GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

QueerFest: PrEP po Polsku

08 października zapraszamy na 17:00 na spotkanie "PeEP po Polsku" poświęcone profilaktyce przedekspozycyjnej HIV. Spotkanie odbędzie się w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Marszałkowskim (Pl. Teatralny 2) w sali na patio na I piętrze.

 

Pomysłodawcą i organizatorem spotkania jest Stowarzyszenie "Grupa Stonewall" z Poznania, a współorganizatorem toruńskie Stowarzyszenie Wolontariuszy Wobec HIV/AIDS "RAZEM". Obu wymienionym organizacjom serdecznie dziękujemy za ich wkład w przygotowanie i przeprowadzenie QueerFestu.

 

Epidemia HIV w Polsce i na świecie rośnie. Przez lata nie udało się niestety opracować szczepionki, czy leku, który całkowicie wyeliminowałby tego wirusa. Obecnie jednak mamy leki, które skutecznie utrudniają namnażanie się wirusa w organizmie, dzięki czemu coraz mniej osób choruje na AIDS.

 

Niektóre z tych leków są tak skuteczne, że zapobiegają wniknięciu wirusa do organizmu. Ta nowa metoda profilaktyki – tzw. profilaktyka przed ekspozycyjna – w skrócie PrEP, jest obecnie wdrażana w kilku krajach. Badania wykazały jej dużą skuteczność. W Wielkiej Brytanii przez ostatnie dwa lata udało się zmniejszyć ilość zakażeń o 40%, podczas gdy w Polsce rokrocznie ilość nowo wykrytych zakażeń rośnie o 15-20%

 

Zapraszamy na spotkanie, podczas którego zastanowimy się, jak można tą nową, pomocnicza metodę profilaktyki HIV wdrożyć w Polsce. 

Gośćmi spotkania będą:

- dr Bartosz Szetela – lekarz, aktywnie działa w temacie profilaktyki chorób wenerycznych.

- Paweł Ziemba – działacz, zajmuje się edukacja i przeciwdziałaniem wykluczeniom osób żyjących z HIV.

 

Wstęp wolny!

 

Wydarzenie jest częścią QueerFestu - festiwalu towarzyszącemu Marszowi Równości.