GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Komu patronat? II Marsz dla Życia i Rodziny utorował drogę

II Marsz dla Życia i Rodziny w Bydgoszczy (fot. www.życiebydgoszczy.pl)
II Marsz dla Życia i Rodziny w Bydgoszczy (fot. www.życiebydgoszczy.pl)

W tegoroczny Dzień Matki przez Bydgoszcz przeszedł II Marsz dla Życia i Rodziny. Wśród tłumu: baner Młodzieży Wszechpolskiej, flaga ONR, płachta z "zakazem pedałowania" NOP, transparent "Narodowej Bydgoszczy" oraz tablice z napisami "nie dla gender" i "stop gender". Marszowi patronowali: wojewoda Ewa Mes (PSL), marszałek województwa Piotr Całbecki (PO) oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Rafał Bruski (PO).

II Marsz dla Życia i Rodziny - Bydgoszcz (fot. Jarosław Pruss, Gazeta Pomorska)
II Marsz dla Życia i Rodziny - Bydgoszcz (fot. Jarosław Pruss, Gazeta Pomorska)

Jak podał portal bydgoszcz24.plna Starym Rynku uczestnicy podpisywali się pod projektem ustawy zmieniającej ustawę antyaborcyjną tak, aby chroniła ona również przed aborcją dzieci chore, a także pod adresem do minister edukacji narodowej w sprawie grożącej zmiany treści podręczników i propagowania w nich problematyki dotyczącej LGBTQ (lesbijek, gejów, osób biseksualnych, osób transpłciowych i queer).

Wspomnianym transparentom, hasłom i zbieraniu podpisów nie należy się jednak dziwić, skoro wśród siedmiu "partnerów" marszu wymienionych na jego stronie internetowej znalazła się Młodzież Wszechpolska (patrz zrzut ekranu obok). Uwagę SPR zwróciło co innego: to, że nad taką imprezą patronat objęły trzy osoby sprawujące ważne funkcje publiczne, do tego należące do partii, które deklarują otwartość i tolerancję - PO i PSL.

Pytania od SPR

 

W kilka dni po marszu SPR napisało do Ewy Mes, Piotra Całbeckiego i Rafała Bruskiego, zadając im identyczne pytania:

  1. kto i kiedy zwrócił się do nich o objęcie patronatu nad marszem,
  2. jakie były przyczyny objęcia patronatu nad marszem,
  3. czy każde z nich wiedziało, że Młodzież Wszechpolska - znana z homofobicznych zachowań - jest patronem marszu,
  4. czy władze publiczne powinny patronować wydarzeniom z udziałem osób należących do NOP, ONR i MW, a także ich flag i transparentów.

Poniżej zamieszczamy skany otrzymanych odpowiedzi.

Bruski - odpowiedź ws. patronatu.pdf
Adobe Acrobat Document 296.7 KB
Mes - odpowiedź ws. patronatu.pdf
Adobe Acrobat Document 196.0 KB
Mes - odpowiedź na dopytkę.pdf
Adobe Acrobat Document 418.8 KB
Całbecki - odpowiedź ws. patronatu.pdf
Adobe Acrobat Document 475.6 KB

"Wojewoda Ewa Mes doprowadza mnie do łez"

 

Odpowiedzi zabrzmiały dziwnie znajomo, niemal jak powtórka z historii patronatu Rzecznika Praw Dziecka nad XIX Targami Wydawców Katolickich, opisanej przez nas niedawno. Znów zatem było zasłanianie się niewiedzą i tym, że impreza miała charakter lub cel godny pochwały, oraz stwierdzenie, że za przebieg imprezy odpowiada jej organizator. W piśmie z biura wojewody wskazano wręcz, że ze strony internetowej www.marsz.org./bydgoszcz nie wynika, że partnerem marszu jest Młodzież Wszechpolska. Tyle, że to nie jest strona bydgoskiego marszu...

W naszej ocenie wszystkie te tłumaczenia i wyjaśnienia miały jeden cel: przekonać, że do patronów ani patronek nie można mieć pretensji ani zastrzeżeń - to przecież "tylko" patronat, kto go objął, nie odpowiada za cokolwiek.

Na zakończenie warto zauważyć, że tylko Prezydent Miasta Bydgoszczy zdobył się na deklarację, że w kolejnych latach będzie baczniej przyglądał się wydarzeniom obejmowanym patronatem honorowym.