GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Panel TRANS-MEDIA na Dzień Widoczności Osób Transpłciowych

"Jak wszyscy wiedzą" osoby transpłciowe pojawiły się na dobre w świadomości społecznej za sprawą mediów – opisujących, relacjonujących i komentujących wejście Anny Grodzkiej do polityki w 2011 roku.

A może wcale nie jest tak, "jak wszyscy wiedzą"?

Może stało się to znacznie wcześniej, niemal niepostrzeżenie i bez związku z założycielką Trans-Fuzji – tak, że nawet tego nie pamiętamy?

Czy przez lata obraz osób transpłciowych tworzony przez media zmieniał się, a jeśli tak – w jaki sposób i w jakim kierunku?

Czego o osobach transpłciowych można się dowiedzieć z szeroko rozumianych mediów, na ile jest to przekaz kształtowany przez media, a na ile przez inne podmioty – w tym najbardziej rozpoznawalne osoby transpłciowe oraz całą ich społeczność?

Nad powyższymi zagadnieniami będziemy się zastanawiać podczas panelu Trans-Media zorganizowanego w Dzień Widoczności Osób Transpłciowych - 31 marca w Czytelni Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. Początek o godz. 14:00.

 

W panelu:

- dr hab. Anna Kłonkowska (Wydział Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego), jedna z wiodących polskich badaczek transpłciowości, dokona wprowadzenia do tego zjawiska i jego problematyki;

- dr hab. Magdalena Mateja (Wydział Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), medioznawczyni, przedstawi prezentację "Jak pokazać/zobaczyć osoby LGBTQ w »naturalnym świetle«? Wizerunek mniejszości w perspektywie instytucjonalnych ram i praktyk mediów masowych";

- Jej Perfekcyjność - trans, socjolożka, dziennikarz, medioznawca, działaczka, samorządowiec, housemaniaczka, prezes, imprezowiczka, szkoleniowiec, (foto)bloggerka – pojawi się z wystąpieniem "Czemu szkodzicie wizerunkowi LGBTQ?";

Emilia Wiśniewska - Fundacja Trans-Fuzja, transpłciowa i queerowa aktywistka, kulturoznawczyni, z wystąpieniem "Opowieści własne, historie zbiorowe. Rzecz o prezentowaniu różnorodności osób transpłciowych w kulturze",

- prezentacja "Dobra trans, zła trans" poświęcona medialnym wizerunkom Anny Grodzkiej i Ewy Hołuszko,

Panel poprowadzi dra Beata Bielska (Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika), autorka książki "Potencjał zmiany. Rezultaty działania ruchu społecznego na przykładzie ruchu LGBT* w Polsce".

 

Wstęp wolny.