GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

"Społeczne tworzenie seksualności" - wykład dr hab. Jacka Kochanowskiego (UW)

SPR zaprasza na wykład "Społeczne tworzenie seksualności", który wygłosi dr hab. Jacek Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego. Wykład zostanie wygłoszony 23.04.2013 o godz. 17:00 w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu". Wykład będzie połączony z promocją książki Stevena Seidmana "Społeczne tworzenie seksualności", która ukazała się nakładem Wydawnictwa Naukowego PWN.

 

WSTĘP WOLNY

W Polsce wciąż wiele oporów budzi teza, że płeć jest w znacznym stopniu wytworem kulturowym. Dla niektórych osób teza ta jest zanegowaniem "naturalności" płci, tak, zdałoby się, oczywistej. Tymczasem wydana właśnie przez PWN książka Stevena Seidmana "Społeczne tworzenie seksualności" oparta jest na twierdzeniu jeszcze bardziej "nieoczywistym": także seksualność jest tworem kulturowym. To społeczeństwo decyduje o tym, w jaki sposób, w jakich warunkach i z kim zaspokajamy pragnienia erotyczne, tworząc "seksualne skrypty" i zmuszając nas do ich przestrzegania. Seks nie zawsze jest bramą do wolności. Tradycja, która wiedzie od Freuda, przez Foucaulta aż po współczesne badania queer stara się na przekonać do tego, że "naturalny" seks należy traktować z co najmniej taką samą podejrzliwością, jak "naturalną" płeć.

 

Dr hab. Jacek Kochanowski

Adiunkt w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, profesor w Zakładzie Socjologii WSTiJO w Warszawie, socjolog seksualności, zajmuje się m.in. gender/queer studies, badaniami postkolonialnymi i performatyką. Wkrótce nakładem WN PWN ukaże się jego nowa książka "Socjologia seksualności. Marginesy".