GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Oświadczenie ws. "Tęczowej ekipy na Marszu Niepodległości"

Zamieszczamy treść oświadczenia dotyczącego "Tęczowej ekipy na Marszu Niepodległości".

OŚWIADCZENIE

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer „Pracownia Różnorodności” – w związku z otrzymaniem prośby o wsparcie wydarzenia „Tęczowa ekipa na Marszu Niepodległości” przez udzielenie patronatu medialnego – odmawia i zauważa co następuje.

 

Stowarzyszenie od lat obserwuje postępujące zawłaszczanie obchodów świąt państwowych, w tym w szczególności Święta Niepodległości przez skrajną prawicę, która wydaje się uważać, że posiada monopol na patriotyzm. W ostatnim czasie, w związku ze stworzeniem warunków dogodnych dla rozwoju wszelkich prawicowo-nacjonalistycznych organizacji widzimy coraz większy wpływ skrajnych ugrupowań na kształtowanie narracji pseudo-patriotycznej w przestrzeni publicznej. W związku z tym, Stowarzyszenie docenia wszelkie inicjatywy mające na celu przeciwstawienie się powyższym, negatywnym trendom.

 

Jednakże, zdaniem Stowarzyszenia udział tzw. „Tęczowej ekipy na Marszu Niepodległości” w żaden sposób nie przyczyni się do odzyskania święta narodowego, zawłaszczonego przez skrajną prawicę. Przeciwnie, w naszej ocenie udział w ww. wydarzeniu może legitymizować skrajne, nacjonalistyczne zachowania i sprawiać wrażenie szerokiego poparcia społecznego, w tym przez osoby LGBTQ+, dla haseł głoszonych na Marszu Niepodległości. Pragniemy bowiem przypomnieć, że Marsz Niepodległości to w istocie coroczny pokaz nacjonalizmu i rasizmu. Tylko w 2017 r. podczas przemarszu skrajnych środowisk ulicami Warszawy można było zauważyć transparenty z hasłami takimi jak „Europa będzie biała albo bezludna”, „Wszyscy różni, wszyscy biali”, „Biała Europa braterskich narodów”. Równocześnie tzw. „patrioci” dopuścili się przemocy fizycznej wobec grupy kobiet, które odważyły się stanąć na drodze Marszowi Niepodległości 11 listopada 2017 r.

 

Ponadto wagę Stowarzyszenia zwrócił epizod z przeszłości jednego z organizatorów wydarzenia „Tęczowa ekipa na Marszu Niepodległości” ujawniony przez media, dotyczący zdjęć z jego udziałem. Stawia on zarówno organizatora jak i samo wydarzenie w dziwnym świetle. Te okoliczności każą się zastanowić, czy powyższa inicjatywa nie jest nieprzemyślanym pomysłem, nieodpowiedzialnym żartem albo prowokacją.

Zaniepokojenie Stowarzyszenia wzbudziły też słowa współorganizatora wydarzenia, pana Mikołaja Klubińskiego, które padły w wywiadzie dla portalu „alternatywa.net”: „tęczowa flaga już dawno przestała być symbolem tylko mniejszości seksualnych”. Słowa te można uznać za próbę zawłaszczenia najbardziej rozpoznawalnego symbolu społeczności LGBTQ+. Tym dziwniejsze jest, że pan Mikołaj Klubiński zwrócił się o wsparcie swojego wydarzenia właśnie do organizacji reprezentujących owe „mniejszości seksualne”.

Nade wszystko Stowarzyszenie pragnie wyrazić niepokój o bezpieczeństwo osób LGBTQ+, które nie będą ukrywać swojej orientacji seksualnej, tożsamości albo ekspresji płciowej podczas Marszu Niepodległości. Nie jest bowiem jasne czy i w jaki sposób organizatorzy wydarzenia „Tęczowa ekipa na Marszu Niepodległości” zapewnią bezpieczeństwo osobom, które wezmą udział w przemarszu.

 

W związku z powyższym, zarówno ze względów bezpieczeństwa, jak i ze względu na nacjonalistyczne przesłanie jakie niosą uczestnicy Marszu Niepodległości, Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” stanowczo odradza, a wręcz przestrzega przed udziałem w wydarzeniu „Tęczowa ekipa na Marszu Niepodległości”.