GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Jaki jest związek zamachu w Nicei i osób LGBT - pytamy ministra M. Błaszczaka

Mariusz Błaszczak (fot. mariuszblaszczak.pl)
Mariusz Błaszczak (fot. mariuszblaszczak.pl)

Według szefa MSWiA, Mariusza Błaszczaka, w reakcji na zamachy terrorystyczne we Francji w 2015 roku m.in. "malowano kwiatki na chodnikach – w różne kolory, kredkami o kolorach całej tęczy", co stanowi "nawiązanie do LGBT, bardzo, bardzo wyraźne". SPR zapytało ministra odpowiedzialnego za bezpieczeństwo, jak rozumieć tę kuriozalną wypowiedź.

Toruń, 20 lipca 2016 roku

Szanowny Pan Mariusz Błaszczak

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji

ul. Stefana Batorego 5

02-591 Warszawa

Szanowny Panie Ministrze,

 

Stowarzyszenie Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności" zwraca się do Pana o wyjaśnienia w poniższej sprawie.

15 lipca br., podczas briefingu prasowego dotyczącego zamachu terrorystycznego w Nicei, odpowiadając na pytania dziennikarki powiedział Pan jn.

(…) Na zachodzie Europy mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Kto do… Kto popełnia te akty terrorystyczne? Ludzie, którzy są gotowi poświęcić własne życie w celu realizacji własnej ideologii. Trzeba rzeczy nazywać po imieniu, bo za chwilę okaże się, że ta poprawność polityczna zgubi Europę. Trzeba rzeczy nazywać po imieniu i wyciągać wnioski. Jakie wnioski zostały wyciągnięte po zamachach terrorystycznych w Paryżu? Również tym poprzednim zamachu terrorystycznym ze stycznia 2015 roku? Otóż zorganizowano marsze. Malowano kwiatki na chodnikach – w różne kolory, kredkami o kolorach całej tęczy. Dla mnie jest to nawiązanie do LGBT, bardzo, bardzo wyraźne. Po zamachach terrorystycznych rozpłakała się pani Mogherini, wysoki komisarz Unii Europejskiej do spraw międzynarodowych. Czy to jest odpowiednia reakcja na to, co wydarzyło się w Brukseli czy w Paryżu? Moim zdaniem nie. Jestem odpowiedzialny za bezpieczeństwo Polski i Polaków. W związku z tym ja podejmę wszystkie takie, które zapewnią bezpieczeństwo. Ja nie narażę Polski na zagrożenie. I będę w tym konsekwentny.

[pytanie dziennikarki: Ale jaka to powinna być reakcja, panie ministrze? Co to oznacza?]

- No na pewno nie taka, która oznacza łamanie rąk, załamywanie rąk i płacz. Na pewno nie taka, która oznacza malowanie chodników w kolorowe kwiatki. Na pewno nie taka. Szczególnie w stosunku do osób, które są odpowiedzialne za bezpieczeństwo.

[pytanie dziennikarki: Jeszcze tylko doprecyzuję: ale jaka? To znaczy, czy każdy obcy jest potencjalnie terrorystą?]

- To jest tak, że trzeba wyciągać wnioski z tego, co się dzieje. Poprawność polityczna, która króluje na zachodzie Europy i ideologia multi-kulti przynosi swoje tragiczne rezultaty.

(briefing był transmitowany przez telewizję TVP INFO, nagranie zawierające m.in. powyższy fragment wystąpienia jest dostępne w internecie, w tym pod adresem www.youtube.com/watch?v=UaC2zx2k_aE)

Pracownia Różnorodności nie polemizuje z Pana oceną przyczyn nicejskiego zamachu ani z Pana oceną reakcji na terroryzm w państwach zachodnioeuropejskich. Pracownia Różnorodności oczekuje natomiast wyjaśnienia, dlaczego w przytoczonej wyżej wypowiedzi nawiązał pan do osób LGBT, a także odpowiedzi na poniższe pytania.

  1. Czy między osobami LGBT a terroryzmem wynikającym z realizacji własnej ideologii zachodzi związek, a jeśli tak – jaki?
  2. Czy między osobami LGBT a zachodnioeuropejską reakcją na terroryzm zachodzi związek, a jeśli tak – jaki?
  3. Gdzie i kiedy – w reakcji na zamach na redakcję "Charlie Hebdo" 07 stycznia 2015 roku lub w reakcji na zamachy paryskie 13 listopada 2015 roku – malowano kwiatki na chodnikach w różne kolory, kredkami o kolorach całej tęczy oraz z czego wynikało Pana skojarzenie, że powyższe stanowiło bardzo, bardzo wyraźne nawiązanie do osób LGBT, skoro tęczowa flaga jest m.in. najpopularniejszym symbolem ruchu pokojowego?

Z poważaniem

 

(-) Beata Bielska

osoba wchodząca w skład zarządu

(-) Przemysław Szczepłocki

osoba wchodząca w skład zarządu