GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

QueerFest: spotkanie autorskie z dr hab. Remigiuszem Ryzińskim

Zapraszamy na wtorkowe spotkanie z Remigiuszem Ryzińskim, naukowcem, autorem książki "Foucault w Warszawie", które odbędzie się o 18:00 w czytelni Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" (ul. Wały Gen. Sikorskiego 13).

 

Na spotkaniu porozmawiamy z Remigiuszem Ryzińskim i porównamy jego książkę z tekstami Joanny Siedleckiej dotyczącymi inwigilacji środowiska literatów związanych ze środowiskiem LGBT w PRL.

 

O książce "Foucault w Warszawie":

Warszawa 1958. Szare ulice, na każdym kroku milicja. W mieście pojawia się mężczyzna o niebanalnej urodzie i światowych manierach. Wynajmuje mieszkanie, zaczyna pracę, wieczorami wychodzi albo przyjmuje u siebie.

Ilu mężczyzn składało o nim raporty? Na ilu SB zbierała informacje? Czy istnieją różowe teczki? Kogo kochał najbardziej i kto zdradził go najboleśniej? Jak wyglądało jego życie na co dzień i dlaczego naprawdę musiał wrócić do Francji? I wreszcie – kim był jego legendarny kochanek?

Nieznana historia Michela Foucault, wielkiego francuskiego filozofa, który przez rok przebywał w Polsce i pozostawił po sobie dopiero dziś odkryte ślady. Teczki SB, które nie miały ujrzeć światła dziennego. Pamięć ludzi, którzy go znali i dla których dużo znaczył. Wspomnienia, fakty, dokumenty.

Śledztwo, którego efektu nikt się nie spodziewał.

 

Wstęp wolny!

 

Wydarzenie jest częścią QueerFestu - festiwalu towarzyszącemu Marszowi Równości.