GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Petycja o ustanowienie 22 lipca Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw z Nienawiści

Na prośbę Koalicji Przeciw Mowie Nienawiści, do której należy SPR, przekazujemy prośbę o podpisanie petycji skierowanej do europejskich instytucji oraz państw członkowskich Rady Europy, mającej na celu ustanowienie 22 lipca Europejskim Dniem Ofiar Przestępstw z Nienawiści. Dzień ten ma za zadanie upamiętniać ofiary przestępstw z nienawiści, okazywać solidarność, podnosić świadomość problemu oraz edukować o przestępstwach z nienawiści i ich konsekwencjach. Petycja została już podpisana przez SPR.

Za Koalicją Przeciw Mowie Nienawiści przypominamy, że 22 lipca mija czwarta rocznica zbrodni dokonanej na 69 działaczach młodzieżowych z Norweskiej Partii Pracy, którzy przebywali na obozie na wyspie Utøya oraz zamachu bombowego w centrum Oslo, gdzie śmierć poniosło 8 osób, a ponad 200 zostało rannych. Zbrodni tych dokonał jeden człowiek, motywowany skrajnie nacjonalistycznymi poglądami i nienawiścią, które choć doszły do głosu nie pierwszy raz w historii naszego kontynentu, obecnie wciąż stanowią motyw tysięcy przestępstw i zbrodni z nienawiści popełnianych każdego roku w Europie. 

Pamiętając o tragicznych wydarzeniach na wyspie Utøya oraz innych ofiarach przestępstw motywowanych nienawiścią, 22 lipca zapraszamy do podpisania petycji stworzonej przez europejską Kampanię No Hate Speech Movement, skierowanej do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Parlamentu Europejskiego oraz państw członkowskich Rady Europy