GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Jan Filip Libicki - kolejny bezkarny homofob w parlamencie

J.F.Libicki (fot. Andrzej Monczak, AG)
J.F.Libicki (fot. Andrzej Monczak, AG)

Homofobicznymi wypowiedziami Jana Filipa Libickiego z początku maja br. nie chce się zająć ani Bogdan Borusewicz, marszałek senatu, ani Iwona Śledzińska-Katarasińska, rzeczniczka dyscypliny i etyki klubu PO, ani wielkopolskie władze PO, pod które J.F.Libicki podlega jako członek partii.

Dla przypomnienia: w poprzedniej kadencji lokalne struktury PO usunęły z partii posła Roberta Węgrzyna m.in. za homofobiczną wypowiedź a szef PO, Donald Tusk, obwieścił, że "sam w sobie nie ma za grosz tolerancji wobec homofobów, również we własnej partii".

01 maja, w wywiadzie dla Onet.pl J.F.Libicki powiedział: Homoseksualizm to realizowanie swojej seksualności niezgodnie z naturalnym porządkiem rzeczy. Naturalny porządek rzeczy prowadzi do tego, że w swojej istocie akt seksualny prowadzi do prokreacji. Akt homoseksualny nie prowadzi do prokreacji. Dlatego homoseksualizm można uznać za pewne wynaturzenie. Po czym dodaje: Propagowanie tej skłonności [homoseksualności], to jest złe zjawisko społeczne, którego nie powinno się rozszerzać. Również konwencja Rady Europy nt. przemocy wobec kobiet, której podpisania słusznie sprzeciwia się minister Gowin, promuje homoseksualizm.

 

04 maja SPR wysłało pisma:

- do B. Borusewicza - prosząc o złożenie wniosku w sprawie wypowiedzi J.F.Libickiego do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich,

- do I. Śledzińskiej-Katarasińskiej - prosząc ją o złożenie wniosku o wykluczenie J.F.Libickiego z klubu PO,

- do Zarządu PO w Wielkopolsce - prosząc o skierowanie do regionalnego sądu koleżeńskiego wniosku o ukaranie J.F.Libickiego.

Treść naszych pism dostępna jest tutaj.

 

Po miesiącu SPR otrzymało odpowiedź Marszałka Senatu: Prezydium Senatu nie dopatrzyło się w cytowanych wyżej słowach zachowania, które nie odpowiadałoby godności senatora i winno być zbadane przez Komisję Regulaminową, Etyki i Spraw Senatorskich. Sytuacji nie zmienił apel SPR o ponowne rozpoznanie wniosku wsparty argumentacją, że J.F.Libicki nie formułował ocen ani nie wygłaszał poglądów tylko wypowiadał się o faktach - mówiąc całkowitą nieprawdę i oczerniając osoby homoseksualne.

Pismo Marszałka Senatu do SPR
Zawiera odpowiedź ws. J.F.Libickiego.
Libicki - odpowiedź Borusewicza (04.06.2
JPG Image 148.1 KB
Apel SPR do Marszałka Senatu
Zawiera apel SPR o ponowne rozpatrzenie wniosku ws. J.F.Libickiego
List do Bogdana Borusewicza (18.06.2012)
JPG Image 360.9 KB

Marszałek Senatu przekazał też SPR wyjaśnienia otrzymane od J.F.Libickiego, które można streścić następująco: podtrzymuję wszystko, co powiedziałem, przepraszam, jeśli kogoś obraziłem. Łudząco przypominało to zachowanie radomskiego radnego Sławomira Adamca, który w sądzie odmówił odwołania swoich homofobicznych wypowiedzi a zarazem stwierdził, że nie chciał nikogo obrazić i przeprosił. "Przepraszam cię, dewiancie" - skwitował to wówczas jeden z działaczy zaprzyjaźnionych z SPR.

Wyjaśnienia J.F.Libickiego
Zawiera wyjaśnienia J.F.Libickiego dla Marszałka Senatu.
Libicki - wyjaśnienia dla Marszałka Sena
JPG Image 163.9 KB

Odpowiedź I. Śledzińskiej-Katarasińskiej dotarła do SPR dopiero 12 września. Można z niej wywnioskować, że to, co J.F.Libicki powiedział 01 maja o homoseksualności, jest poglądem obcym Platformie Obywatelskiej i większości jej członków z członkami Klubu Parlamentarnego na czele. Mimo tego rzeczniczka dyscypliny i etyki klubu PO nie pozostawiła wątpliwości: proszę nie obarczać mnie zadaniem karania kogokolwiek za poglądy (...) Sankcje jakich Państwo domagacie się wobec Pana senatora w niczym nie zmieniłyby sytuacji. Ja wolałabym, by z czasem uznał, że popełnił błąd i zmienił zdanie.

Pismo rzeczniczki dyscypliny i etyki
Zawiera odpowiedź ws. J.F.libickiego
Libicki - odpowiedź Śledzińskiej-Kataras
JPG Image 289.7 KB

Mimo monitów wysłanych w czerwcu, lipcu i sierpniu, Zarząd PO w Wielkopolsce nie odpowiedział na pismo SPR z 04 maja.

Monit do Zarządu PO w Wielkopolsce
Zawiera ostatni - sierpniowy - monit do Zarządu PO w Wielkopolsce
List do zarządu PO w Wielkopolsce (17.08
Adobe Acrobat Document 560.2 KB