GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

W. Dynarski, A. Grodzka, M. Rawińska i E. Tomaszewicz z członkostwem honorowym w SPR

Dziś członkostwo honorowe w SPR otrzymały cztery osoby:

1. Wiktor Dynarski,

2. Anna Grodzka,

3. Małgorzata Rawińska,

4. Ewa Tomaszewicz.

Uroczystość nadania członkostwa odbyła się w Sali Malinowej toruńskiego Dworu Artusa. Oprócz ww. i osób należących do SPR wzięły w nim udział zaproszone osoby z toruńskiej społeczności LGBTQ.

Dzisiejsze wydarzenie jest częścią obchodów dziesięciolecia działalności antyhomofobicznej w Toruniu. Z tego względu w pierwszej części dzisiejszego wydarzenia Przemek Szczepłocki opowiedział o podobieństwach tego, co działo się w Toruniu przez ostatnich 10 lat, do działań i akcji podejmowanych przez inne organizacje LGBTQ w Polsce.

Do tej pory członkostwo honorowe otrzymało (w 2009 roku) tylko pięć osób:

  • Marta Abramowicz, działaczka społeczna, badaczka i była prezeska KPH,
  • Maarten Bergwerff, holenderski działacz na rzecz osób LGBTQ należący do COC Leiden,
  • Robert Biedroń, polityk, działacz społeczny i były prezes KPH,
  • Pepijn Hendriks, holenderski działacz na rzecz osób LGBTQ należący do COC Leiden,
  • Rob Stoop, holenderski działacz na rzecz osób LGBTQ należący do COC Leiden.

Członkostwo honorowe w SPR mogą otrzymać osoby szczególnie zasłużone dla realizacji celów statutowych naszego Stowarzyszenia. Nadanie tego szczególnego statusu następuje uchwałą walnego zebrania SPR i stanowi nie tylko wyraz głębokiego uznania dla dokonań i osiągnięć danej osoby - towarzyszy mu nadzieja, że będą one inspiracją dla naszych działań oraz wzorem do naśladowania.

Wiktor Dynarski, od 28.06.2014 osoba prezesująca Fundacji Trans-Fuzja, otrzymał członkostwo honorowe w SPR w uznaniu dla jego wieloletniej działalności na rzecz osób transpłciowych, w tym za aktywność międzynarodową na tym polu.

Anna Grodzka, polityczka, działaczka społeczna, była posłanka, założycielka i była prezeska Fundacji Trans-Fuzja, otrzymała członkostwo honorowe w SPR w uznaniu jej wieloletniej działalności na rzecz osób transpłciowych, w tym za doprowadzenie do uchwalenia ustawy o uzgodnieniu płci.

Małgorzata Rawińska, działaczka społeczna, współtwórczyni akcji "Miłość Nie Wyklucza", przypuszczalnie pierwsza lesbijka, która wystąpiła "pod imieniem i nazwiskiem" w polskiej telewizji, otrzymała członkostwo honorowe w SPR w uznaniu jej działalności na rzecz osób LGBTQ prowadzonej na forum publicznym oraz działalność na rzecz instytucjonalizacji związków osób tej samej płci w Polsce.

Ewa Tomaszewicz, dziennikarka, działaczka społeczna, współtwórczyni akcji "Miłość Nie Wyklucza", otrzymała członkostwo honorowe w SPR w uznaniu jej działalności na rzecz instytucjonalizacji związków osób tej samej płci w Polsce oraz pracę dziennikarską i redakcyjną w czasopiśmie "Replika".