GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Protest organizacji przeciw okładce "Newsweek Polska"

Publikujemy wspólne oświadczenie osiemnastu organizacji i grup nieformalnych wydane w reakcji na okładkę najnowszego numeru tygodnika "Newsweek Polska".

W związku z publikacją Newsweeka z dnia 18 listopada b.r. pozwalamy sobie przypomnieć fragment wypowiedzi redaktora naczelnego pisma, opublikowanej na jego blogu w portalu NaTemat 13 listopada.

"Media nie powinny uznawać nazioli i protektorów bandytów za pełnowartościowych uczestników debaty publicznej. Nie podoba im się, jak mówią, republika, to do widzenia. Niech opowiadają swe głupoty w naziolskich pisemkach, a nie w ogólnopolskich stacjach telewizyjnych" - pisał redaktor Lis.

Wojciech Cejrowski ze swoim "won z pederastami", mówiący, że każdy Polak ma prawo podpalać "ruską" ambasadę, legitymizuje przemoc i agresję osób, które dopuszczają się ataków na mniejszości seksualne, narodowe i wyznaniowe, a 11 listopada zdewastowali miasto i sterroryzowali jego mieszkańców. Tym samym, Cejrowski jest właśnie wspomnianym przez redaktora Lisa protektorem bandytów.

 

Czy więc oznacza to, że Newsweek - dopuszczając Cejrowskiego do debaty publicznej - stał się "naziolskim pisemkiem"?

Czy zwiększanie sprzedaży jest wartością, w imię której eksponuje się jawnie ksenofobiczne poglądy Wojciecha Cejrowskiego?

 

My - przedstawiciele organizacji działających na rzecz równości - stanowczo sprzeciwiamy się zapraszaniu do debaty osób nawołujących do nienawiści. Zwracamy również uwagę na to, z jaką łatwością redaktorowi naczelnemu przychodzi pouczanie mediów, a następnie wyciąganie swojego pisma poza nawias. Okładka aktualnego Newsweeka niestety niczym nie ustępuje okładkom magazynów, które redaktor Lis nazywa "naziolskimi".

 

Sprzeciwiając się legitymizacji poglądów Wojciecha Cejrowskiego, chcemy jednocześnie podkreślić to, że dla osób nieheteronormatywnych krzyczące ze sklepowych półek i stron internetowych hasło "Won z pederastami" jest zwyczajnie kolejną szykaną z jaką spotykają się w codziennym życiu.

 1. Akcja "Miłość Nie Wyklucza"
 2. Fabryka Równości
 3. Fundacja Centra
 4. Fundacja Feminoteka
 5. Fundacja MaMa
 6. Fundacja nowoczesnej edukacji SPUNK
 7. Fundacja Replika
 8. Fundacja Trans-Fuzja
 9. Grupa Łódź Gender
 10. Instytut Podkarpacki
 11. Kolektyw UFA
 12. Stowarzyszenie Akceptacja
 13. Stowarzyszenie Inicjatyw Kobiecych
 14. Stowarzyszenie Lambda Bydgoszcz
 15. Stowarzyszenie Lambda Zielona Góra
 16. Stowarzyszenie Tęczówka
 17. Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności"
 18. TOLERADO Stowarzyszenie na rzecz osób LGBTQ