GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2010

Sun

21

Nov

2010

Wspólna manifestacja na rzecz wprowadzenia związków partnerskich oraz na Dzień Pamięci Osób Transpłciowych

Wczoraj na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie odbyła się połączona manifestacja zorganizowana przez grupę Tel Aviv (osoby niezrzeszone + osoby ze stowarzyszeń „Otwarte Forum” i „Pracownia Różnorodności”) oraz przez Fundację Transfuzja.

Pomimo nieprzyjemnej pogody oraz „konkurencyjnego” Marszu Równości w Poznaniu udało się zorganizować niedużą, ale efektowną manifestację. Z jednej strony wspominano ofiary transfobii, z drugiej – domagano się wprowadzenia związków partnerskich wg projektu promowanego przez kampanię „Miłość Nie Wyklucza” (MNW).

Read More

Wed

17

Nov

2010

Prezydent Komorowski nie odpowiada na listy SPR

Minęło 100 dni urzędowania nowego prezydenta. Co wiemy nt. jego nastawienia do spraw osób LGBTQ? W najlepszym razie – niewiele, przy czym Bronisław Komorowski nie pomaga nam tego zmienić. Setkę naszych listów pozostawił bez odpowiedzi.

Po wygranych wyborach prezydenckich Platforma Obywatelska ogłosiła apel o 500 dni spokoju – do wyborów parlamentarnych jesienią 2011 roku. SPR zrozumiało ten apel inaczej: sejm, rząd i prezydent są w ręku jednej partii, koniec absorbujących kłótni, zaczynamy rozwiązywanie problemów. Pozostało zapytać, które kwestie dotyczące osób LGBTQ zostaną załatwione oraz jak to nastąpi, a nowy prezydent wydawał się logicznym adresatem pytań.

Read More

Fri

05

Nov

2010

SPR przeciw Pięcie, SPR przeciw mowie nienawiści

Niemal rok temu Stanisław Pięta, wybrany do Sejmu z listy Prawa i Sprawiedliwości, złożył interpelację dotyczącą wystawy ?Ars Homo Erotica?. Napisana niemal w całości językiem homofobicznej mowy nienawiści wywołała protesty osób i organizacji LGBTQ oraz krytykę w mediach. Autor interpelacji nie cofnął swoich homofobicznych wypowiedzi. Teraz – jeśli nie zasłoni się immunitetem – stanie z ich powodu przed sądem.

Co poseł Pięta napisał w swojej interpelacji, że skierowano przeciw niemu akt oskarżenia?

Read More

Thu

04

Nov

2010

Pracownia Różnorodności wspiera kampanię "Miłość nie wyklucza"

"Miłość nie wyklucza" to kampania promująca projekt ustawy o związkach partnerskich opracowany w maju tego roku na postawie wyników ankiety portalu www.homiki.pl. W ramach kampanii przygotowano już m.in. stronę www.miloscniewyklucza.pl, profil na Facebooku, billboardy na terenie Warszawy oraz spot popierający wprowadzenie związków partnerskich. Jedną z organizacji od początku wspierających kampanię jest Pracownia Różnorodności.

Read More

Wed

27

Oct

2010

SPR wzywa Elżbietę Radziszewską do odwołania nieprawdziwych twierdzeń

Komisja Europejska nie zgadza się z pełnomocniczką rządu ds. równego traktowania, że na gruncie prawa europejskiego szkoły katolickie mają prawo nie zatrudniać lesbijki.

27 września 2010 grupa posłów Parlamentu Europejskiego ds. LGBT wystosowała pilne pytanie do Komisji Europejskiej, pytając czy Komisja Europejska zgadza się z wypowiedziami polskiej pełnomocniczki rządu ds. równego traktowania. E. Radziszewska stwierdziła wielokrotnie, że jej zdaniem szkoła katolicka ma prawo nie zatrudnić lesbijki jako nauczycielki.

Read More

Mon

25

Oct

2010

Robocze spotkanie Koalicji Na Rzecz Równych Szans

Dziś w Warszawie miało miejsce drugie robocze spotkanie Koalicji Na Rzecz Równych Szans - nieformalnego porozumienia 36 organizacji pozarządowych zajmujących się walką z dyskryminacją. Gościem spotkania był Ryszard Kalisz, szef sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Termin spotkania zbiegł się z kolejnym etapem sejmowych prac nad krytykowanym przez Koalicję projektem "ustawy antydyskryminacyjnej" autorstwa Elżbiety Radziszewskiej.

Koalicja zrzesza organizacje zajmujące się dyskryminacją ze względu na płeć, niepełnosprawność, wiek, pochodzenie narodowe i etniczne oraz orientację seksualną. Podczas dzisiejszego spotkania organizacje LGBTQ reprezentowały Fundacja Autonomia, Kampania Przeciw Homofobii oraz Pracownia Różnorodności.

Read More

Sat

23

Oct

2010

Taka była Żywa Biblioteka we Włocławku

Prawie setka czytelników i czytelniczek, osiem żywych książek, blisko sześć godzin rozmów z nimi, uczennice i uczniowie z czterech włocławskich szkół ponadgimnazjalnych, dwukrotna prelekcja nt. powstawania i zwalczania uprzedzeń – tak przedstawia się bilans pierwszej Żywej Biblioteki we Włocławku. Jak ona wyglądała – można zobaczyć na zdjęciach.

Read More

Wed

20

Oct

2010

Drugie spotkanie organizacji LGBTQ u Rzeczniczki Praw Obywatelskich

Zgodnie z zapowiedzią, Rzeczniczka Praw Obywatelskich ponownie spotkała się z osobami reprezentującymi organizacje LGBTQ. Tematem spotkania były kontakty osób LGBTQ z Policją oraz przestępczość motywowana homofobią. W spotkaniu wziął udział mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz, pełnomocnik Komendanta Głównego Policji ds. ochrony praw człowieka.

Po sierpniowym spotkaniu "zapoznawczym" miało dziś miejsce pierwsze robocze spotkanie prof. Ireny Lipowicz z osobami reprezentującymi organizacje LGBTQ. Kampanię Przeciw Homofobii reprezentowały: Zofia Jabłońska, Anna Urbańczyk, Jan Świerszcz oraz Greg Czarnecki, Otwarte Forum - Urszula Pawlik, Transfuzję - Anna Grodzka i Stanisława Podobińska, a Pracownię Różnorodności - Przemek Szczepłocki. Komendanta Głównego Policji reprezentował mł. insp. Krzysztof Łaszkiewicz.

Read More

Thu

07

Oct

2010

Włocławek kolejnym miastem z Żywą Biblioteką

Po dwóch Żywych Bibliotekach w Toruniu i jednej w Grudziądzu przyszła kolej na Włocławek. Kolejną Żywą Bibliotekę SPR organizuje 21 października wspólnie z Krytyką Polityczną oraz Biblioteką Główną Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej.


Żywa Biblioteka odbędzie się w czytelni Biblioteki Głównej WSHE i potrwa od 11:00 do 16:00.

Read More

Tue

05

Oct

2010

Hasło: homofobia

W encyklopediach PWN – najpopularniejszych i najbardziej szanowanych w Polsce zbiorach wiedzy – czai się homofobia. Hasła "homoseksualizm" i "biseksualizm" są jakby przeniesione z lat pięćdziesiątych XX wieku. SPR interweniuje u wydawcy i zawiadamia rządową pełnomocniczkę ds. równego traktowania.

 

 

Read More

Thu

23

Sep

2010

Ponawiamy apel o dymisję E. Radziszewskiej

SPR ponawia swój apel z 30 listopada 2009 skierowany do premiera o odwołanie Elżbiety Radziszewskiej ze stanowiska Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania.

Read More

Mon

30

Aug

2010

SPR przesyła wyrazy poparcia dla organizacji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Queer w Rosji

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” przesłało swoje poparcie dla osób organizujących Międzynarodowy Festiwal Kultury Queer w Sankt Petesburgu. Druga edycja tej imprezy odbędzie się już w dniach 16-25 września. Miasto zaleje bogactwo queerowych wydarzeń, takich jak wystawy sztuki i fotografii, Międzynarodowy Festiwal Drag Kingów, queerowy pokaz mody, slam poetycki, festiwal rockowy. Będą też dyskusje i seminaria m.in. o aktywizmie poprzez sztukę, czy o tym czy możliwy jest queer w Rosji.

 

Festiwal stawia sobie ambitne cele, nie tylko zaznajomienia miejscowej publiczności ze współczesną kulturą queerową, ale także skonsolidowania twórców i twórczyń queerowych w Rosji, i zachęcenia ich do wykorzystania swojej sztuki i pozycji do aktywizmu na rzecz pozytywnych wartości.

Read More

Tue

24

Aug

2010

Z czego uczą się polskie dzieci, czyli podręcznikowy przykład homofobii

Biseksualność i homoseksualność to kwestia wolnego wyboru, traumy, uwiedzenia albo nadużycia pornografii, polskie prawo surowo karze za „nakłanianie nieletnich do kontaktów homoseksualnych”, można ”zawrócić z drogi” i stać się osobą heteroseksualną, kościół katolicki jest przychylny osobom LGB, a homofobia nie istnieje – to rewelacje z podręcznika do wychowania do życia w rodzinie dopuszczonego do użycia w gimnazjum. I to nie w czasach Romana Giertycha, ale w 2009 roku.

Read More

Thu

19

Aug

2010

E. Radziszewska nie chce dobrej ochrony przed dyskryminacją

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” jest częścią Koalicji na Rzecz Równych Szans, nieformalnej platformy skupiającej szereg organizacji działających na rzecz praw człowieka i promowania zasady równości i niedyskryminacji. Wcześniej informowaliśmy o uwagach Koalicji do projektu ustawy antydyskryminacyjnej, nad którą trwają prace w biurze Pełnomocniczki Rządu do Spraw Równego Traktowania.

Niestety okazało się, że prawie żadne ze zgłoszonych w konsultacjach społecznych uwag, nie zostały włączone do projektu. Koalicja wystosowała w tej sprawie list wyrażający rozczarowanie takim obrotem sprawy.

Read More

Fri

13

Aug

2010

Organizacje LGBTQ u nowej Rzeczniczki Praw Obywatelskich

W piątek - na zaproszenie prof. Ireny Lipowicz, nowej RPO - spotkały się z nią krajowe organizacje LGBTQ, w tym Pracownia Różnorodności. Prawie dwugodzinne spotkanie ma być pierwszym z cyklu regularnych spotkań służących omawianiu najważniejszych postulatów LGBTQ oraz spraw bieżących. Kolejne spotkanie - za dwa miesiące.

Na zaproszenie nowej RPO odpowiedziały stowarzyszenia: Lambda Warszawa (reprezentowana przez Ygę Kostrzewę i Krzysztofa Zabłockiego), Kampania Przeciw Homofobii (Tomek Szypuła, Monika Zima i Zofia Jabłońska), Lambda Bydgoszcz (Marta Megger), Pracownia Różnorodności (Przemek Szczepłocki) oraz Otwarte Forum (Uschi Pawlik), a ponadto fundacja Trans-fuzja (Anna Grodzka i Lalka Podobińska). Dla podkreślenia wagi spotkania i jego znaczenia dla prof. I. Lipowicz towarzyszyła jej reprezentacja Biura RPO - niemal tak samo liczna, jak reprezentacja organizacji LGBTQ.

Read More

Tue

03

Aug

2010

Homofobia w jury konkursu o tolerancji?

Czy Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu powinna zasiadać w jury nagrody na rzecz tolerancji? Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” - uważa że nie. I wysyła protest do Brukseli.

Co roku w ramach kampanii Komisji Europejskiej "Za Różnorodnością - Przeciw Dyskryminacji" przyznawana jest nagroda dla dziennikarzy i dziennikarek piszących o sprawach związanych z problemem dyskryminacji. W ten sposób władze w Brukseli zachęcają media w 27 państwach członkowskich do zajęcia się tą kluczową dla UE sprawą. Organizatorzy informują, że celem kampanii jest "uwrażliwianie społeczeństwa na kwestie związane
 z dyskryminacją, informowanie o istniejącym ustawodawstwie antydyskryminacyjnym oraz promowanie korzyści płynących z różnorodności."

Read More

Mon

19

Jul

2010

Visual Kei - androgyniczny styl prosto z Japonii

Przeciętny heterycki konsument zachodniej kultury masowej może przeżyć niemały szok i zaskoczenie przy pierwszym kontakcie z Visual Kei, charakterystycznym stylem j-rocka (Japan rocka). Co więcej, także nie jedna osoba LGBT może poczuć się zagubiona w temacie. Dlatego wiec proponuję bliżej przyjrzeć się temu fenomenowi, rodem z Kraju Kwitnącej Wiśni.

Stylistyka Visual Kei (visual-ang.- wizualny; kei-jap.- kształt) stanowi nieodłączny element gatunku j- rocka, choć oczywiście nie stanowi jego całości. Jednak naprawdę trudno odnaleźć choć jeden zespół, nie stosujący w jakiejś mierze elementów Visual Kei. Najpierw więc garść teorii, aby łatwiej nam było odnaleźć się w dalszym tekście.

Read More

Fri

02

Jul

2010

Celuloidowa Ars Homo Erotica w kinie Iluzjon Filmoteki Narodowej

Wiadomość zamieszczona na prośbę Biblioteki Narodowej.

 

W Muzeum Narodowym trwa właśnie wystawa ARS HOMO EROTICA. W lipcu ulicami Warszawy przemaszeruje Parada Równości. Z tej okazji kino Iluzjon postanowiło zaprezentować przegląd filmowy pod hasłem CELULOIDOWA ARS HOMO EROTICA, obrazujący obecność wątków homoseksualnych w historii kina, od epoki Wielkiego Niemowy aż po produkcje najnowsze. Homoseksualność dla wielu twórców filmowych stała się poręcznym medium za pomocą, którego dokonywali głębokiej wiwisekcji socjologicznej i świadomościowej współczesnych społeczeństw. Prezentowana przez nas dwudziestka jest dostatecznie reprezentatywna by ów proces, rozpisany na dziewięć dziesięcioleci, przedstawić. Pokazane zostaną m.in. dwa filmy nieme: Puszka Pandory G.W. Pabsta i Michael T.C. Dreyera (oba filmy muzycznie zilustruje Marcin Mazurek). Z lat późniejszych warto wspomnieć dwie znakomite adaptacje sztuki Christy Winsloe Dziewczęta w mundurkach (1931 i 1958), głośnie produkcje angielskie: Smak miodu Richardsona i Niedziela, przeklęta niedziela Schlesingera, widowiskowego Orlanda Sally Potter i filmy najnowsze - Obywatela Milka Gusa van Santa, Samotnego mężczyznę Toma Forda a także Capote Millera.

Read More

Mon

21

Jun

2010

Stanowisko Koalicji na rzecz Równych Szans dot. projektu Ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów UE w zakresie równego traktowania

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” jako część Koalicji na rzecz Równych Szans wzięło udział w konsultacjach wspólnego stanowiska w sprawie rządowego projektu Ustawy o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie równego traktowania.

Prace nad ustawą, wprowadzającą do polskiego prawa przepisy wynikające z unijnych dyrektyw dotyczących równego traktowania, trwają od kilku lat - najpierw prowadzono je w resorcie pracy, od niedawna kontynuuje je Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania. Ustawa wyznaczy ogólne ramy mające na celu walkę z dyskryminacją, zdefiniuje także sytuacje, w których różnicowanie grup obywateli będzie dopuszczalne.

Read More

Fri

18

Jun

2010

Wybory 2010: Kandydaci ignorują „różowe” głosy?

Pomimo listów i przypomnień, organizacje osób nieheteroseksualnych i transpłciowych nie doczekały się od większości kandydatów ich stanowiska w ważnych dla środowiska sprawach.

 

Już w najbliższą niedzielę wybory Prezydenta RP. Wiele osób nieheteroseksualnych i transpłciowych chciało poznać stanowiska kandydatów w ważnych dla nich sprawach. Szansę na wypowiedź w tej kwestii postanowiło im dać osiem organizacji pozarządowych działających na rzecz poprawy sytuacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i queer (LGBTQ): fundacje Autonomia i Transfuzja oraz stowarzyszenia – Kampania Przeciw Homofobii, Lambda Bydgoszcz, Lambda-Warszawa, Lambda Zielona Góra, Otwarte Forum oraz Pracownia Różnorodności.

Read More

Wed

02

Jun

2010

SPR zaprasza na trzecią edycję festiwalu filmów queer

Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" zaprasza na trzecią edycję Ogólnopolskiego Festiwalu Filmów Queer w Toruniu – "a million different loves!?".

 

Tegoroczny program filmowy składa się z pięciu bloków filmowych prezentujących różnorodne formy i tematy "queer cinema" z całego świata.

 

Męskie sekrety to filmy pełne pikantnych opowieści o drapieżnej namiętności i pokusach miłosnych; Queerowe ciała, queerowe spektakle to trzy różne filmy dokumentalne, które mierzą się z powszechnymi poglądami na temat pożądania, dodając queerowe spojrzenie na obrazy ciała, performensy, reprezentacje rasowe oraz kobiecą seksualność.

Read More

Wed

02

Jun

2010

Samorząd jednak powalczy z dyskryminacją?

Czy Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski będzie mieć biuro ds. równego traktowania? Niewykluczone, że tak – Pracownię Różnorodności i Lambdę Bydgoszcz poproszono o informacje nt. homofobii oraz refleksję nad działaniami, jakie miałoby podejmować takie biuro.

W grudniu 2009 roku wydawało się, że Urząd Marszałkowski nie skorzysta z antydyskryminacyjnych propozycji SPR zgłoszonych podczas konsultacji programu współpracy województwa z organizacjami samorządowymi. Jedną z tych propozycji było utworzenie w UM komórki ds. równego traktowania i przeciwdziałania dyskryminacji. Propozycji nie przyjęto z uwagi na szczupłość środków w dyspozycji Urzędu. Mimo tego Lambda Bydgoszcz i SPR wspólnie zaapelowały do marszałka Piotra Całbeckiego, by ponownie rozważył utworzenie takiej komórki.

Read More

Thu

27

May

2010

Wybory 2010: świadoma decyzja

Organizacje przeciwdziałające dyskryminacji ze względu na orientację seksualną, tożsamość płciową i płeć wysłały listy do kandydatów na prezydenta RP. Pytają o ich plany w zakresie przeciwdziałania dyskryminacji oraz równouprawnienia lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transpłciowych. Wyniki tej ankiety mogą pomóc części wyborców i wyborczyń podjąć świadomą decyzję.

List zawiera sześć pytań. Pięć z nich sformułowanych jest na zasadzie „Czy podpisałby pan ustawę…” i dotyczy:

Read More

Thu

27

May

2010

Publiczne wysłuchanie prof. Ireny Lipowicz – rekomendowanej przez PO kandydatki na Rzeczniczkę Praw Obywatelskich

26 maja Helsińska Fundacja Praw Człowieka, INPRIS – Instytut Prawa i Społeczeństwa oraz Polska Sekcja Międzynarodowej Komisji Prawników zorganizowały w Szkole Prawa i Handlu Łazarskiego spotkanie otwarte z prof. Ireną Lipowicz. Wśród publiczności znalazły się też osoby reprezentujące organizacje LGBTQ, w tym toruńską Pracownię Różnorodności. Poniżej relacja z blisko dwugodzinnego spotkania z kandydatką na RPO.

 

Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia prof. I. Lipowicz, w którym nakreśliła ona, które zagadnienia – jej zdaniem – wymagają uwagi RPO. Wskazała przy tym na kryzys zaufania do instytucji publicznych, który może stać się niebawem hamulcem rozwoju Polski. Przejawami tego kryzysu są zarówno skargi na Polskę wnoszone do trybunału w Strassburgu jak i lawina 60 tysięcy listów, które rocznie trafiają do biura RPO. Zdaniem kandydatki, działalność RPO jest ważnym czynnikiem pogłębiającym zaufanie społeczne do organów państwa – i to pomimo tego, że osoby, które do tej pory piastowały tę funkcję, różnie rozkładały akcenty swojej działalności, kładąc większy nacisk na sferę prawa pracy, wystąpienia generalne czy interwencje indywidualne. Prof. I. Lipowicz zaznaczyła w tym kontekście, że jej celem jest prawo człowieka do dobrej administracji.

Read More

Mon

24

May

2010

SPR przerywa milczenie także w Bydgoszczy

15 maja 2010 roku delegacja SPR wspomogła Lambdę Bydgoszcz w Marszu Milczenia organizowanym przy okazji Bydgoskich Dni Różnorodności.

Nasza delegacja nie była może zbyt pokaźna: udało się ją zmieścić do jednego samochodu (zarejestrowanego do przewożenia maksymalnie 5 osób, a w bagażniku też nie było już miejsca na dodatkową…), ale pokazała, że współpraca toruńsko-bydgoska nie jest mitem. Dzięki ogromnej zapobiegliwości kierowniczki wycieczki i wzięcia przez nią sporego marginesu czasowego, delegacja przybyła na bydgoski Plac Wolności (skąd o godzinie 15 miał wyruszyć Marsz) o godzinie 14.30. Nasza grupa szybko przyciągnęła uwagę czającego się nieopodal młodego człowieka, który znalazł się tam w tym samym co i my celu, potem dołączyła do nas jeszcze para dziewczyn. Organizatorzy silną grupą pojawili się ok. 14.48, wraz z grupą Niemców z Mannheim (wśród nich był nawet radny – kiedy my doczekamy się osoby otwarcie homoseksualnej na takim stanowisku?), którzy przybyli do Bydgoszczy specjalnie na BDR. Rozdano tęczowe naklejki, plansze, gwizdki i ulotki. Zapewniono też żółtą i białą taśmę izolacyjną do zaklejania ust, ale nam i paru zainteresowanym osobom udało się użyć ‘klasycznej’ czerni .

Read More

Sun

23

May

2010

Prokurator: ściganie mowy nienawiści nie jest w interesie społecznym. SPR składa zażalenie

W lutym SPR wezwało posła Stanisława Piętę (PiS) do wycofania się z homofobicznych wypowiedzi z interpelacji 12370 z 19 października 2009 roku oraz do przeproszenia w mediach wszystkich osób, które mogły poczuć się nimi urażone. Miesiąc później Pracownia Różnorodności złożyła zawiadomienie o popełnieniu przez posła PiS przestępstwa zniesławienia przy użyciu środków masowego komunikowania. Prokuratura Rejonowa Warszawa-Śródmieście uznała jednak, że ściganie przez nią homofobicznej mowy nienawiści nie leży w interesie społecznym. SPR wniosło dziś zażalenie od tej decyzji.

Read More

Fri

21

May

2010

W "Filmarze" u Paula Camerona

26 kwietnia w Toruniu odbył się występ Paula Camerona, homofobicznego pseudosocjologa z Ameryki. Człowiek, przez którego antynaukową działalnością od 1986 roku ostrzega Amerykańskie Towarzystwo Socjologiczne, miał wygłosić prelekcję - o demografii. Po proteście m.in. "Pracowni Różnorodności" do spotkania z P. Cameronem doszło nie na Wydziale Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK, ale w hotelu "Filmar". Poniżej relacja, którą napisała Aleksandra Skonieczka "Oluś", obecna na tym spotkaniu.

 

Na prelekcję "Ekonomiczne aspekty kryzysu demograficznego" Paula Camerona do toruńskiego "Filmaru" przybyło około 30 osób, z czego 18 stanowili członkowie Konwentu Kujawja oraz ich gorący zwolennicy. "Przeciwników" było znacznie mniej, naliczyłam 3 osoby należące do Młodych Socjalistów, dwie osoby z SPR (w tym siebie) oraz moją koleżankę z roku.

Read More

Tue

18

May

2010

Darkrooms w CSW Toruń

Klub Krytyki Politycznej zaprasza do Pokoju z Kuchnią w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej (20 maja, godz. 17.00) na spotkanie wokół cyklu fotografii „Darkrooms” Konrada Pustoły i wydanego przez Krytykę Polityczną albumu pod tym samym tytułem. Publiczność i zaproszeni goście zastanowią się wspólnie na czym polega fenomen funkcjonujących, najczęściej w klubach gejowskich, darkroomów. Miejsc niepublicznych, ale i nieprywatnych, wyjętych spod władzy, niemal anarchistycznych. Jak interpretować to, co dzieje się w ciemni, i jaki stosunek mają do tych wydarzeń ich uczestnicy, a także pozostała część społeczeństwa, pozostająca w świetle władzy politycznej?

Read More

Wed

12

May

2010

Dołączamy do Koalicji na Rzecz Równych Szans

Pracownia Różnorodności włączyła się w prace Koalicji na Rzecz Równych Szans, nieformalnej platformy skupiającej szereg organizacji pozarządowych działających na rzecz praw człowieka oraz promowania zasady równości i niedyskryminacji. Koordynatorem Koalicji jest Polskie Towarzystwo Prawa Antydyskryminacyjnego.

Koalicja powstała w odpowiedzi na niezadowalające i niedostatecznie przejrzyste prace rządu nad projektem ustawy o równym traktowaniu. W skład Koalicji wchodzą organizacje od lat aktywne w obszarze przeciwdziałania dyskryminacji. Głównym celem Koalicji jest prowadzenie merytorycznego dialogu z rządem odnośnie opracowania kompleksowego i skutecznego prawa antydyskryminacyjnego. Organizacje skupione w Koalicji monitorują postępy prac nad ustawą równościową jednocześnie przedstawiając konkretne propozycje nowoczesnych rozwiązań prawnych w dziedzinie przeciwdziałania nierównemu traktowaniu.

Read More

Tue

11

May

2010

SPR odpowiada na zaproszenie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania

Kilka dni temu nasze stowarzyszenie otrzymało korespondencję z biura E. Radziszewskiej, o następującej treści:

Szanowni Państwo!

Z upoważnienia Pani Minister Elżbiety Radziszewskiej, Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania, mam przyjemność zaprosić Panią/a na spotkanie poświęcone problemom i postulatom środowisk LGBT, które odbędzie się w dniu 12 maja b.r. o godz. 14.30 w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W załączeniu przesyłam agendę spotkania.

Uprzejmie proszę o potwierdzenie obecności do dnia 10 maja b.r. na
adres mailowy: piotr.ozga@kprm.gov.pl.

Z poważaniem
Piotr Paweł Ozga
Specjalista w Biurze Pełnomocnika Rządu do Spraw Równego Traktowania

Read More

Sun

09

May

2010

Piąty Dzień Milczenia w Toruniu za nami

Już po raz piąty w Toruniu demonstrowano w ramach Dnia Milczenia. Wobec żałoby narodowej i przesunięcia terminu wydarzenia zdecydowano o ograniczeniu jego przebiegu do akcji ulotkowej. Kolportaż 2000 ulotek na zatłoczonym toruńskim Rynku Staromiejskim trwał zaledwie półtorej godziny. Pracownię Różnorodności wsparła Lambda Bydgoszcz oraz Młodzi Socjaliści.

Dni Milczenia są organizowane w Toruniu od 2006 roku. Charakterystyczny motyw zaklejonych ust – na wzór amerykański – pojawił się w 2007 roku.

Read More

Fri

23

Apr

2010

Władze Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odwołują wykład „naukowca” Paula Camerona

Rzecznik Uniwersytetu Mikołaja Kopernika poinformował media w dniu dzisiejszym, iż „wykład” przeciw któremu protestowaliśmy nie odbędzie się w murach uczelni. Nie podano uzasadnienia decyzji.

 

Z argumentami jakie nasze stowarzyszenie przedstawiło władzom uczelni w swoim proteście można zapoznać się pobierając list:

Read More

Thu

22

Apr

2010

UMK: Homofobia w owczej skórze, tournee Paula Camerona

Nasze stowarzyszenie postanowiło zainterweniować w sprawie wykładu „Ekonomiczne aspekty kryzysu demograficznego” który ma się odbyć w murach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w poniedziałek 26 kwietnia 2010. Organizatorem jest „Konwent Kujawja”. Wg ogłoszeń które do nas trafiły na wykładzie ma wystąpić Paul Cameron, osoba podająca się za naukowca, i pod płaszczykiem naukowości prezentująca prywatne poglądy na temat rzekomej społecznej szkodliwości homoseksualności. Zwykle taką działalność nazywa się po prostu szerzeniem nienawiści, lub mową nienawiści.

Read More

Tue

20

Apr

2010

Wypożycz sobie kogoś, i skonfrontuj się ze swoimi uprzedzeniami

Już w piątek druga edycja Żywej Biblioteki w Toruniu. Impreza odbędzie się 23 kwietnia w Filii nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Jęczmiennej 23. Imprezę poprzedzi wystąpienie Agaty Stajer z Amnesty International Toruń na temat praw człowieka. Żywą Bibliotekę organizują wspólnie SPR i Książnica Kopernikańska.

W ramach Żywej Biblioteki udostępnimy czytelnikom „żywy księgozbiór” – przedstawicieli i przedstawicielki środowisk i grup społecznych, które zwykle postrzegamy przez pryzmat stereotypów i uprzedzeń. Ludzie, z którymi spotkamy się 23 kwietnia często zmagają się z dyskryminacją, a nawet wykluczeniem ze względu na wiek, kolor skóry, niepełnosprawność, sytuację materialną, pochodzenie etniczne, orientację seksualną lub wyznawane poglądy. Wierzymy, że spotkania z „żywymi książkami” to doskonała okazja, by ujrzeć w „innym” drugiego człowieka.

Read More

Sat

17

Apr

2010

Warsztaty antydyskryminacyjne Amnesty International w Toruniu

Zespół ds. Edukacji Praw Człowieka Amnesty International w Toruniu zaprasza na warsztaty antydyskryminacyjne. Warsztaty będą towarzyszyć organizowanemu przez SPR „Dniu Milczenia” – w sobotę 24 kwietnia 2010. Warsztaty skierowane są do studentów i studentek, działaczy i działaczek organizacji pozarządowych oraz wszystkich innych pragnących zrozumieć istotę dyskryminacji oraz sposoby jej zapobiegania.

Jak informują organizatorzy, celem warsztatów jest promowanie postaw antydyskryminacyjnych i próba postrzegania rzeczywistości z perspektywy różnorodności, a także zwiększenie świadomości o źródłach nierównego traktowania.

Read More

Fri

16

Apr

2010

Protest SPR przeciw homofobicznemu wykładowi na Uniwersytecie Warszawskim

Wykład „Homoseksualizm jako ruch społeczny i jego konsekwencje” który ma się odbyć w najbliższy wtorek, wywołuje kontrowersje ze względu na sylwetki prelegentów: Paula Camerona i Matthiasa von Gersdorffa. Protestuje Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”, które apeluje w liście do Pani Rektor UW o odwołanie imprezy lub zajęcie stanowiska w tej sprawie przez władze uczelni.

List jest reakcją Stowarzyszenia Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności” na ogłoszenie o wykładzie „Homoseksualizm jako ruch społeczny i jego konsekwencje”, jaki ma się odbyć w murach Uniwersytetu Warszawskiego 20 kwietnia 2010 roku. Przedmiotowy wykład organizują: Studenckie Koło Myśli Politycznej UW, Akademickie Stowarzyszenie Katolickie Soli Deo oraz Krucjata – Młodzi w Życiu Publicznym.

Read More

Fri

16

Apr

2010

Uniwersytet Warszawski odwołuje kontrowersyjny wykład

Według najświeższych informacji podanych przez rzeczniczkę prasową Uniwersytetu Warszawskiego panią Annę Korzekwę – wykład przeciw któremu nasze stowarzyszenie wystosowało protest został odwołany decyzją pani rektor prof. dr hab. Katarzyny Chałasińskiej-Macukow. SPR bardzo cieszy się, iż po zapoznaniu się życiorysem i „dokonaniami” prelegentów Paula Camerona i Matthiasa von Gersdorffa, podjęto taką decyzję.

Fri

09

Apr

2010

DZIEŃ MILCZENIA – PO RAZ PIĄTY W TORUNIU

W sobotę 24 kwietnia o 12:00 na Rynku Staromiejskim w Toruniu rozpocznie się manifestacja z happeningami związana z Dniem Milczenia. Akcja odbędzie się po raz piąty w Toruniu.

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” zaprasza do udziału w akcji wymierzonej w prawdziwą zmowę milczenia, jaka obejmuje zarówno homofobię, jak i samą obecność lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transpłciowych w naszym społeczeństwie. Udawanie, że „takich ludzi u nas nie ma” oraz udawanie, że „takim ludziom nie dzieje się u nas żadna krzywda” są nagminne. Wiele osób boi się zaprotestować, gdy osobom LGBTQ dzieje się krzywda, gdy są lżone, poniewierane, obrażane, gdy dosięga je przemoc psychiczna i fizyczna. Społeczne milczenie jest też przejawem aprobaty dla dyskryminacji osób, które nie są heteronormatywne. W Toruniu już po raz piąty z rzędu będziemy przeciw temu manifestować. Będziemy rozdawać ulotki, będą też happeningi pokazujące przemoc wobec osób LGBTQ – przemoc, której na codzień towarzyszą milczenie i obojętność.

Read More

Thu

11

Mar

2010

Czy i jakich związków chcemy?

- K o m e n t a r z -

Przemek „Multilicus” Szczepłocki

06 marca w toruńskim klubie „Pod Aniołem” odbyło się spotkanie z tzw. grupą inicjatywną ds. związków partnerskich (Yga Kostrzewa, Krystian Legierski, Tomasz Szypuła i Mariusz Kurc). Zainteresowanie spotkaniem i jego przebieg pozostawiają mnie z „garścią dobrych pytań”.

Pierwsze spostrzeżenie jest takie, że zainteresowanie było bardzo ograniczone. Pół biedy, jeśli „błąd jest w nas”: jeśli informacji o spotkaniu było za mało, albo pojawiły się one zbyt późno, albo były niejasne, albo termin był źle wybrany. Jest jednak możliwe, że ludzie uznali, że temat ich nie dotyczy – że nie potrzebują jakichkolwiek prawnych ram dla swoich relacji z drugą osobą, jakiegokolwiek wsparcia ani uznania ze strony państwa i społeczeństwa. Może radość Mariusza Kurca, że na żadnym z dotychczasowych spotkań nikt nie stwierdził, że związki partnerskie są zbędne, była przedwczesna? Najbardziej niepokojąca jest inna możliwość: że uznano, że pojawienie się w biały dzień w bodaj najlepiej znanym toruńskim klubie na spotkaniu o związkach partnerskich jest krępujące, piętnujące, demaskujące, obciążające etc.

Read More

Mon

01

Mar

2010

Manifa – po raz czwarty w Toruniu

/uwaga – zmiany w programie /

7 marca w niedzielę o godzinie 13:00 odbędzie się IV Toruńska Manifa – wydarzenie przypominające o prawach kobiet.

Manifa wyrusza spod pomnika Kopernika. W tym roku pod hasłem: Kryzys nie usprawiedliwia wyzysku! Bądźmy solidarne w kryzysie i pokażmy, że zależy nam na tym, by skończyła się dyskryminacja kobiet na rynku pracy!

 

Poniżej znajduje się pełen plan wydarzeń na ten rok. W tym roku Manifę organizują: Kolektyw Kocurra, Młodzi Socjaliści, Krytyka Polityczna i Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”.

Read More

Mon

01

Mar

2010

Konsultacje w Toruniu w sprawie związków partnerskich dla par osób tej samej płci

Związki partnerskie? Małżeństwa? Jakich rozwiązań oczekuje społeczność lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transgenderowych i queer Torunia i okolic?

Już 6 marca w toruńskim pubie „Pod Aniołem” o godzinie 14:00 odbędzie się debata na temat związków partnerskich. Toruń jest kolejnym miastem na trasie grupy która zainicjowała krajowe konsultacje na ten temat. W jej skład wchodzą osoby znane z aktywności w walce o prawa osób nieheteroseksualnych: Yga Kostrzewa, Krystian Legierski, Mariusz Kurc oraz Tomasz Szypuła. Spotkanie z nimi organizuje toruńskie Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”.

Read More

Sun

28

Feb

2010

Podziękowania Książnicy Kopernikańskiej dla SPR

Kilka dni temu informowaliśmy iż Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” przekazało Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej – Książnicy Kopernikańskiej w Toruniu dziesiątki książek związanych z lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi, trans i queer, a także z feminizmem.

Read More

Sun

28

Feb

2010

Żywa Biblioteka w Grudziądzu – podsumowanie

W piątek, 26 lutego, Biblioteka Miejska im. W. Kulerskiego gościła "Żywą Bibliotekę" zorganizowaną przez Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności". Była to już druga taka impreza przygotowana przez SPR.

Read More

Thu

25

Feb

2010

Czwartkowy obiad, czyli SPR w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej

18 lutego 2010 roku czteroosobowa delegacja SPR wzięła udział w spotkaniu dotyczącym przeciwdziałania dyskryminacji ze względu na orientację seksualną oraz promowania różnorodności w Polsce w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej. Poniżej relacja i luźne wrażenia naszej ekipy.

 

Dzień był udany od samego początku, gdy po połączeniu w pociągu sił z dwuosobową delegacją Lambdy Bydgoszcz umilaliśmy pani w przedziale podróż na stresujące spotkanie z prezesem i dyrektorką – podróże zaiste kształcą (pozdrowienia dla Dominiki – wiemy, że spotkanie przebiegło pomyślnie). Jedynie z dziesięciominutowym opóźnieniem przybyliśmy do Warszawy i udaliśmy się do budynku Ministerstwa na "powitalną kawę".

Read More

Sat

20

Feb

2010

Żywe książki nareszcie w Grudziądzu!

Ortodoksyjny katolik, wegetarianka, gej, osoba niepełnosprawna, lesbijka, osoba starsza - to tylko niektóre "pozycje", które będzie można wypożyczyć w "Żywej Bibliotece" - wydarzeniu organizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Bibliotekę Miejską w Grudziądzu.

 

"Żywa Biblioteka" to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności "żywy księgozbiór" - osoby ze środowisk i grup, wobec których rozpowszechnionych jest wiele uprzedzeń i które na co dzień spotykają się z dyskryminacją. Osoba odwiedzająca uzyskuje bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi rożne grupy społeczne, w tym m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne, narodowe - podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece.

Read More

Tue

16

Feb

2010

4 lata w Toruniu! SPR uczci rocznicę przekazując książki LGBTQ do biblioteki wojewódzkiej

W niecodzienny sposób uczcimy 4 lata działalności antyhomofobicznej w Toruniu. 23 lutego Stowarzyszenie „Pracownia Róźnorodności” przekaże Książnicy Kopernikańskiej dziesiątki książek związanych m.in. z osobami biseksualnymi, lesbijkami i gejami!

 

Cztery lata temu, w lutym 2006 roku, powstał w Toruniu nieformalny oddział warszawskiego stowarzyszenia gejów i lesbijek: KPH. Grupa działająca w Toruniu szybko się rozwinęła i wkrótce założyła własne stowarzyszenie pn. „Pracownia Różnorodności”. Przez cztery lata zaznaczyliśmy swoją obecność w życiu kulturalno-społecznym miasta organizując wystawy („Co gej/lesbijka robi w łózku?”, „Friki, glorie i fantasmagorie”), koncerty (Dick4Dick, DaBoyz), debaty polityczne, happeningi (Dzień Milczenia, Poradnia Antyhomofobiczna) oraz trzy festiwale kultury queer. Stowarzyszenie intensywnie współpracuje z podobną organizacją z miasta siostrzanego Torunia - Lejdy (Holandia), oraz z innymi organizacjami LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, transpłciowych i queer) w całym kraju.

Read More

Wed

10

Feb

2010

Poseł Stanisław Pięta powinien odwołać swoje obraźliwe słowa

W przesłanym do pana posła liście wzywamy go do wydania oraz opublikowania za pośrednictwem Polskiej Agencji Prasowej oświadczenia zawierającego przeprosiny dla wszystkich osób, które poczuły się oraz mogły poczuć się dotknięte:

Read More

Tue

09

Feb

2010

Apel ws. handlu przedmiotami związanymi z nazizmem na Allegro.pl

SPR przyłącza się do apelu Stowarzyszenia „Nigdy Więcej” skierowanego do właściciela serwisu Allegro.pl formy QXL Poland sp. z o. o. w sprawie handlu przedmiotami związanymi z nazizmem. Przesłaliśmy do dyrektora generalnego spółki pana Arjana Bakkera poniższy list.

 

Z informacji przekazanych nam przez Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" wynika, że za pośrednictwem administrowanego przez QXL Poland Sp. z o.o. portalu aukcyjnego www.allegro.pl prowadzona jest sprzedaż rzeczy będących nośnikami symboliki oraz innych treści nazistowskich, faszystowskich i rasistowskich, w szczególności: odzieży i gadżetów propagandowych oraz pism, druków zwartych, wydawnictw książkowych i muzycznych. Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" zwróciło naszą uwagę, że aukcje takich rzeczy są maskowane jako "kolekcjonerskie", choć nie ulega wątpliwości, że rzeczy te nie mają charakteru zabytkowego, muzealnego ani historycznego, bo powstały współcześnie. Stowarzyszenie "Nigdy Więcej" twierdzi, że obserwuje od 20 do 40 aukcji takich rzeczy tygodniowo w samym tylko dziale muzycznym portalu www.allegro.pl.

Read More

Fri

01

Jan

2010

SPR reaguje na homofobiczne wypowiedzi wiceprezydenta Olsztyna

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” zaskoczone homofobicznymi wypowiedziami publicznego urzędnika – wiceprezydenta miasta Olsztyn Jerzego Szmita – uznało iż nie mogą one pozostać bez odpowiedzi. Skierowaliśmy niniejsze pismo do Prezydenta Miasta Olsztyna.

Read More