GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Archiwum 2009

Sun

20

Dec

2009

Urząd Marszałkowski nie wykorzysta naszych propozycji

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” wzięło udział w konsultacjach programu współpracy województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami samorządowymi. Tylko trzy organizacje w całym regionie odpowiedziały na apel marszałka. Tym bardziej rozczarowuje, że żadna z naszych propozycji nie została zaakceptowana.

Read More

Thu

03

Dec

2009

SPR żąda odwołania E. Radziszewskiej

Pracownia Różnorodności podsumowała ponad półtora roku działalności rządowej Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania. Bilans w zakresie osób LGBTQ – zero osiągnięć, brak poprawy sytuacji, za to mnóstwo błędów i niekompetencji. SPR żąda odwołania E. Radziszewskiej.

 

Cierpliwość organizacji LGBTQ wobec Elżbiety Radziszewskiej jest na wyczerpaniu. SPR nie jest wyjątkiem. Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania zapisała się w naszej pamięci m.in. uznając, że dyskryminacja ze względu na orientację seksualną może występować w pracy i właściwie nigdzie więcej, że brak związków partnerskich nie stanowi nierównego traktowania par jednopłciowych oraz że zmiana kodeksu karnego, aby chronił m.in. przed homofobicznymi przestępstwami z nienawiści, nie jest dobrym pomysłem.

Read More

Sat

14

Nov

2009

SPR na Forum Organizacji Pozarządowych

W poniedziałek, 09 listopada, odbyło się VI Toruńskie Forum Organizacji Pozarządowych. Po raz pierwszy w Forum uczestniczyła organizacja LGBTQ  - Pracownia Różnorodności znalazła się na liście zaproszonych.

 

Na ten moment przyszło nam trochę czekać - poprzednik SPR, czyli toruński oddział KPH, nie miał osobowości prawnej i nie był uznawany przez władze za pełnoprawną organizację czy partnera do spotkań. Wraz z rejestracją SPR otworzyły się przed nami nowe możliwości współpracy z m.in. samorządem miejskim i wojewódzkim.

Read More

Tue

03

Nov

2009

AWARIA HETERO- NORMATYWNOŚCI

Kolektyw „Awaria Żelazka” oraz Pracownia Różnorodności zapraszają na imprezę koncertową AWARIA HETERONORMATYWNOŚCI. Muzyczne wyzwanie heteronormie i patriarchatowi rzucą DJ Arytmia, DJ Estera vel Fochetta, DJ Narkoza i DJ Ruta vel Puta. W programie: electro i disco w kobiecym wykonaniu – czyste, oryginalne brzmienie, zero sieczki i typowej konfekcji. Integrujmy się, poznawajmy się, łączmy siły w słusznej sprawie!

Read More

Mon

26

Oct

2009

Żywa biblioteka na zdjęciach (15.10.2009)

Prawie setka ludzi odwiedziła Żywą Bibliotekę przygotowaną przez SPR i Książnicę Kopernikańską. Najbardziej cieszy, że prawie wszystkie osoby, które zmierzyły się z żywymi książkami, to młodzież toruńskich szkół ponadgimnazjalnych. Klimat Żywej Biblioteki ukształtowały autentyczna ciekawość publiczności oraz otwartość żywych książek, które przeżyły prawdziwe oblężenie. Regulaminowe 20 minut wielokrotnie okazywało się zbyt krótkim czasem, żeby zadać najważniejsze pytania i znaleźć na nie odpowiedź w książce. Niezaprzeczalny sukces pierwszej toruńskiej Żywej Biblioteki pokazuje, że jest duże zapotrzebowanie na imprezy, które w mądry sposób uczą akceptacji i tolerancji dla różnorodności społecznej. SPR i Książnica Kopernikańska rozpoczęły już rozmowy nad kontynuacją tej wymierzonej w homofobię i ksenofobię akcji.

Read More

Sat

17

Oct

2009

Lesbijko, Geju włacz się!!!

Nie siedź na kanapie, nie czekaj aż inni ludzie zrobią coś za Ciebie.
To zaangażowanie Twoje i dziesiątek ludzi takich jak Ty, może coś zmienić na lepsze.
Jeśli masz już dość homofobii.
Jeśli chcesz poznać ludzi podobnie myślących.
Jeśli po prostu nudzisz się w domu.
Przyjdź na spotkanie!!

Read More

Thu

08

Oct

2009

ŻYWA BIBLIOTEKA W TORUNIU. Jakie są Twoje uprzedzenia?

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie… ludzi.

 

Nie żyjemy w tak jednorodnym kraju, jak wielu sądzi. Mieszkają tu ludzie o różnych poglądach, kolorach skóry, orientacjach seksualnych, różnym pochodzeniu etnicznym, wyznaniu (lub jego braku). To właśnie różnorodni ludzie będą „książkami”. Będzie można ich wypożyczyć i porozmawiać z nimi w czytelni.

 

Żywa Biblioteka pozwala na wyjście ze świata swoich własnych wyobrażeń na temat poszczególnych grup. Z podziału na „my” i „oni”. Pozwoli rozumieć innych ludzi i spojrzeć na świat ich oczami.

Read More

Mon

21

Sep

2009

Związki partnerskie – wszyscy na tak!

Polska jako jedno z niewielu państw Unii Europejskiej nie posiada regulacji prawnych dotyczących związków jednopłciowych. Musimy sami upominać się o nasze prawa. Zaapelujmy o rychłe podjęcie działań legislacyjnych, które zbliżą nas do standardów powszechnie przyjętych w Unii.

Read More

Sun

20

Sep

2009

Marta Abramowicz i Robert Biedroń w SPR

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” wyraziło swoje uznanie i wdzięczność dla dwóch osób niezwykle zasłużonych dla walki z homofobią w Polsce i Toruniu – Marty Abramowicz i Roberta Biedronia z zarządu KPH. Obojgu nadano honorowe członkostwo w SPR.

 

Abramowicz i Biedroń to czołowe nazwiska polskiego ruchu LGBTQ. Oboje należą do wąskiej grupy osób, która założyła w 2001 roku Kampanię Przeciw Homofobii, jedną z najbardziej rozpoznawanych i znanych polskich organizacji LGBTQ. Ich wpływ na kształt i przebieg walki z homofobią jest nie do przecenienia.

Read More

Tue

08

Sep

2009

Czy województwo kujawsko-pomorskie stanie się pionierem walki z dyskryminacją w Polsce?

Tylko 30% Polaków uważa, że ich kraj robi wystarczająco dużo aby walczyć z dyskryminacją. To najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej. SPR zgłasza propozycje aby pomóc władzom publicznym to zmienić.

 

Mając na uwadze iż Polacy oczekują bardziej zdecydowanych i głębokich działań władz na rzecz zmniejszenia dyskryminacji, toruńskie Stowarzyszenie „Pracownia Róźnorodności” (SPR) postanowiło wziąć udział w konsultacjach do programu współpracy województwa kujawsko-pomorskiego z organizacjami pozarządowymi na rok 2010 i wspomóc samorządowców swoimi pomysłami. To w drodze konsultacji wypracowane zostaną zadania, jakich wsparcia podejmie się samorząd województwa.

Read More

Thu

27

Aug

2009

Laury dla zasłużonych

SPR przyznało honorowe członkostwa trzem reprezentantom holenderskiej organizacji COC Leiden. Jest to efekt kwitnącej współpracy osób walczących z homofobią z miast partnerskich Toruń-Lejda.

 

Rob Stoop, Maarten Bergwerff i Pepijn Hendriks po raz pierwszy odwiedzili Toruń w 2005 roku, kiedy o obronie i poszerzaniu praw osób LGBTQ mało kto tu myślał. W czasie swojej kolejnej wizyty w Toruniu, niecały rok później, trójka Holendrów zastała nowo utworzony oddział KPH. Od tamtego momentu datuje się współpraca między COC Leiden oraz KPH Toruń, w której Rob, Maarten i Pepijn odegrali kluczową rolę.

Read More

Wed

12

Aug

2009

Członkostwo w SPR – to nic trudnego!

Dzięki oficjalnemu zarejestrowaniu Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" może nareszcie rozszerzyć krąg swoich członków i członkiń poza osoby, które założyły SPR.

 

W SPR mamy dwa rodzaje członkostwa: zwyczajne i wspierające (więcej na ich temat możecie przeczytać w naszym statucie). Ich uzyskanie jest bardzo proste: wystarczy złożyć deklarację członkowską.

Read More

Tue

11

Aug

2009

SPR zarejestrowane

Po kilku miesiącach starań i zabiegów udało się doprowadzić do oficjalnego zarejestrowania Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności". SPR ma teraz osobowość prawną i może działać "pełną gębą".

 

Choć to jeszcze nie koniec naszych przygód i perypetii w krainie urzędowych rejestrów, NIPów i REGONów, to udało nam się (nareszcie) osiągnąć cel podstawowy: przekształcić nieformalną grupę ludzi w osobny podmiot, byt prawny, który może działać samodzielnie. Wygląda to mało imponująco (oceńcie we własnym zakresie): 23 lipca 2009 roku Sąd Rejonowy w Toruniu VII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym wniosku komitetu założycielskiego SPR, postanowił wpisać do Krajowego Rejestru Sądowego - Rejestru Stowarzyszeń, Innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji Oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej, pod numerem KRS 0000333869 Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności".

Read More

Fri

05

Jun

2009

Oświadczenie

Włocławek, 5 czerwca 2009

OŚWIADCZENIE

Stwierdzamy, że spotkanie z przedstawicielami środowiska LGBTQ, które odbyło się w piątek, 5 czerwca br. w III Liceum Ogólnokształcącym im. Marii Konopnickiej we Włocławku było znakomitą szansą zaprezentowania sytuacji osób nieheteroseksualnych w Polsce. W skutek decyzji dyrekcji szkoły szansa ta nie została wykorzystana. Przerwanie spotkania w trakcie pierwszej rundy wypowiedzi gości przez dyrektorę szkoły stanowiło przejaw homofobii, czyli zjawiska w które wymierzone było zorganizowane spotkanie. Obawy i zarzuty, które uniemożliwiły dyskusję były niezasadne, niezrozumiałe i bezpodstawne.

Read More

Wed

03

Jun

2009

List do Prawicy Rzeczpospolitej w sprawie homofobicznych wypowiedzi osób kandydujących z list tej partii w eurowyborach

26 maja br. osoby należące do partii Prawica Rzeczpospolitej, kandydujące w wyborach do Europarlamentu, na spotkaniu wyborczym w Kartuzach (pomorskie) wyraziły szereg nieprawdziwych, obraźliwych, i znieważających słów pod adresem osób homoseksualnych i homoseksualności. Słowa te zostały następnie powtórzone w środkach masowego przekazu. SPR postanowiło zareagować i wystosować do tej partii pismo informujące o stanie wiedzy dot. homoseksualności. Mamy także nadzieję, iż osoby należące do tego ugrupowania zaprzestaną znieważania innych ludzi.

Read More

Wed

03

Jun

2009

List do Rzecznika Praw Obywatelskich w sprawie homofobicznej konferencji na UKSW

8 maja br odbyła się na terenie Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie konferencja pt. „Homoseksualizm z naukowego i religijnego punktu widzenia”, przy okazji której pojawiło się w przestrzeni publicznej wiele nieprawdziwych informacji na temat osób homoseksualnych i homoseksualności. Szereg wypowiedzi i stanowisk, również - naszym zdaniem - ujawniają poważny problem w podejściu do kwestii poszanowania godności ludzkiej, wolności wypowiedzi oraz wolności zgromadzeń. Postanowiliśmy na nie zareagować niniejszym listem.

Read More

Sat

30

May

2009

Dlaczego parada równości jest ważna? Dlaczego należy jeździć na parady?

DLACZEGO PARADA RÓWNOŚCI JEST WAŻNA?

DLACZEGO NALEŻY JEŹDZIĆ NA PARADY?

Na te dwa pytania trzeba odpowiedzieć sobie łącznie. Chodzi o widoczność. Literalnie. Parada Równości to wydarzenie, które przypomina heteronormalsom, że lesbijki, geje, osoby biseksualne, transpłciowe i queer rzeczywiście istnieją, i że nie jest ich mało. A skoro istnieją i nie jest ich mało, to ich problemy i postulaty mają swoją wagę. Rachunek jest prosty:

Read More

Mon

25

May

2009

Pracownia Różnorodności zainaugurowana!

W piątkowy wieczór 22 maja "wystartowało" imprezowo i oficjalnie Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" (SPR) - nowa organizacja LGBTQ założona przez osoby związane wcześniej z KPH Toruń. W "Galerii dla?" i klubie "eNeRDe" bawili się zarówno ludzie tworzący SPR lub chcący do niego przystąpić, jak i osoby zaproszone na inaugurację spoza Torunia.

Read More

Sun

17

May

2009

INAUGURACJA SPR - wernisaż Laury Paweli

Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" (SPR) ma przyjemność zawiadomić, że ozdobą imprezy inaugurującej jego działalność będzie wernisaż wystawy "Terrorismo Lesbico" znakomitej Laury Paweli. Otwarcie wystawy już 22 maja o godz. 21:00 w Enerde, ul. Browarna 6.

We współpracy z Fundacją "Kultura dla Tolerancji" oraz "Galerią dla…" SPR udało się sprowadzić do Torunia wystawę, która podczas tegorocznego festiwalu "Kultura dla Tolerancji" była eksponowana w krakowskiej galerii "Miejsce".

Read More

Sun

17

May

2009

Czwarty Dzień Milczenia w Toruniu

Przy udziale osób ze Stowarzyszenia "Młodzi Socjaliści", MSKN "Gender" oraz Kolektywu "Lalucza", Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" przeprowadziło czwarty Dzień Milczenia w Toruniu.

Dzień Milczenia pojawił się w Toruniu w 2006 roku. W minionych latach uczestniczyły w nim przede wszystkim osoby z KPH Toruń. W tym roku przyszła kolej na spadkobiercę KPH Toruń - Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności". Wespół z ludźmi z zaprzyjaźnionych grup i organizacji - "Młodych Socjalistów", koła "Gender" oraz Kolektywu "Lalucza" - udało nam się zwrócić uwagę mieszkańców i mieszkanek Torunia na obojętność wobec osób LGBTQ oraz dyskryminacji, z jaką muszą się one zmagać. Skuteczność i widoczność przesłania zapewniły nie tylko duże plansze informacyjne, ale przede wszystkim znak rozpoznawczy Dnia Milczenia - zaklejone usta osób uczestniczących w happeningu. Poniżej zdjęcia z Dnia Milczenia w Toruniu w 2009 roku.

Sun

17

May

2009

INAUGURACJA SPR - kabaret "Barbie Girls"

Z okazji inauguracji Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności" (SPR) już 22 maja o 22:30 w klubie "eNeRDe" (ul. Browarna 6) występ queerowo-lesbijskiego kabaretu "Barbie Girls"!

 

Kabaret "Barbie Girls" powraca do Torunia z nowym programem i w poszerzonym składzie. Wsparte nowymi siłami Agnieszka "Furja" Weseli, Ewa "Absolutely Fabulous" Tomaszewicz oraz Gosia "Rude de Wredne" Rawińska zamierzają powtórzyć sukces z zeszłorocznego festiwalu "QueerFest 3", kiedy na ich występ w Teatrze Wiczy przyszło dwukrotnie więcej ludzi, aniżeli – pomimo złamania wszelkich norm bezpieczeństwa – była w stanie pomieścić sala.

Read More

Sun

17

May

2009

INAUGURACJA SPR - drag queens i drag king w "eNeRDe"

Mamy przyjemność poinformować, że gwiazdami imprezy inaugurującej działalność Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności" (SPR) będą drag queen Daruma, drag King Morfi oraz drag queen Virgin. Ich wspólny występ już 22 maja o 23:30 na scenie klubu "eNeRDe" (ul. Browarna 6)!

Read More

Fri

15

May

2009

Dzień Milczenia inauguruje działalność SPR

Pierwszym wydarzeniem zrealizowanym pod własnym sztandarem przez Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" (SPR) będzie tegoroczny Dzień Milczenia. 17 maja od 13:00 do 14:05 na Rynku Staromiejskim w Toruniu ludzie z SPR i zaprzyjaźnionych organizacji będą zwracać uwagę na obojętność społeczną wobec homofobii - dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. 

Dzień Milczenia (Day of Silence), pomysłu amerykańskiego GLSEN (Gay, Lesbian and Straight Education Network), zaczynał w szkołach w USA. Przez jeden dzień w roku uczniom i uczennicom towarzyszyły podczas zajęć milczenie i cisza. Osoby biorące udział w akcji nosiły przy sobie kartki z wyjaśnieniem, że ich milczenie jest wyrazem protestu wobec milczenia, a jakim spotyka się homofobia.

Read More

Thu

02

Apr

2009

08 kwietnia rusza DARKROOM CINEMA - cykl pokazów filmowych SPR

Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" i Galeria Muzyczna "Czeski Sen" przy współpracy z "a million diferent loves?!" i Queer Sarajewo Festiwal Colective zapraszają na inaugurację DARKROOM CINEMA - projektu pomyślanego z myślą o wszystkich które i którzy cenią sobie różnorodność wypowiedzi, bogactwo świata i paradygmat rzeczywistości niekoniecznie spójny z powszechnym przekazem. My postaramy się go zakłócić zarówno ambitnymi obrazami filmowymi jak i wywrotowymi bitami. Zaczynamy 08 kwietnia o 18:30 w "Czeskim Śnie" przy ul. Łaziennej 9.

Read More