GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Coming Out Day: dwudniowy maraton filmowy

Każdego dnia maratonu zapraszamy na trzy wieczorne projekcje w "Cafe Draże" (ul. Przedzamcze 6b). Pokażemy:

Czwartek 11.10:

18:00 - "But I’m a Cheerleader / Cheerleaderka"

reż. Jamie Babbit
czas: 89 min.
Rodzice pewnej naiwnej nastolatki przypuszczają, że jest lesbijką - czego nie akceptują. Przeciw Megan świadczy jej zachowanie: nie dość, że jest wegetarianką i nie lubi się całować z chłopcami, to jeszcze w jej pokoju wisi plakat Melissy Etheridge. Rada jest tylko jedna: wysłać Megan do ośrodka, gdzie "leczy" się homoseksualność. Czy jednak "leczenie" zakończy się sukcesem i Megan stanie się "normalna"? Jak zakończy się jej coming out?

20:00 - "Cyprian, ja i inni / Cyprien, Moi, et les Autres"
reż. Jean-Baptiste Dumont
czas: 34 min.
Autor filmu szuka odpowiedniego sposobu, by powiedzieć swemu homofobicznemu przyjacielowi, że jest gejem. Jak przebiegnie jego coming out?

20:45 - "Coming Out"
reż. Heiner Carow
czas: 113 min.
Film nakręcono w państwie, którego już nie ma - NRD. Jest to zarazem prawdopodobnie pierwszy film o tematyce LGBTQ, który powstał w komunistycznych Niemczech.
Philipp, nauczyciel, spotyka się ze swoją koleżanką by utrzymać pozory. Pewnej nocy przez przypadek trafia do baru dla gejów, gdzie poznaje i natychmiast zakochuje się w młodym męzczyźnie. Odmieniniony tą miłością, nie boi się już stawić czoła sobie i tym kim jest.


Piątek 12.10:

18:00 - "Edge of Seventeen"
reż. David Moreton
czas: 99 min.
Film opowiada historię 17-letniego Erika, który podczas wakacji dorabia jako pomywacz w restauracji. Pracuje tam z Rodem - 21-letnim gejem, który go podrywa. Zaloty te bardzo mu się podobają. Sposób bycia Erika (ubiór, fryzura, makijaż) nie pozostawiają wątpliwości, że jest gejem, o czym on sam informuje przyjaciółkę Maggie oraz matkę. Kiedy jednak Rod robi się śmielszy, Eric ma wątpliwości. Akcja filmu rozgrywa się w 1984, w którym króluje muzyka Eurythmics czy Bronski Beat.

20:00 - "Ciągle wierzę"
reż. Magda Mosiewicz
czas: 40 min.
Marek Hołuszko to legenda "Solidarności". Organizował strajki, był internowany podczas stanu wojennego i torturowany w więzieniu - nie wydał swoich kolegów. Po obaleniu systemu komunistycznego, w 1989 rozpoczął – rozpoczęła – walkę o wolność w sferze osobistej, seksualnej. Marek stał się Ewą, a właściwie Ewa stała się wreszcie sobą. Ale tak jak dla wielu robotników, którzy utracili pracę po wprowadzeniu planu Balcerowicza, pozorna wygrana okazała się tak naprawdę porażką. Dla transpłciowości Ewy Hołuszko nie było miejsca w nowej rzeczywistości. O ile bowiem "męska" walka z systemem nobilituje, "kobiece" poszukiwanie tożsamości jest postrzegane jako słabość, kaprys, fanaberia. Dla byłych kolegów i koleżanek z "Solidarności" "odmienność" Ewy była nie do zaakceptowania. Z kolei w środowiskach lewicowych Ewa nie odnalazłaby się jako osoba bardzo religijna a jej stosunek do transpłciowości jako do choroby, z której udało jej się wyleczyć wyklucza jej identyfikację z ruchem LGBT. Ewa wymyka się wszelkim podziałom. W przeciwieństwie do większości osób transpłciowych, Ewa nie wymazała przeszłości, nie zaczęła życia od nowa. Jest Ewą ale jest też Markiem. Jest dumna ze swojej historii, ale dla niej samej nie ma miejsca w oficjalnym dyskursie.
Za życie w zgodzie ze sobą Ewa zapłaciła bardzo wysoką cenę. Usunięta z dawnego środowiska, mieszka na fundamentach walącego się domu. Podwójnie wykluczona, jest "ciałem obcym".
Więcej informacji o filmie na http://www.ciaglewierze.blogspot.com/

21:00 - "80 dni / 80 Egunean"
reż. Jose Maria Goenaga, Jon Garano
czas: 105 min.
Dwie siedemdziesięciolatki, 80 dni odzyskanej młodości i uwolniona dzikość serca, czyli niebanalna historia zauroczenia.
Axun i Maite spotykają się po latach w szpitalu. Dawno, dawno temu były przyjaciółkami. A może nawet łączyło je coś więcej niż przyjaźń? Potem jednak ich drogi się rozeszły. Axun wyszła za mąż, zamieszkała na wsi, wiodła spokojne życie gospodyni domowej. Maite jest otwartą lesbijką, zrobiła karierę jako pianistka, jeździła po świecie. Obie emerytki znowu zaczynają mieć się ku sobie. Czy godzi się, by panie w tym wieku zachowywały się w ten sposób? Czy można i czy warto zmieniać na starość swoje życie? Czy ma się jeszcze wtedy prawo do miłości i do seksu?