydyskryminacyjnych reprezentowały osoby z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, Pogotowia "Niebieska Linia", Otwartej Rzeczpospolitej, Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego, Kampanii Przeciw Homofobii (która wnioskowała w ministerstwie o zorganizowanie spotkania) oraz Pracowni Różnorodności. Ministerstwo reprezentowały cztery osoby, w tym dyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego, doradca ministra i członek gabinetu politycznego ministra.

Read More

Wed

11

May

2011

Homofobia w Radomiu na celowniku SPR

Upłynął termin wyznaczony przez SPR na odwołanie przez radomskich polityków PiS wypowiedzi, w których nazwali homoseksualność "dewiacją". Teraz sprawą zajmie się sąd.

 

Radny Sławomir Adamiec, autor protestu przeciw Żywej Bibliotece z udziałem geja, powiadomił w mediach, że nie odwoła swoich słów i nie przeprosi. Zastępca prezydenta miasta, Ryszard Fałek, opublikował ogłoszenie z przeprosinami za użycie słów "postawy dewiacyjne" na określenie homoseksualności, ale też napisał, że jest "zwolennikiem propagowania innego niż homoseksualizm modelu zachowania, który ze względu na swoje właściwości jest w pełni pożądany z punktu widzenia określonego systemu wartości, zarówno dla konkretnej jednostki, jak i dla społeczeństwa, w którym żyje".

Read More

Mon

09

May

2011

IMPREZA! JUŻ W SOBOTĘ!

14 maja "Pracownia Różnorodności" zaprasza na imprezę "FABRYKA RÓWNOŚCI" do toruńskiego klubu muzycznego "Bunkier"! Przybywajcie!

 

W sobotni wieczór 14 maja w "Bunkrze" (ul. Wola Zamkowa 2/10) zagrają:
- AVTOMAT
- AWARIA ŻELAZKA

 

Osoby, które zaszczycą imprezę swoją obecnością, są proszone o przygotowanie się na opłatę wejściową w wysokości 7 złotych inkasowaną przy wejściu.

Zapraszamy! Nie może was zabraknąć!

Read More

Wed

04

May

2011

Długo oczekiwana odpowiedź Kancelarii Prezydenta RP

Dziś, po 269 listach wysyłanych do Prezydenta RP dzień po dniu od jego zaprzysiężenia, SPR otrzymało odpowiedź z jego kancelarii.

Read More

Sat

30

Apr

2011

Nawet bigamii nie popełnisz?

Art. 206 kodeksu karnego: "Kto zawiera małżeństwo, pomimo że pozostaje w związku małżeńskim, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2". Kłopoty z prawem murowane? No, chyba że jedno z tych małżeństw jest jednopłciowe.

 

W czerwcu 2010 roku SPR postanowiło sprawdzić, jak polski system prawny - znany z konsekwentnego udawania, że osoby tej samej płci nie tworzą żadnych związków wartych dostrzeżenia i uznania - zareaguje na małżeństwo jednopłciowe w kontekście bigamii. Z wcześniejszych doświadczeń wiemy, że władze i instytucje publiczne stoją na stanowisku, że dwie osoby tej samej płci nie zasługują nawet na uznanie ich za konkubinat. Co jednak, gdyby jakaś osoba zawarła małżeństwo jednopłciowe lub związek partnerski (z osobą tej samej płci) w innym kraju a następnie małżeństwo różnopłciowe w Polsce? Czy także wówczas państwo udawałoby, że nic się nie stało?

Read More

Thu

28

Apr

2011

SOF, LW i SPR apelują w sprawie homofobii w PiS i SLD

Trzy organizacje LGBTQ: Otwarte Forum, Lambda Warszawa i Pracownia Różnorodności – wystąpiły wczoraj wspólnie przeciw niedawnym, bliźniaczo podobnym, homofobicznym wypowiedziom lokalnych polityków PiS oraz SLD.

 

Przyczynami wspólnego apelu organizacji są wypowiedzi Jakuba Kowalskiego z radomskiego PiS oraz Krzysztofa Zaręby z podlaskiego SLD, którzy stwierdzili, że homoseksualność to "styl życia" i "świadomy wybór", a także rzecz, której nie należy ujawniać, bo oznacza to "homoseksualną propagandę" i "epatowanie innością".

Read More

Tue

26

Apr

2011

Los oskarżonego S. Pięty w rękach Sejmu

Dziś w Sejmie złożony został wniosek o uchylenie immunitetu poselskiego Stanisławowi Pięcie (PiS), autorowi homofobicznej interpelacji, w której zrównał ze sobą homoseksualność, zoofilię, pedofilię i nekrofilię. Stało się to możliwe dopiero teraz, bo jeszcze jesienią warszawski sąd uznał, że posła w ogóle nie można sądzić.

 

Perypetie z posłem S. Piętą zaczęły się w lutym 2010 roku, kiedy odmówił on przeprosin za swoją obelżywą i homofobiczną interpelację. Choć zniesławił w niej wszystkie osoby homoseksualne - m.in. nazywając homoseksualność "dewiacją" i "zboczeniem" oraz zrównując ją z zoofilią, pedofilią oraz nekrofilią - Prokuratura Rejonowa dla Warszawy Śródmieścia uznała, że w tej sprawie nie ma tzw. interesu społecznego (kwiecień 2010 roku). W efekcie prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia przeciw posłowi i pozostawiła jego ściganie osobom, które poczuły się zniesławione i chcą wnieść tzw. prywatny akt oskarżenia (komplementowano przy tym argumentację użytą w zawiadomieniu o przestępstwie złożonym przez SPR). Analogiczny punkt widzenia zaprezentowała Prokuratura Okręgowa w Warszawie, do której SPR zażaliło się na decyzję prokuratury rejonowej (lipiec 2010 roku).

Read More

Mon

25

Apr

2011

Lambda Warszawa i SPR apelują w sprawie homofobii w Malezji

Na wieść o homofobicznych praktykach malezyjskiego stanu Terengganu SPR i Lambda Warszawa skierowały wspólny list do Jej Ekscelencji Rosmidah Zahid, ambasadory Malezji w Polsce.

 

Terengganu to stan leżący w północno-zachodniej Malezji. Kilka dni temu media zagraniczne (m.in. "The Washington Post") i krajowe (m.in. "Gazeta Wyborcza") poinformowały, że władze stanowe w Terengganu postanowiły stworzyć obóz dla "zniewieściałych chłopców", w którym mają być "uczeni męskości" i "zniechęcani do zachowań homoseksualnych". Pobyt w obozie został przedstawiony przez władze oświatowe Terengganu jako "kurs samorozwoju". Selekcji uczestników tego "kursu" dokonują nauczyciele. Na początek do obozu trafiła grupa 66 chłopców w wieku od 13 do 17 lat.

Read More

Mon

25

Apr

2011

SPR zaprasza na konferencję naukową "Przestępstwa z nienawiści w Polsce"

Konferencja zaplanowana na 17 maja 2011 jest elementem debaty nad przestępstwami z nienawiści (hate crimes), w tym przestępstwami wymierzonymi w osoby LGBTQ, oraz wykrywaniem i zwalczeniem tej przestępczości. Organizowane przez SPR wydarzenie odbędzie się na Wydziale Prawa i Administracji UMK; opiekę naukową sprawuje prof. Marian Filar.

Read More

Wed

20

Apr

2011

SPR reaguje na homofobię w Radomiu

Wymuszone homofobią władz Radomia przenosiny Żywej Biblioteki z Resursy Obywatelskiej spowodowały stanowczą reakcję Pracowni Różnorodności. SPR skierowało do Prezydenta Miasta Radomia ostre pismo, a ponadto zażądało od radnego i zastępcy prezydenta przeprosin za nazwanie homoseksualności "dewiacją" i "postawą dewiacyjną".

 

Uwagę SPR zwrócił opublikowany w mediach apel radomskiego radnego Sławomira Adamca (PiS), który zawierał następujący fragment:

Read More

Wed

20

Apr

2011

SPR żąda wyjaśnień w Inowrocławiu i Ełku

Odmowa ekspozycji plakatów wspieranej przez SPR kampanii "Miłość Nie Wyklucza" w autobusach w Inowrocławiu oraz Ełku stała się przedmiotem zainteresowania Pracowni Różnorodności po publikacji "Gazety Wyborczej". W wypowiedziach dla tego dziennika osoby reprezentujące MZK Ełk oraz MPK Inowrocław podały bowiem uzasadnienia odmowy, z którymi nie można się zgodzić.

 

Plakaty kampanii "Miłość Nie Wyklucza" nie pojawią się u ełckiego przewoźnika, bo w autobusach nie powinny się pojawiać treści "uwłaczające jakiejkolwiek grupie społecznej, kampanii politycznych i wyborczych oraz hasła wywołujące duże kontrowersje społeczne". Takie ograniczenie wynika podobno z wewnętrznych przepisów MZK Ełk. SPR poprosiło przewoźnika o wskazanie, gdzie podano do wiadomości to ograniczenie (na stronie internetowej MZK Ełk go nie ma) oraz o wyjaśnienie, czy:

Read More

Tue

19

Apr

2011

Fotorelacja z Dnia Milczenia 2011 w Toruniu

Widzisz homofobię, nie milcz! – takie było przesłanie odbywającego się w Toruniu już po raz szósty Dnia Milczenia, który zgromadził 16 kwietnia osoby którym nie jest wszystko jedno. Akcja happeningowa „Dzień Milczenia” wskazuje na brak reakcji i bierne przyglądanie się większości społeczeństwa mowie nienawiści, czy przemocy wobec lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i queer. Reakcją na nie nie powinno być milczenie, ale działanie. Jeśli Tobie też nie jest wszystko jedno, dołącz do nas w przyszłym roku!

Read More

Fri

15

Apr

2011

III robocze spotkanie Koalicji Na Rzecz Równych Szans

Wczoraj w warszawskim centrum konferencyjnym "Zielna" odbyło się robocze spotkanie Koalicji Na Rzecz Równych Szans. Spotkanie zdominowały kwestie dalszej działalności Koalicji wobec wejścia w życie "ustawy antydyskryminacyjnej" oraz spotkanie z prof. Ireną Lipowicz, Rzeczniczką Praw Obywatelskich.

 

W spotkaniu wzięły udział osoby reprezentujące siedemnaście organizacji zrzeszonych w Koalicji, w tym trzyosobowa delegacja "Pracowni Różnorodności".

Read More

Tue

12

Apr

2011

Po raz szósty będziemy protestować w milczeniu

Dzień Milczenia to akcja sprzeciwu wobec hipokryzji, z jaką społeczeństwo odnosi się do osób LGBTQ oraz wobec obojętności i przyzwolenia, z jakimi odnosi się do homofobii. Wymyślony w USA i przekształcony na polskie potrzeby Dzień Milczenia odbywa się w Toruniu nieprzerwanie od 2006 roku.

 

Na co dzień udajemy "normalnych" i nie pokazujemy prawdziwych siebie. Na co dzień nie jesteśmy lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi czy transpłciowymi. Nie mówimy o sobie, ukrywamy się, milczymy o swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Nasze pragnienia, potrzeby i problemy są niewidoczne – nikt o nich nie mówi. Tylko pod takim warunkiem – milczenia na swój temat – społeczeństwo nas "toleruje". W ramach tej "tolerancji" nie mamy ani szacunku ani nawet ułamka praw, jakimi osoby LGBTQ dysponują w większości państw zachodnich – praw, które przyznano im w ramach równouprawnienia, bez jakiejkolwiek szkody dla reszty społeczeństwa, bez nazywania ich "przywilejami".

Read More

Wed

30

Mar

2011

Wspólne wystąpienie Pracowni Różnorodności i Lambdy Warszawa w "Naszej Sprawie 2"

Dziś SPR i Lambda Warszawa wysłały Sądowi Okręgowemu w Warszawie wspólne stanowisko w tzw. "Naszej Sprawie 2". Obszerne pismo jest ripostą na tzw. odpowiedź na pozew złożoną przez Presspublica Sp. z o.o. – pozwanego wydawcę "Rzeczpospolitej".

Pełną informację o "Naszej Sprawie 2" znaleźć można na stronie www.naszasprawa2.pl. Powództwo o naruszenie dóbr osobistych wytoczyły dwie osoby nieheteroseksualne: Uschi Pawlik i Michał Minałto z redakcji www.homiki.pl. Sprawa dotyczy publikacji (dwóch tekstów i rysunku). Które ukazały się w "Rzeczpospolitej" w kilka dni po Paradzie Równości w 2009 roku.

Read More

Tue

15

Mar

2011

Czy homofobię można pogodzić z zawodową etyką naukowca?

Czy opinia prawna sporządzona przez członka Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk może być homofobicznym manifestem? Co z zasadami etycznymi, które obowiązują w PAN, zgodnie z którymi naukowcy mają się zajmować tylko swoją dyscypliną naukową? SPR proponuje, żeby Komitet Etyki w Nauce PAN przyjrzał się opinii prof. Leszka Wiśniewskiego przygotowanej dla Senatu.

W opinii prawnika – prof. Leszka Wiśniewskiego – jest nie tylko o prawie. Jest tam wszystko.

Read More

Sat

12

Mar

2011

O Żywych Bibliotekach z perspektywy psychologicznej

Kilkanaścioro studentek i studentów Uniwersytetu Warszawskiego uczestniczyło w czwartek w debacie na temat Żywych Bibliotek, którą zorganizowało Studenckie Koło Badań nad Procesami Psychospołecznymi UW. SPR oraz Lambdę Warszawa reprezentował Paweł Fischer-Kotowski.

Studentki i studenci zainteresowani efektami społecznymi i psychologicznymi Żywych Bibliotek spotkali się w czwartek, 10 marca 2011 roku o godz. 19:30 w sali wykładowej na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego przy ul. Stawki 5/7 w Warszawie. Do udziału w debacie zaproszono osoby, które organizowały wcześniej ŻB w różnych miastach - prof. Janusza Grzelaka, dr Barbarę Wolniewicz-Grzelak oraz Pawła Fischer-Kotowskiego.

Read More

Sun

27

Feb

2011

Złożenie projektu nowelizacji kodeksu karnego już we czwartek!

Już w najbliższy czwartek, 3 marca, nastąpi długo wyczekiwane złożenie w Sejmie projektu nowelizacji kodeksu karnego dotyczącej m.in. homofobicznych przestępstw z nienawiści. Złożenie poprzedzi seminarium poświęcone przestępczości z nienawiści, przygotowane przez KPH.

Dla przypomnienia: chodzi o zmianę przepisów art. 119 § 1, art. 256 § 1 i art. 257 kodeksu karnego, wprowadzającą do polskiego prawa przestępstwa z nienawiści (ang. „hate crimes”), czyli przestępstwa motywowane uprzedzeniami na tle wieku, niepełnej sprawności, płci, tożsamości płciowej oraz orientacji seksualnej.

Read More

Mon

21

Feb

2011

SPRawdzamy toruńskie szkoły

Jak o osobach LGBTQ mówi się i uczy się w toruńskich szkołach? Czy i jak szkoły walczą z homofobią? Ile osób LGBTQ ujawniło się w szkole? Jak szkoły reagują, gdy uczeń lub uczennica ujawniają się jako osoby LGBTQ? Pracownia Różnorodności postanowiła się tego dowiedzieć wprost u źródła.

Pod lupę SPR wziętych zostało 40 szkół ponadpodstawowych podlegających urzędowi miasta. Dziś do każdej ze szkół wysłano list zawierający szczegółowe pytania (treść listu poniżej). Każdy list ma formę wniosku o udostępnienie informacji publicznej.

Read More

Sun

20

Feb

2011

Projekt ustawy o związkach partnerskich w wersji grupy Tel Aviv przesłano posłance PO

W odpowiedzi na niedzielną wypowiedź posłanki nt. wprowadzenia w Polsce związków partnerskich nieformalna grupa "Tel Aviv" przesłała Agnieszce Pomaskiej propozycję współpracy oraz projekt ustawy swojego autorstwa.

Nie ucichły echa telewizyjnej wypowiedzi posła PO Roberta Węgrzyna, w której jednoznacznie negatywnie wypowiedział się o związkach partnerskich dla osób tej samej płci, a na onet.pl ukazał się wywiad z jego partyjną koleżanką, posłanką Agnieszką Pomaską. Stwierdziła w nim m.in., że "Jest czas, żeby podjąć rozmowy o prawnym usankcjonowaniu związków nieformalnych, zarówno hetero jak i homoseksualnych. PO jest otwarta na rozmowę o związkach partnerskich".

Read More

Wed

16

Feb

2011

SPR chce pracować z rządem nad raportem okresowym CEDAW

Rząd przygotowuje właśnie tzw. sprawozdanie okresowe z wykonania Konwencji ONZ ws. eliminacji wszelkich form dyskryminacji kobiet (CEDAW). SPR deklaruje swoje wsparcie i chęć pomocy. Czy Elżbieta Radziszewska, która odpowiada za przygotowanie sprawozdania, przyjmie tę pomoc?

Oenzetowska Konwencja w sprawie likwidacji wszelkich form dyskryminacji kobiet obowiązuje w Polsce od 1982 roku. Rząd - w imieniu Polski - składa przed Komitetem ds. Likwidacji Dyskryminacji Kobiet (Committe on the Elimination of Discrimination against Women) okresowe sprawozdania z tego, jak nasz kraj radzi sobie z przeciwdziałaniem dyskryminacji kobiet na wszystkich polach i obszarach - w zatrudnieniu, w dostępie do usług, w sferze publicznej, w polityce, w opiece zdrowotnej, w dostępie do edukacji itd. Obecnie opracowywane jest sprawozdanie dla okresu 2002-2010. Sprawę pilotuje Elżbieta Radziszewska, rządowa Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania.

Read More

Tue

15

Feb

2011

Ruszyła "Nasza Sprawa 2": pierwsza rozprawa przeciw "Rzepie"

Dziś w Sądzie Okręgowym dla Warszawy Śródmieścia odbyła się pierwsza rozprawa w tzw. Naszej Sprawie 2, tj. z powództwa Uschi Pawlik oraz Michała Minałto przeciw Presspublica Sp. z o.o. wydającej dziennik "Rzeczpospolita". Pozew trafił do sądu jeszcze 30 kwietnia 2010 roku. W sprawie uczestniczą SPR i Lambda-Warszawa.

Sala rozpraw nr 207 Sądu Okręgowego dla Warszawy Śródmieścia była dziś świadkinią rozpoczęcia procesu wytoczonego wydawcy "Rzeczpospolitej" przez Uschi Pawlik i Michała Minałto z redakcji www.homiki.pl. Przyczyny: rysunek Andrzeja Krauzego zamieszczony w "Rzeczpospolitej" 15 czerwca 2009 roku (niesławna "Rzepkoza"), tekst Andrzeja Rybińskiego "Małżeństwa kozio-ludzkie zgodne z naturą" zamieszczony w "Rzeczpospolitej" 17 czerwca 2009 roku oraz tekst Tomasza Terlikowskiego ?Rewolucja homoseksualna? zamieszczony w "Rzeczpospolitej" 25 czerwca 2009 roku. Więcej szczegółów o przyczynach wytoczenia powództwa oraz kalendarium dotychczasowych wydarzeń - na stronie "Naszej Sprawy 2".

Read More

Fri

11

Feb

2011

Poseł ujawnia homofobię, mizoginię i seksizm – dosięgnie go jakaś kara?

Po oburzającym występie posła Roberta Węgrzyna (PO) w TVN24 także Pracownia Różnorodności postanowiła zareagować. Domagamy się wyciągnięcia wobec posła konsekwencji przez jego klub oraz przez Komisję Etyki Poselskiej. Oczekujemy też stanowczej publicznej reakcji Elżbiety Radziszewskiej.

Słowa posła R. Węgrzyna, który uznał postulat wprowadzenia związków partnerskich za „obnoszenie” się z „problemem”, wywołały rzadkie poruszenie na polskiej scenie politycznej. Martwi, że sporo przykrych dla posła komentarzy koncentruje się na wątku seksistowskim, a pomija wątki mizoginiczny i homofobiczny. Swoją krótką acz treściwą wypowiedzią poseł PO dał przecież jasno do zrozumienia, co myśli o wszystkich kobietach, w tym o lesbijkach, na które „chętnie by popatrzył”, a ponadto co sądzi o związkach jednopłciowych. Zachowanie posła R. Węgrzyna to wyraz heteronormatywnej pogardy dla wszystkiego, co „gorsze”: lesbijek uznanych za obiekty seksualne, kobiet jako takich oraz gejów – razem z lesbijkami „obnoszących” swój „problem” życia w prawnej próżni. Za taką wypowiedź posła powinna dosięgnąć odpowiedzialność, stąd Pracownia Różnorodności domaga się dla niego:

Read More

Sun

06

Feb

2011

Dialog na Podkarpaciu

W dniach 19-22 stycznia odbyło się w Rzeszowie zorganizowane przez Fundację im. Anny Lindh spotkanie organizacji zajmujących się tworzeniem dialogu międzykulturowego oraz przełamywania granic. Nie mogło na nim zabraknąć przedstawicielki SPR.

19 stycznia w Rzeszowie rozpoczęło się spotkanie "Dialog na Podkarpaciu", zorganizowane przez polską sieć Fundacji im. Anny Lindh. Zebrały się tam organizacje i jednostki, które w swojej działalności mają na celu tworzenie dialogu międzykulturowego oraz przełamywanie granic, również tych mentalnych. Chodzi także o walkę z dyskryminacją i stereotypami, przeprowadzaną na różne sposoby.

Read More

Thu

13

Jan

2011

SPR apeluje o zgłaszanie homofobicznych i transfobicznych przestępstw

Na toruńskich billboardach 18 stycznia pojawią się plakaty zachęcające do zgłaszania „Pracowni Różnorodności” ataków na tle homofobicznym.

Jak i gdzie zgłosić?
kliknij na http://www.spr.org.pl/zgłoś-homofobię/

Read More

Wed

12

Jan

2011

Czego nie robi Elżbieta Radziszewska?

SPR już dwukrotnie zwracało się do premiera o zdymisjonowanie Elżbiety Radziszewskiej - Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania. Lista naszych zarzutów była długa i szczegółowa. Ostatnio pojawiła się nowa okoliczność, która powinna skłaniać do rozważenia, czy jest to właściwa osoba na właściwym miejscu.

25 listopada 2010 roku. 78. posiedzenie sejmu. Pierwsze czytanie projektu ustawy o Rzeczniku do Spraw Przeciwdziałania Dyskryminacji – projektu, któremu patronowała Izabela Jaruga-Nowacka. Posłowie i posłanki zadają pytania dotyczące projektu. Na sali plenarnej jest też Elżbieta Radziszewska.

Read More