Piętnaście organizacji LGBTQ doczekało się odpowiedzi na propozycję spotkania z ministrą Joanną Kluzik-Rostkowską. Wynika z niej, że MEN jest tak zaangażowane "w prace nad realizacją obowiązku szkolnego dzieci 6-letnich" oraz "prace nad zmianami w obszarze podręczników szkolnych", że spotkanie nie jest możliwe. Wyprodukowanie tej jednozdaniowej riposty zajęło ministerstwu dwa i pół miesiąca.
Odpowiedź, której skan zamieszczamy poniżej, jest dziwna nie tylko dlatego, że - mimo jej lapidarności - jej przygotowanie trwało tak długo. Pismo DJE.WEK.5000.3.2014.MSz nie ma daty (poza roczną), datę jego nadania znamy jedynie z koperty (patrz skan). Nawet umiejscowienie podpisu na dokumencie jest dość niecodzienne. Podpis ten złożyła Małgorzata Szybalska - obecnie szefowa Departamentu Jakości Edukacji MEN, a wcześniej szefowa Departamentu Programów Nauczania i Podręczników MEN.
Małgorzata Szybalska dała się poznać organizacjom LGBTQ jako osoba, która bardzo szanuje swój czas. 18 lipca 2012 roku - na zaproszenie Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania - M. Szybalska uczestniczyła w konferencji inaugurującej w Polsce Projekt Rady Europy "Zwalczanie dyskryminacji opartej na orientacji seksualnej lub tożsamości płciowej", odbywającej się w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W czasie konferencji, podczas rundy pytań, stołeczny radny Krystian Legierski poprosił M. Szybalską i drugą przedstawicielkę MEN, Beatę Pawłowską, o informację co – wg założeń rządu – powinna wiedzieć osoba uczęszczająca do szkoły na temat homoseksualności, transseksualności, związków osób tej samej płci, rodzicielstwa osób homoseksualnych i zdrowia seksualnego osób homoseksualnych. K. Legierski nie doczekał się odpowiedzi, bo obie panie wstały, zabrały torebki i opuściły konferencję - zrobiło się już bowiem po 16:00. SPR próbowało uzyskać od ww. odpowiedzi na pytania K. Legierskiego, ale pisma, które przysłało MEN - podpisane przez M. Szybalską - ich nie zawierały (więcej o tamtej wymianie korespondencji między SPR a M. Szybalską - tutaj).