Wraz ze zbliżaniem się posiedzenia sejmu, podczas którego ma nastąpić pierwsze czytanie projektów ustaw o związkach partnerskich, odzywają się głosy wieszczące nieszczęście i katastrofy - jeśli tylko któryś z projektów zamieni się w obowiązujące prawo. Dwa takie głosy należą do Antoniego Szymańskiego i Pawła Wosickiego - członków "zespołu ds. rodziny" Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski. SPR zwróciło się do ministra Michała Boniego, który jest współprzewodniczącym Komisji Wspólnej, w sprawie tej wypowiedzi.
17 stycznia niektóre media - zwłaszcza te, które używają nazw "katolickie", "prawicowe" i "konserwatywne" - opublikowały poniższy list.
Związki partnerskie godzą w małżeństwo i rodzinę
Przed debatą Sejmu RP nad projektami aktów prawnych, mającymi wprowadzić w Polsce związku partnerskie (24/25.01.2013 r.), chcemy wyrazić obywatelskie zaniepokojenie i przekazać do publicznej wiadomości następujące uwagi.
I. Projekty te zmierzają do nadania dowolnym parom osób pełnoletnich: hetero czy homoseksualnym, praw i obowiązków małżeństwa, przez co kwestionują ład społeczny oparty na wspólnotach podstawowych: małżeństwie i rodzinie. Są one sprzeczne z konstytucyjnymi gwarancjami ochrony małżeństwa, rodziny, macierzyństwa i rodzicielstwa. Przypomnijmy: Małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny, rodzina, macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej (Art.18).
Małżeństwo stanowi fundament rodziny i rozwoju społecznego. Tam gdzie małżeństwo zostało zdeprecjonowane, pojawiały się na masową skalę takie zjawiska jak: rozwody, samotne wychowywanie dzieci, ubóstwo czy przestępczość. Trudno będzie uporać się z dramatem demograficznym, jaki obecnie przeżywamy, gdy małżeństwo będzie nadal osłabiane.
II. Rząd w ostatnich tygodniach zapewnia, iż 2013 rok będzie rokiem szczególnie poświęconym rodzinie. Stąd zapowiedzi wydłużenia urlopów rodzicielskich czy zwiększenia liczby miejsc w przedszkolach. Działania te winny być rozszerzane, powinien też powstać program polityki rodzinnej, tak potrzebny w kontekście problemów polskich rodzin. Rząd zobowiązał się do przygotowania takiego programu w 2008 r. w deklaracji nt. polityki rodzinnej, przygotowanej w ramach Komisji Wspólnej.
III. Jesteśmy przekonani, że racją stanu Polski jest ochrona rodziny i jej fundamentu, jakim jest małżeństwo oraz sprzyjająca temu racjonalna polityka rodzinna. Projekty związków partnerskich są z tym sprzeczne.
(-) Antoni Szymański
(-) Paweł Wosicki
Członkowie Zespołu ds. Rodziny
Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu Polski
Ponieważ zaniepokoiła nas ta wypowiedź oraz to, że jej autorzy posłużyli się swoimi funkcjami publicznymi dla zainteresowania mediów wyrażanym przez siebie "obywatelskim zaniepokojeniem" (czyli prywatnym zaniepokojeniem) - SPR skierowało poniższy list do min. Michała Boniego, współprzewodniczącego Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski.
Toruń, 19 stycznia 2013 roku
dr Michał Boni
Minister Administracji i Cyfryzacji
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej
przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski
ul. Królewska 27
00-060 Warszawa
Szanowny Panie Ministrze,
uwagę Stowarzyszenia Na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych, Osób Transpłciowych Oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności" zwrócił załączony list, który Antoni Szymański i Paweł Wosicki – członkowie "zespołu ds. rodziny" Komisji Wspólnej przedstawicieli rządu i Konferencji Episkopatu Polski – skierowali do mediów. 17 stycznia 2013 roku został on opublikowany m.in. przez Katolicką Agencję Informacyjną oraz portal wpolityce.pl. Nasze zaniepokojenie wzbudziły dwie okoliczności jak niżej.
Wobec powyższego zwracamy się do Pana o wyjaśnienie, w jakim charakterze wypowiedzieli się P. Wosicki i A. Szymański oraz – jeśli potwierdzi się, że załączony list był ich wyłącznie prywatną inicjatywą – wyciągnięcie wobec nich konsekwencji oraz zapewnienie, że podobna sytuacja nie będzie więcej miała miejsca.
Z poważaniem
(-) Monika Dąbrowska
osoba wchodząca w skład zarządu
(-) Przemysław Szczepłocki
osoba wchodząca w skład zarządu
Do wiadomości:
dr Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, Pełnomocniczka Rządu do Spraw Równego Traktowania, Al. Ujazdowskie 1/3, 00‑583 Warszawa.