GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Dzień Milczenia 2013

Po raz ósmy w Toruniu - Dzień Milczenia!

Homofobia jest w Polsce wszechobecna: wyzwiska, obelgi i pomówienia pod adresem lesbijek, gejów, osób biseksualnych i osób transpłciowych, kłamstwa i brednie na ich temat, ich gorsze traktowanie przez prawo, państwo i otoczenie - to nasza codzienność. Większość ludzi milczy, kiedy osoby LGBTQ są traktowane homofobicznie - wolą niczego nie mówić, nie protestować, odwrócić głowę, udać, że to nie ich problem. Milczą, kiedy innym dzieje się krzywda, kiedy obok nich dzieje się źle. Milczą, udając, że "problem" ich nie dotyczy, milczą, bo wolą się "nie wychylać". Milczą, bo się boją, że spotka ich to samo lub coś gorszego - nawet gdy są osobami heteroseksualnymi. I wreszcie milczą, bo homofobia jest im obojętna lub się na nią zgadzają.

Ten brak reakcji, to milczenie - daje homofobom możliwość działania, jest przyzwoleniem na zło, które szerzą.

Od 2006 roku organizujemy w Toruniu Dzień Milczenia - akcję, która jest sprzeciwem wobec powyższego, która jest protestem wobec homofobii i milczenia wokół niej.

W tym roku spotykamy się 18 maja o 12:00 na Rynku Staromiejskim, pod pomnikiem Mikołaja Kopernika.

Zachęcamy do udziału w naszej akcji - to bardzo proste: wystarczy przyjść, pozwolić sobie zakleić usta i wziąć udział w proteście. Można rozdawać ulotki, można trzymać plansze, można po prostu być - pokazując przechodzącym ludziom, że jesteście z nami. Biorąc udział w Dniu Milczenia pokażecie, że homofobia nie jest Wam obojętna, że o tym problemie trzeba mówić, zamiast udawać, że on nie istnieje lub że obecna sytuacja jest właściwa. Im więcej nas będzie, tym wyraźniejszy będzie sygnał, że na homofobię nie ma miejsca w naszym otoczeniu, w naszym mieście ani w naszym kraju.