GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Spotkanie z Europejskim Komitetem Ekonomiczno-Społecznym

Wczoraj (03.12.2018) w Warszawie delegacja Grupy ds. praw podstawowych i praworządności Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego spotkała się z reprezentacją polskich organizacji pozarządowych. Tematem dyskusji była wolność zgromadzeń i wolność zrzeszania się. SPR reprezentowała Raisa Rechter.

Delegacja w składzie: Jukka Ahtela (Finlandia), Ariadna Ābeltiņa (Łotwa), Karolina Dreszer-Smalec (Polska), José Antonio Moreno Díaz (Hiszpania), Janusz Pietkiewicz (Polska) oraz Pavel Trantina (Czechy) spotkała się w warszawskim Przedstawicielstwie Komisji Europejskiej z osobami z Amnesty International, Kampania Przeciw Homofobii, Obywateli RP, Queerowego Maja, Stowarzyszenia Prokuratorów "Lex super omnia" i SPR. Spotkanie i dyskusja były częścią wizyty delegacji EKES w Polsce, której kulminacją ma być konferencja "Promowanie wolności zgromadzeń i wolności zrzeszania się: wyzwania, zagrożenia i rozwiązania" zaplanowana na 05.12.2018 w Warszawie.

Podczas poniedziałkowego spotkania przedstawiono doświadczenia reprezentowanych organizacji w zakresie swobody zgromadzeń i zrzeszania się. Wspomniano m.in. o problemach, jakie napotkała organizacja I Marszu Równości w Lublinie, bezprawnie zakazanego przez prezydenta miasta, ochronie różnych zgromadzeń publicznych przez Policję, traktowaniu przez Policję osób używających materiałów pirotechnicznych podczas zgromadzeń publicznych, a także decyzjach sądów wobec osób, którym zarzucono udział w nielegalnych zbiegowiskach i zakłócanie zgromadzeń publicznych. W trakcie spotkania udzielono też odpowiedzi na szereg pytań delegacji EKES, m.in. o współpracę organizacji pozarządowych ze związkami zawodowymi oraz problemy z rejestracją organizacji pozarządowej w Polsce (przypomniano o kłopotach poznańskiej Fundacji Akceptacja, działającej na rzecz osób transpłciowych).