GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Prokuratura nie chce zająć się plakatami

Warszawska prokuratura odmówiła wszczęcia dochodzenia ws. homofobicznych plakatów, które na przełomie lipca i sierpnia 2011 roku nielegalnie rozkleił tzw. "ruch higieny moralnej". SPR złożyło zażalenie.

Chodzi o plakaty z napisem "Jesteś HOMO – OK! ale NIE SPEDALAJ NIELETNICH! [zwłaszcza za pieniądze]", które nielegalnie pojawiły się latem na słupach i tablicach na terenie Warszawy. Skąd wiadomo, że nielegalnie? Bo tak stwierdziły podmioty zawiadujące tymi słupami i tablicami - Citiposter i Warexpo Sp. z o.o. W grę wchodziło popełnienie dwóch przestępstw:
- zniszczenie mienia, oraz
- zniesławienie za pomocą środków masowego komunikowania
oraz wykroczenia
- plakatowanie bez zgody właściwego podmiotu.

Prokuratura Rejonowa Warszawa Śródmieście-Północ uznała jednak (na początku grudnia 2011 roku), że sprawą się nie zajmie, bo nielegalne plakatowanie to nie zniszczenie mienia (w tym plakatów wiszących legalnie), natomiast zniesławienie osób homoseksualnych to przestępstwo prywatnoskargowe, którym prokuratura i Policja zajmują się tylko wtedy, gdy zachodzi tzw. interes społeczny. A - zdaniem wyżej wspomnianej prokuratury - w tej sprawie interes społeczny nie zachodzi.

W postępowaniu prokuratury zaskoczyło nas także to, że ograniczyła się ona do przesłania nam (w grudniu 2011 roku) lakonicznej informacji o odmowie wszczęcia dochodzenia. SPR musiało złożyć osobny wniosek, aby otrzymać uzasadnienie tej odmowy. Jest to o tyle dziwne, że wszystkie podmioty, które zawiadamiają (Policję lub prokuraturę) o przestępstwie, mają prawo złożyć zażalenie na decyzję o odmowie wszczęcia dochodzenia. Ciężko jednak podjąć decyzję o złożeniu zażalenia (oraz przygotować samo zażalenie) nie wiedząc, czemu nastąpiła odmowa wszczęcia.

Dopiero 29 grudnia 2011 roku dotarł do nas odpis prokuratorskiego postanowienia wraz z uzasadnieniem (oraz obowiązkowym pouczeniem o przysługujących prawach, w tym o prawie do złożenia zażalenia?). 4 stycznia 2012 roku SPR złożyło zażalenie na odmowę wszczęcia postępowania karnego ws. plakatów "Jesteś HOMO – OK! ale NIE SPEDALAJ NIELETNICH! [zwłaszcza za pieniądze]".

UAKTUALNIE: 5 lutego 2012 roku Sąd Rejonowy dla Warszawy Śródmieścia powiadomił SPR, że posiedzenie, na którym rozpoznane zostanie w/w zażalenie, odbędzie się 20 marca 2012 roku o godz. 10:40.

Odmowa wszczęcia śledztwa z Prokuratury Rejonowej - 30.11.2011
PR - odmowa (30.11.2011).pdf
Adobe Acrobat Document 474.9 KB
Zawiadomienie o odmowie wszczęcia postępowania z Prokuratury Rejonowej - 5.12.2012
PR - zawiadomienie (05.12.2011).pdf
Adobe Acrobat Document 275.8 KB
Wniosek SPR o doręczenie odpisu postanowienia - 12.12.2012
Wniosek do PR (12.12.2011).tif
Tagged Image File 136.8 KB
Zażalenie do Sądu Rejonowego - 4.01.2012
Zażalenie do SR (04.01.2012).pdf
Adobe Acrobat Document 2.4 MB