GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Pokazy filmowe z okazji Dnia Widoczności Osób Biseksualnych

Z okazji Dnia Widoczności Osób Biseksualnych, przypadającego 23 września, SPR, outfilm.pl oraz Wejściówka zapraszają na darmowy pokaz dwóch filmów o osobach biseksualnych i ich problemach.

 

O 14:15 rozpocznie się pokaz "Małżeństwa" (film trwa 97 min.), a o 16:00 pokażemy "Skalę szarości" (film trwa 101 min.); krótki opis obu filmów, pochodzący ze strony outfilm.pl - poniżej.

 

"Małżeństwo" ("Martesa")

dramat obyczajowy, romans

prod. Kosowo, 2017

Bekim za kilka dni ma wziąć ślub ze swoją narzeczoną Anitą. Zupełnie niespodziewanie po wielu miesiącach spędzonych na emigracji pojawia się jednak Nol, wielka miłość Bakima sprzed lat. Uczucie, które ich łączyło, nigdy nie wygasło i teraz odżywa jeszcze mocniej. Jednak społeczeństwo w Kosowie jest jeszcze bardziej konserwatywne niż nasze i nie ma w nim miejsca na miłość dwóch mężczyzn.

Film bardzo odważny i społecznie zaangażowany. Ukazuje zmagania bohaterów z konserwatywnym społeczeństwem, które nie potrafi otrząsnąć się z wojennych traum.

 

"Skala szarości" ("La gama de los grises")

dramat, romans

prod. Chile, 2015

Spełniony rodzinnie i zawodowo architekt przeżywa wewnętrzny kryzys. Odsuwa się od żony i syna, aby zastanowić się nad życiem. W międzyczasie otrzymuje ważne zlecenie, w którym pomóc ma mu młody, intrygujący nauczyciel historii. Pomiędzy mężczyznami zaczyna rozwijać się niespodziewane uczucie.

Ludzka seksualność wydaje się być prosta, wręcz czarno-biała. Jej prawdziwa struktura przypomina jednak skalę szarości. Przekonuje się o tym bohater, który zaczyna poznawać swoje tłumione pragnienia. Kim jest? Czego chce? "Skala szarości" w delikatny sposób pokazuje trudną drogę do uzyskania odpowiedzi na te podstawowe pytania.

Film zdobył nagrodę Ibero-American Opera Prima na festiwalu filmowym w Miami, oraz nominację do nagrody dla najlepszego filmu z Ameryki Łacińskiej na festiwalu w San Sebastian.