GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

PWN: są zmiany haseł, ale ograniczone

Popularne encyklopedie zaktualizują swoje hasła "biseksualizm" i "homoseksualizm", ale zmiany będą tylko częściowe -  to efekt interwencji SPR rozpoczętej u wydawcy w październiku 2010 roku.

21 października 2010 roku, Włocławek, czytelnia biblioteki głównej WSHE. Bartek trzyma w rękach tom encyklopedii PWN i odczytuje hasło na swój temat. Biseksualność (nazwana tam "biseksualizmem") jest w nim określana jako "skłonności", które "mogą ujawnić się w określonych sytuacjach, np. przy osłabieniu hamulców psychicznych, na skutek wypitego alkoholu, silnych przeżyć emocjonalnych". Kilka minut później w czytelni zaczyna się pierwsza Żywa Biblioteka we Włocławku - wśród żywych książek m.in. osoba biseksualna, osoba transseksualna, lesbijka i gej. Żywe książki są dostępne w czytelni przez kilka godzin; encyklopedie z homofobicznymi hasłami - przez cały czas.

Dwa tygodnie wcześniej Pracownia Różnorodności występuje do Wydawnictwa Naukowe PWN S.A. w sprawie siedmiu encyklopedii dostępnych w sprzedaży, wydanych w latach 1998-2008. Każda z nich opisuje biseksualność i homoseksualność jako "zaburzenie identyfikacji płciowej". Żadna nie wspomina, że są one orientacjami psychoseksualnymi takimi samymi jak heteroseksualność.

Pierwsza odpowiedź wydawnictwa pojawia się w listopadzie: tłumaczy, że hasła opracował dr n. med. Stanisław Dulko, choć nie podaje, kiedy miało to miejsce (dr S. Dulko wpierał SPR przy staraniach o zmianę w/w haseł). Pojawia się też zapowiedź zmiany hasła "homoseksualizm", które nie będzie już zawierać zwrotu "zaburzenie identyfikacji płciowej". Zmiana nastąpi sukcesywnie, począwszy od edycji encyklopedii wydanych w 2010 roku. Odnośnie fragmentu "podejmowanie zachowań seksualnych z osobnikami tej samej płci (przy możliwości swobodnego wyboru partnera)" wydawnictwo mętnie wyjaśniło, że "nie dotyczy on wyboru, czy nie, swoich preferencji seksualnych, a tylko zastrzega sytuacje, w których jedna ze stron znajduje się pod presją".

Pierwsza odpowiedź PWN wydała nam się niekompletna i niesatysfakcjonująca. Pracownia Różnorodności ponownie zwróciła się do PWN - z pytaniem, co będzie z hasłem "biseksualizm", o którego zmianie wydawnictwo niczego nie napisało, oraz z propozycją, aby już wydane encyklopedie opatrzyć erratami. Propozycja ta wynikała z faktu, że proces "naturalnej" wymiany encyklopedii na wydania z 2010 roku i późniejsze zajmie kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat; przez ten czas w obiegu będą tysiące egzemplarzy encyklopedii z homofobicznymi hasłami. Tym razem na odpowiedź przyszło nam czekać kilka miesięcy. Kiedy kolejne monity do PWN nie przynosiły odpowiedzi, na początku czerwca SPR zaczęło dzwonić do wydawnictwa. Okazało się, że w PWN zaszły poważne zmiany - zlikwidowano dział encyklopedii, a osoba, która korespondowała z nami, już nie pracuje w wydawnictwie. W końcu jednak, kilka dni temu, dotarła do nas odpowiedź - podpisana przez radcę prawnego reprezentującego PWN. Wyjaśniono w niej, że hasło "biseksualizm" zostanie zmienione, natomiast na dodanie errat "do egzemplarzy wprowadzonych do dystrybucji" nie ma szans.

Pismo z PWN z 3 listopada 2010
pismo z PWN z 3 listopada 2010.jpg
JPG Image 290.5 KB
Pismo z PWN 15 lipca 2011
pismo z PWN 15 lipca 2011.jpg
JPG Image 155.7 KB