GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Debata w GiLA w 30. rocznicę akcji "Hiacynt"

Z okazji przypadającej w tym roku trzydziestej rocznicy rozpoczęcia akcji "Hiacynt" Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli i SPR organizują debatę pt. "Nieznane epizody z historii PRL: Należy zniszczyć różowe teczki pochodzące z akcji »Hiacynt«".


Termin: 16.11.2015, 16:00

Miejsce: aula Gimnazjum i Liceum Akademickiego w Toruniu


WSTĘP WOLNY!W latach ’80 milicja zatrzymywała, przesłuchiwała i zakładała "teczki" gejom. 16 listopada br. w Toruniu odbędzie się debata o tym, co z tymi dokumentami powinna zrobić demokratyczna Polska.

 

Rozkaz rozpoczęcia akcji "Hiacynt" wydał gen. Czesław Kiszczak, ówczesny minister spraw wewnętrznych. Rankiem 15 listopada 1985 roku w szkołach, uczelniach, zakładach pracy na terenie całej Polski pojawili się funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej. "Łapanki" urządzano też w miejscach spotkań osób homoseksualnych. Aresztowanym zakładano teczki o nazwie "Karta homoseksualisty", zdejmowano odciski palców, nakłaniano do podpisywania oświadczeń. Według doniesień, zatrzymywani byli szantażowani, zmuszani do donosów. W wyniku akcji zgromadzono około 11 tysięcy akt osobowych. Losy tych materiałów przez wiele lat po 1989 roku były nieznane.

 

To właśnie z tym kłopotliwym spadkiem po PRL zmierzą się uczestnicy debaty pod tytułem "Nieznane epizody z historii PRL: Należy zniszczyć różowe teczki pochodzące z akcji »Hiacynt«". Odbędzie się ona 16 listopada br. w auli toruńskiego Gimnazjum i Liceum Akademickiego (ul. Szosa Chełmińska 83). Wydarzenie rozpocznie się o godz. 16:00. Pierwszą część stanowić będzie debata oksfordzka między licealistami i licealistkami, drugą - debatę zaproszonych osób, a trzecią - pytania i głosy publiczności.


Organizatorami spotkania są Toruński Ośrodek Doradztwa Metodycznego i Doskonalenia Nauczycieli oraz SPR.

 

Wśród zaproszonych gości znaleźli się:

  • dr Joanna Ostrowska, badaczka historii osób LGBT, wykładowczyni gender studies Uniwersytetu Warszawskiego,
  • Mikołaj Milcke, autor powieści „Różowe kartoteki”,
  • Anna Mazurczak z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Wstęp na ww. wydarzenie jest wolny.