GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

QueerFest: "Wampirzyce, superbohaterki, wzory do naśladowania. O queerowych kobietach we współczesnej popkulturze"

W niedzielę 08 października zapraszamy na 15:00 do kawiarni "Wejściówka" (Pl. Teatralny 1) na wykład Aldony "Lobo" Kobus pt. "Wampirzyce, superbohaterki, wzory do naśladowania. O queerowych kobietach we współczesnej popkulturze".

 

Odkąd niepozorna internetowa produkcja serialu Carmilla osiągnęła w rekordowym tempie status kultowej, stało się jasne, że jesteśmy spragnione medialnej reprezentacji queerowych kobiet. Bez względu na to, czy mówimy o queerowej utopii Universytetu Silas, gdzie nikt nie jest hetero, czy o rozbudowanym świecie komiksowego multiversum, gdzie czasem pojawiają się queerowe wątki, queerowe kobiety stają się widoczne w popkulturze. Kim są Laura i Carmilla, Angela i Sera, Ayo i Aneka? Kiedy Jem i Hologramy stało się queerowe? Oto przegląd queerowych kobiet w popkulturze XXI wieku.

 

Popkultura stanowi pierwotne doświadczenie estetyczne większości ludzi. Popularne opowieści snute za pośrednictwem różnych mediów kształtują nasze wyobrażenia o świecie: przedstawiają dobro i zło, uczą, czym jest heroizm i jak wygląda miłość. Dlatego postulat medialnej reprezentacji ma tak wielkie znaczenie: walka o obecność w popkulturowych narracjach jest walką o widoczność w przestrzeni publicznej. Coraz bardziej zdajemy sobie także sprawę z tego, jak wielkie ma znaczenie to, jak jesteśmy przedstawiane.

 

Wykład ma na celu krótkie wprowadzenie do funkcjonowania queerowej kobiecości we współczesnej popkulturze. Przedstawi popularne i powszechne narracje na temat miłości między kobietami, ich korzenie i konsekwencje. Wyjaśni, czym jest syndrom ekranowej śmierci lesbijek, skąd się wziął i jakie reakcje wzbudza. A także, jak wyglądają alternatywne sposoby przedstawiania queerowej kobiecości i gdzie szukać, jeśli brakuje ich na wielkich ekranach. Przyjrzymy się serialom, komiksom, powieściom i produkcjom internetowym, aby zrozumieć, jak kształtują się współczesne narracje na temat queerowej kobiecości.

 

Wstęp wolny!

 

Wydarzenie jest częścią QueerFestu - festiwalu towarzyszącemu Marszowi Równości.