GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Żywa Biblioteka wraca do Włocławka!

18 października w Bibliotece Głównej WSHE (Wyższej Szkoły Humanistyczno-Ekonomicznej) we Włocławku odbędzie się druga Żywa Biblioteka w tym mieście. Wydarzenie potrwa od 11:00 do 17:00. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!

Pierwsza edycja Żywej Biblioteki w tym samym miejscu odbyła się 21 października 2010 roku; relację zdjęciową można obejrzeć tutaj.

 

Tym razem zapraszamy na spotkanie z żywymi książkami, w którym wezmą udział m.in.:

 • osoba niewidoma
 • lesbijka
 • osoba z zaburzeniem psychicznym
 • ateistka
 • osoba transseksualna
 • muzułmanin
 • gej
 • weganka 

W trakcie Żywej Biblioteki w osobnej sali będą odbywać się projekcje filmu "Niebieskoocy" (ang. "Blue Eyed").

 

Wstęp do Żywej Biblioteki jest wolny. Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby - przyjdźcie poznać żywe książki, porozmawiajcie z nimi, zmierzcie się ze stereotypami na ich temat.

Funcjonowanie Żywej Biblioteki odbędzie się zgodnie z poniższym regulaminem.

 

REGULAMIN ŻYWEJ BIBLIOTEKI

 1. W Żywej Bibliotece zachowujemy względną ciszę oraz spokój - każda z odwiedzających ją osób chce w spokoju skorzystać z wypożyczonej Żywej Książki.
 2. Żywe Książki zasługują na szacunek – każda z nich to jedyny w swoim rodzaju, oryginalny i niepowtarzalny egzemplarz.
 3. Żywych Książek nie trzeba dotykać - wszystkie są naprawdę otwarte, a strony w nich przewracamy za pomocą eleganckich pytań.
 4. Każda Żywa Książka ma swój rozum i, choć wszystko wie na swój temat, nie musi odpowiadać na każde pytanie, zwłaszcza, jeżeli uzna je za zbyt nachalne.
 5. Żywe Książki potrzebują czuć się komfortowo - większość z nich pokornie znosi ścisk na półkach, ale wolą nie być otoczone tłumem, dlatego podchodzimy do nich pojedynczo lub w parach.
 6. Ponieważ wiele osób może chcieć porozmawiać z daną Żywą Książką, ustalamy, że jednorazowo można każdą z nich wypożyczyć na nie dłużej niż dwadzieścia minut. Po oddaniu Żywej Książki należy przejść na koniec kolejki.
 7. Każda z Żywych Książek wie doskonale, czym jest kultura osobista – na początek można się z każdą z nich przywitać mówiąc „dzień dobry”, a na koniec pożegnać słowami „do widzenia”.
 8. Żywe Książki różnią się między sobą, ale wszystkie są pozytywnie nastawione do osób odwiedzających Żywą Bibliotekę – stąd nie trzeba stresować się spotkaniem z Żywymi Książkami. Wystarczy przestrzegać Regulaminu.