GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Komisja Etyki Poselskiej nie zareagowała na "gejowską pałkę"

Wnioski SPR o zajęcie się wypowiedziami S. Pięty i K. Grabickiej zostały skierowane "do zasoby spraw Komisji", czyli ad acta. To materia na tyle precyzyjna, że komisja nie jest w stanie podjąć tematu – stwierdził jej przewodniczący.

Chodzi o wypowiedzi Stanisława Pięty (PiS) oraz jego klubowej koleżanki, Krystyny Grabickiej, podczas debaty po pierwszym czytaniu projektu nowelizacji kodeksu karnego. S. Pięta błysnął wówczas we właściwy sobie sposób oceniając, że projekt to "gejowska pałka na normalnych ludzi, którzy mają odwagę bronić religii, praw rodziny i dobrych obyczajów" a także wypowiadając się ex cathedra, że "wyodrębnienie orientacji seksualnych to próba postawienia znaku równości między tym, co jest normą, naturą i porządkiem, a tym, co jest dewiacją, wybrykiem natury i destrukcją porządku". K. Grabicka to autorka skierowanej do Ryszarda Kalisza (SLD) wypowiedzi z tej samej debaty: "Czy pan poseł wnioskodawca nie dąży do afirmacji zaburzeń seksualnych? I ostatnie pytanie. Czy nie jest nadmiernym nadużyciem mieszanie zapisów dotyczących osób niepełnosprawnych czy starszych z zapisami dotyczącymi homoseksualistów?"

Komisja Etyki Poselskiej dostała wnioski SPR o zbadanie, czy przytoczone wypowiedzi nie są naruszeniem Zasad Etyki Poselskiej, w tym zasady rzetelności ("w sprawach tego wymagających [poseł] powinien kierować się względami merytorycznymi") oraz zasady dbałości o dobre imię Sejmu ("poseł powinien unikać zachowań, które mogą godzić w dobre imię Sejmu. Powinien szanować godność innych osób"). Riposta komisji nie pozostawia wątpliwości: posłowie i posłanki mogą siać homofobiczną nienawiść do woli. Jak wynika z pisma od przewodniczącego komisji, Franciszka Stefaniuka (PSL), sprawa została skierowana "do zasoby spraw Komisji" (pisownia oryginalna), czyli trafiła do szuflady. K. Grabicka i S. Pięta nie poniosą konsekwencji, jakie mogła im wymierzyć komisja. Wyjaśnienia dostarcza zapis z protokołu posiedzenia komisji, fragment przytaczamy za stroną internetową Sejmu RP.

Przewodniczący poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL):

Mamy dwa pisma dotyczące pani poseł Krystyny Grabickiej i pana posła Stanisława Pięty, nadesłane przez Stowarzyszenie na Rzecz Lesbijek, Gejów, Osób Biseksualnych i Osób Transpłciowych oraz Osób Queer "Pracownia Różnorodności" z Torunia. Jest to materia na tyle precyzyjna, że obawiam się, iż Komisja Etyki Poselskiej nie jest w stanie podjąć tematu. Są to wypowiedzi posłów z trybuny sejmowej. Bardzo często posłowie uogólniają stwierdzenia, które ktoś może podważać. To kwestia powszechnej edukacji i nie da się tego rozważyć w pracach Komisji Etyki.

Poseł Elżbieta Witek (PiS):

To też kwestia osobistych poglądów. Nie możemy ich podważyć.

Przewodniczący poseł Franciszek Jerzy Stefaniuk (PSL):

Po zapoznaniu się z pismem proponuję skierować je do zasobów Komisji. Czy ktoś jest temu przeciwny? Nie słyszę. Odpowiemy na ten wniosek na piśmie.

Nic dodać, nic ująć. Tym bardziej pamiętajmy, kogo wybieramy do Sejmu. Wybory już niedługo!

Pismo Komisji Etyki Poselskiej
Pismo-Komisji-Etyki-Poselskiej.pdf
Adobe Acrobat Document 17.3 KB