GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

IDAHO18 - wydarzenia SPR

Z okazji tegorocznego Międzynarodowego Dnia Przeciw Homofobii, Transfobii i Bifobii (17 maja) SPR zaprasza na trzy poniższe wydarzenia.

Kim są osoby transpłciowe? Dlaczego zalicza się je do społeczności LGBTQ i czy są jednolitą grupą? Czy dokonują coming outu, a jeśli tak - czym różni się on od ujawnienia przez inne osoby LGBTQ? Ile jest osób transpłciowych i dlaczego kwestia ich widoczności ma znaczenie - dla nich samych, dla społeczności LGBTQ i dla społeczeństwa? Czy publicznie rozpoznawalne osoby transpłciowe - znane m.in. dzięki aktywności politycznej, medialnej czy artystycznej - pomagają innym osobom transpłciowym czy stanowią dla nich obciążenie?

Na powyższe pytania - oraz na szereg innych - postaramy się znaleźć odpowiedzi podczas dyskusji panelowej "Widoczność osób transpłciowych". Zaproszenie do udziału w dyskusji przyjęły:

  • dr hab. Małgorzata Bieńkowska,
  • dr Anna Kłonkowska,
  • Edyta Baker, prezes zarządu Fundacji Trans-Fuzja, organizacji pożytku publicznego działającej na rzecz osób transpłciowych.

Spotkanie poprowadzi dr Beata Bielska.

Dyskusja odbędzie się 14 maja o 17:00 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp wolny.

Czy polskie prawo chroni osoby LGBTQ przed homofobią, transfobią i bifobią? Jeśli tak - jaki jest zakres tej ochrony? Czy dwóm kobietom, które są ze sobą w związku, można odmówić najmu mieszkania albo udzielenia kredytu? Czy personel w restauracji, dyskotece lub kinie może odmówić wstępu lub obsługi parze mężczyzn? Czy osobę transpłciową można zwolnić z pracy tylko dlatego, że jest transpłciowa? Czy osoby LGBTQ mogą liczyć na pomoc prokuratury, Policji i sądów w przypadku znieważenia, zniesławienia, gróźb i agresji fizycznej? I wreszcie: czy w powyższych przypadkach praktyka różni się od teorii?

Używając przykładów "z życia wziętych" oraz tłumacząc "prawnicze" na język polski postaramy się przybliżyć powyższe zagadnienia, a walnie pomogą w tym:

  • Karolina Więckiewicz, prawniczka i działaczka organizacji społecznych, związana m.in. z Lambdą Warszawa,
  • dr Piotr Sadowski z Katedry Praw Człowieka na Wydziale Prawa i Administracji UMK,
  • Anna Mazurczak, prawniczka i naczelniczka Wydziału Prawa Antydyskryminacyjnego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Spotkanie poprowadzi Przemysław Szczepłocki.

Dyskusja odbędzie się 15 maja o 17:30 w Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego w Toruniu.

Wstęp wolny.

Otwartość. Różnorodność. Akceptacja. Rzeczy ważne i potrzebne, o których można mówić mądrze i długo, pisać długie i uczone teksty, wymieniać zalety i argumenty. A gdyby spróbować inaczej? Krótko, na temat, "w punkt"? Zwięźle i w kilku wersach? Spróbujemy zrobić to w ten sposób 19 maja na ul. Szerokiej w Toruniu (odcinek między Rynkiem Staromiejskim a ul. Łazienną) i zapraszamy wszystkie osoby, żeby się przyłączyły. Oferujemy nie tylko "narzędzia do pracy", pomocne w "przelaniu na papier" tego, co przyjdzie Wam do głowy, ale także fachową pomoc. Niezależnie od tego, czy macie 6 lat czy 96 lat, o "trudnych" problemach społecznych możecie mówić jasno i zrozumiale. 

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny i wolny.