Dziś w Ministerstwie Sprawiedliwości odbyło się spotkanie poświęcone założeniom rządowego projektu ustawy, która ma regulować m.in. korektę "płci metrykalnej". W spotkaniu ze strony rządowej udział wzięły osoby odpowiedzialne za przygotowanie projektu założeń, w tym podsekretarz stanu Michał Królikowski, a także osoby z Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania. Stronę społeczną reprezentowały: działaczka społeczna Ewa Hołuszko, Fundacja Trans-Fuzja oraz SPR.
Spotkanie rozpoczęło wyjaśnienie pozycji strony rządowej, przedstawione przez M.Królikowskiego. Jak powiedział, obecna procedura korekty "płci metrykalnej" (w ramach której osoba transseksualna musi wytoczyć powództwo o ustalenie płci przeciwko swoim rodzicom) jest "uwłaczająca", a sytuację tę trzeba zmienić. Pogląd ten podzieliły wszystkie osoby uczestniczące w spotkaniu. M. Królikowski wyjaśnił, że celem spotkania jest przedstawienie stronie społecznej najnowszej wersji założeń projektu ustawy i poznanie jej opinii. Doszło do tego z szeregu przyczyn. Po pierwsze - Ministerstwo Sprawiedliwości otrzymało nowe dane z Ministerstwa Zdrowia nt. dysforii płciowej. Po drugie - impulsu do podjęcia nowej fazy przygotowań założeń projektowych dostarczyły sygnały płynące ze Światowej Organizacji Zdrowia, która pracuje nad nową edycją ICD i rozważa przy tym zmianę klasyfikację transseksualności. Po trzecie - założenia projektowe prezentowane do tej pory, w tym podczas konferencji zorganizowanej 05 listopada br. w Biurze Rzeczniczki Praw Obywatelskich, były krytykowane m.in. przez organizacje LGBTQ, w szczególności za brak ich konsultowania z samymi zainteresowanymi.
Przedstawione przez M. Królikowskiego założenia projektowe wychodzą od przyjęcia, że transseksualność stanowi w pierwszym rzędzie problem medyczny - niespójność pomiędzy płcią biologiczną a płcią odczuwaną. Deklarowanym przez M. Królikowskiego celem postawionym przez przygotowujących założenia projektowe jest umożliwienie wszystkim osobom zainteresowanym usunięcie tej niespójności w sposób:
Przedstawiona przez M. Królikowskiego aktualna koncepcja procedury korekty "płci metrykalnej", do której strona społeczna i osoby z Biura Pełnomocniczki Rządu ds. Równego Traktowania zgłosiły - w trakcie czteroipółgodzinnego spotkania - szereg uwag i propozycji zmian obejmuje nw. etapy (poniżej przedstawiono jedynie główne kwestie omówione podczas spotkania – w brzmieniu, które uwzględnia przyjęte przez Ministerstwo Sprawiedliwości postulaty strony społecznej).
Ministerstwo Sprawiedliwości umieści w założeniach projektu refundację zabiegu chirurgicznego dopasowującego płeć biologiczną do płci psychicznej.
Ministerstwo Sprawiedliwości nie przewiduje:
Podczas spotkania nie rozmawiano nt. poselskiego projektu ustawy o uzgodnieniu płci (druk sejmowy nr 1469), którego pierwsze czytanie zaplanowane zostało na przyszły tydzień. M. Królikowski nie wykluczył jednak, że sejmowe prace nad projektem poselskim mogą zostać wstrzymane do czasu, aż powstanie projekt rządowy – tak, aby sejm mógł procedować nad oboma projektami.
Ministerstwo Sprawiedliwości naniesie na projekt założeń do projektu ustawy wszystkie uwagi i propozycje, które padły podczas dzisiejszego spotkania i które zostały przyjęte, a następnie prześle poprawiony projekt wszystkim osobom uczestniczącym w spotkaniu. W dalszej kolejności planowane jest sporządzenie projektu ustawy, przekazanie go do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.