GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Organizacje pozarządowe piszą do posłanek i posłów PO przeciwnych debacie o związkach partnerskich

Publikujemy wspólny list organizacji pozarządowych (nie tylko LGBTQ) wysłany do 45 posłów i posłanek Platformy Obywatelskiej głosujących przeciwko I czytaniu projektu ustawy o związkach partnerskich. List wysłano z inicjatywy Kampanii Przeciw Homofobii.

W osobnym tekście opisujemy tło tej sprawy.

Szanowny Panie Pośle, Szanowna Pani Posłanko,


Organizacje pozarządowe oraz obywatele i obywatelki Polski, wyborcy, pisali do Was już wiele listów. Większość z prośbami: o skierowanie jednego z projektów ustawy o związkach partnerskich do prac w komisjach lub nawet o dopuszczenie do pierwszego czytania. Te prośby dotyczyły gotowości na dyskusję i na pracę, otwartości na potrzeby milionów obywateli i obywatelek oraz ich rodzin. Te prośby zostały wielokrotnie zignorowane.


Dziś, kilka dni po odrzuceniu wniosku o ujęcie w porządku obrad Sejmu ustawy o związkach partnerskich, niżej podpisani wyrażamy oburzenie i zniesmaczenie Waszą postawą. Państwa postawa, odrzucająca dyskusję o związkach partnerskich, nie jest dbałością o dobro obywateli czy poszanowaniem tradycji. To zwykła zaściankowość, egoizm i kłamstwo, którym karmicie opinię publiczną i własne sumienia. Miłość i tworzenie rodzin mieści się w granicach polskiej tradycji, katolickich wartości i konstytucji, na które często się powołujecie.


Oddanie i odpowiedzialność za siebie wzajemnie mieści się w granicach polskiej tradycji, katolickich wartości i konstytucji. To, że dwoje ludzi, niezależnie od płci, chce przed rodzicami, rodziną, bliskimi, przyjaciółmi i świadkami przysiąc sobie w urzędzie stanu cywilnego, że będą ze sobą aż do śmierci, również mieści się w granicach polskiej tradycji, katolickich wartości i konstytucji. To, co robicie, głosując raz za razem przeciw związkom partnerskim, to nie obrona czegokolwiek, ale odmawianie ludziom ich godności, szczęścia i podstawowych praw człowieka.


Gdyby symboliczne zawarcie związku rozpoznawanego przed państwem polskim nie miało znaczenia, heteroseksualni obywatele i obywatelki tego kraju nie braliby ślubów, a żyliby "na kocią łapę". Tej właśnie symboliki, tego uznania, tej godności, odmawiacie ludziom. Osobom, które jak pozostałe płacą podatki, są pełnoprawnymi obywatelami i obywatelkami Polski, a borykają się na co dzień z wieloma problemami wynikającymi z braku uregulowań - choćby możliwości pochowania partnera, decydowania o jego leczeniu w przypadku nieszczęścia, niemożności zaliczenia do pierwszej grupy spadkowej w przypadku dziedziczenia majątku, który często jest wypracowany wspólnie przez wiele lat pożycia.


Platforma Obywatelska, a nie tylko sam Bronisław Komorowski, przegrała wybory prezydenckie. I wcale nie dlatego, że Polska doświadcza nostalgii i sentymentu za IV RP i systemem, który ona reprezentowała. Winni jesteście Wy, którzy blokujecie zmiany społeczne. To na Was obywatele i obywatelki nie mogą liczyć. Liczyli przez ostatnie osiem lat i pięć głosowań, że którakolwiek z proponowanych ustaw skierowana zostanie choćby do prac w komisjach. Przeliczyli się i nasłuchali obietnic posłów i posłanek, premiera i rzeczniczki rządu. Mają dość.


Niech to będzie dla Was przestroga przed jesiennymi wyborami. Tak jak kandydaci na prezydenta i Wy będziecie pytani o związki partnerskie. Zostało Wam zaledwie kilka miesięcy, żeby wykazać się otwartością, jeśli chcecie służyć jeszcze jedną kadencję. My, organizacje pozarządowe, będziemy wypełniać nasze obowiązki - przyglądać się Wam bacznie i rozliczać.


I możecie liczyć na to, że my, osoby, które reprezentujemy, ich rodziny i heteroseksualni przyjaciele i przyjaciółki oraz heteroseksualni sojusznicy i sojuszniczki, usłyszą nasz głos i wezmą go mocno pod uwagę, stawiając krzyżyk na kartach do głosowania. I sami ten głos zabiorą - wszędzie, gdzie się pokażecie i w każdych mediach, które tematem wyborów się zajmą.


Z poważaniem


Kampania Przeciw Homofobii

LGBT Business Forum

Fundacja Anka Zet Studio

Feminoteka

Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych

Porozumienie Kobiet 8 Marca

Fundacja Nowoczesnej Edukacji SPUNK

Fundacja Replika

Wolontariat Równości

Grupa Inicjatywna ds. Związków Partnerskich

Fundacja MaMa

Fabryka Równości

Codziennik Feministyczny

Portal Homoseksualizm.org.pl

Fundacja Trans-Fuzja

Stowarzyszenie Pracownia Różnorodności

Stowarzyszenie na rzecz Osób LGBT Tolerado

Stowarzyszenie Niezależna Inicjatywa Oświatowa

Lambda Warszawa