GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Walne Zgromadzenie IGLYO 2016 - Malta

Fot. IGLYO
Fot. IGLYO

W dniach 29 września - 2 października br. reprezentująca SPR Beata Bielska uczestniczyła w międzynarodowym walnym zgromadzeniu organizacji członkowskich The International Lesbian, Gay, Bisexual, Transgender, Queer & Intersex Youth & Student Organisation (IGLYO).

IGLYO jest siecią zrzeszającą prawie 100 organizacji z całego świata. Działa na obszarze Europy, prowadząc działalność rzeczniczą (i nie tylko) na rzecz młodych osób LGBTQI. Ma siedzibę w Brukseli.

 

SPR należy do IGLYO od 2011 roku. Oprócz SPR Polskę reprezentują Kampania Przeciw Homofobii, Trans-Fuzja oraz Lambda Warszawa. Osoby reprezentujące pozostałe organizacje członkowskie z Polski również szczęśliwe dotarły na miejsce. Julia Kata z Trans-Fuzji została wybrana do nowego zarządu IGLYO. Gratulujemy!

 

Spotkanie odbyło się na Malcie. Gospodarzami walnego zebrania były stowarzyszenia We Are i Gender Liberation.

 

Bardzo bogaty w wydarzenia program obejmował między innymi wystąpienie maltańskiej Ministry ds. Dialogu Społecznego, Spraw Konsumenckich i Wolności Obywatelskich Heleny Dali. Gościni opowiadała o ostatnich (2014) sukcesach Malty w zakresie wprowadzania rozwiązań prawnych przyjaznych społeczności LGBTQI. Chodzi tu przede wszystkim o związki partnerskie wraz z adopcją dzieci (równe w prawach z małżeństwami) i ustawę o tożsamości płciowej, ekspresji płciowej i cechach płciowych (Gender Identity, Gender Expression And Sex Characteristics Act). Warto podkreślić, że zmiany te udało się wprowadzić w kraju pod względem wyznaniowym podobnym do Polski (katolickim), pomimo wyraźnego oporu kościoła wobec związków, a także przy niedużym społecznym poparciu dla zmian. Postulaty LGBTQI znalazły się w programie rządzącej większościowo partii, która to partia dążyła do ich realizacji.

 

W czasie Zgromadzenia ja, czyli Beata Bielska z SPR, i Julia Kata z Trans-Fuzji przedstawiłyśmy prezentację na temat obecnej sytuacji politycznej w Polsce. O atakach na siedzibę Lambdy Warszawa dodatkowo opowiedziała Agnieszka Duszyńska. Mieliśmy okazję podyskutować na ten temat z osobami reprezentującymi organizacje z Chorwacji, Ukrainy, Turcji czy Litwy.

 

W czasie właściwych głosowań wybrano nowy zarząd, zaakceptowano sprawozdania z działalności IGLYO, debatowano nad oficjalnymi stanowiskami IGLYO dotyczącymi interpłciowości. Obrady prowadziła osoba przedstawicielska z KPH - Agata Chaber. Poza debatowaniem braliśmy też udział w warsztatach medialnych, edukacyjnych, filmowych, dramy, na temat pracy seksualnej, interpłciowości, sztuki i jogi.

 

Beata Bielska