GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

QueerFest: spotkanie z dr Joanną Ostrowską

W poniedziałek (08 października) zapraszamy do czytelni Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" (ul. Wały Gen. Sikorskiego 13) na spotkanie z historyczką dr Joanną Ostrowską poświęcone książce Lutza van Dijka "Cholernie mocna miłość. Prawdziwa historia Stefana K. i Williego G." Początek spotkania: 18:00.

 

Torunianin Stefan Kosiński, urodzony w 1925 roku, to jeden z kilkunastu świadków – mężczyzn prześladowanych na mocy paragrafu 175, czyli w z związku z kontaktami homoseksualnymi, którzy odważyli się mówić. 

 

Obok świadectw Heinza Hegera, Pierre'a Seela, Rudolfa Brazdy, czy Gada Becka, jego świadectwo to jedna z niewielu relacji, które kreują obraz prześladowania osób nieheteronormatywnych w okresie III Rzeszy. Do końca życia bał się on opowiedzieć swoją historię w Polsce. 

 

W 1990 r. niemiecki dziennikarz Lutz van Dijk nawiązuje współpracę z Kosińskim, której owocem jest książka dla młodzieży - "Verdammt starke Liebe" opisująca wojenne przeżycia Kosińskiego. Książkę kilkukrotnie próbowano wydać w Polsce, za każdym razem kończyło się to fiaskiem. 

 

W 2017 r. mija dwadzieścia sześć lat od premiery wydania niemieckiego. Polska edycja, która jest kanwą spotkania, stanowi spełnienie największego marzenia Teofila Kosińskiego i jednocześnie uhonorowanie pracy Lutza van Dijka, dzięki któremu ta historia może trafić do polskich czytelniczek i czytelników. Na polskim rynku wydawniczym jest to druga publikacja – po świadectwie Heinza Hegera (Mężczyźni z różowym trójkątem – KARTA 2016) – dotycząca tematyki prześladowań osób nieheteronormatywnych w okresie nazistowskim i w trakcie II wojny światowej. 

 

Opowieść Kosińskiego to jedyny głos Polaka prześladowanego na mocy paragrafu 175, który pozostawił relację. Głos tym bliższy, ze dotyczy naszego krajana, toruńczyka. Książka Lutza van Dijka, dotychczas została przetłumaczona na kilka języków i stanowi część kanonu świadectw osób nieheternormatywnych prześladowanych w I połowie XX wieku. Dzisiaj cieszymy się, że do czytelników i czytelniczek tych państw dołączyła Polska, której losów obywatela publikacja ta dotyczy.

 

O książce opowie doktora Joanna Ostrowska (Uniwersytet Warszawski), redaktorka merytoryczna książki i autorka posłowia.

 

Wstęp wolny.

 

Wydarzenie jest częścią QueerFestu - festiwalu towarzyszącemu Marszowi Równości.