GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Żywa Biblioteka w ramach 15. Festiwalu Nauki i  Sztuki w Toruniu

Źródło: http://nomadicreader.com/2014/01/27/the-human-library/
Źródło: http://nomadicreader.com/2014/01/27/the-human-library/

Już 21 kwietnia 2015 roku (wtorek) zapraszamy na kolejną Żywą Bibliotekę w Toruniu. Z Żywymi Książkami będzie można porozmawiać na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika (Collegium Minus, ul. Fosa Staromiejska 1a, „Harmonijka”, sala numer IX na I piętrze).

O godz. 12-ej odbędzie się prelekcja pt. „Czym w praktyce jest dyskryminacja?” prowadzona przez dr Magdalenę Bergmann i mgr Beatę Bielską.


Od godz. 13-ej do 18-ej można wypożyczać Żywe Książki. W tegorocznym księgozbiorze znajdą Państwo:

 - geja

- lesbijkę

 - osobę transseksualną

 - osobę niewierzącą

 - muzułmanina

 - weganina

 - buddystkę

 - rodzica lesbijki

 - Rosjankę

 - osobę biseksualną

 - aktywną seniorkę

 - osobę z zaburzeniem psychicznym.

Można przyjść  o dowolnej godzinie w podanym przedziale (13:00-18:00) i porozmawiać z dowolnymi książkami.


Serdecznie zapraszamy!

Żywa Biblioteka to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności "żywy księgozbiór" - osoby ze środowisk i grup, które obarczone są stereotypami i na co dzień spotykają się z dyskryminacją. W ramach Żywych Bibliotek odwiedzającym je ludziom umożliwia się bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi różne grupy społeczne, w tym m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne, narodowe - podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece. Każda "żywa książka" dzieli się z osobami odwiedzającymi Żywą Bibliotekę swoim podejściem do świata oraz swoimi doznaniami - tym, jak jest odbierana przez otoczenie z uwagi na wyróżniającą ją cechę/właściwość, odpowiadając w tym celu na pytania i opowiadając o swojej codzienności. Interakcja z "żywymi książkami" odbywa się na zasadzie "jeden na jeden" (choć czasami ta zasada jest łamana) i nie może przekroczyć 20 minut - chodzi o umożliwienie jak najpełniejszego wykorzystania dostępnego czasu przez jak największą liczbę osób odwiedzających Żywą Bibliotekę.

 

"Żywe książki" - osoby, które pełnią ich charakter, nie odgrywają żadnej roli ani niczego nie udają ("żywe książki" rzeczywiście muszą posiadać cechę, dzięki której trafiły do Żywej Biblioteki), ale szczerze opowiadają o sobie i swoim życiu. Dla osób odwiedzających Żywą Bibliotekę jest to znakomita szansa zmierzenia się ze swoimi uprzedzeniami i stereotypami, szansa do zweryfikowania wyobrażeń o świecie, szansa na przekonanie się, że nie jest on homogeniczny, ale pełen różnorodności. Pozwala to zacząć rozumieć nie tylko daną osobę - żywą książkę, ale całą grupę osób (nierzadko grupę społeczną), do której należy żywa książka. Walor edukacyjny Żywej Biblioteki jest trudny do przecenienia. Więcej o oryginalnym pomyśle "Żywych Bibliotek" i jego genezie znaleźć można na stronach internetowych:

http://living-library.org

www.zywabiblioteka.org.pl