GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

SOF, LW i SPR apelują w sprawie homofobii w PiS i SLD

Trzy organizacje LGBTQ: Otwarte Forum, Lambda Warszawa i Pracownia Różnorodności – wystąpiły wczoraj wspólnie przeciw niedawnym, bliźniaczo podobnym, homofobicznym wypowiedziom lokalnych polityków PiS oraz SLD.

 

Przyczynami wspólnego apelu organizacji są wypowiedzi Jakuba Kowalskiego z radomskiego PiS oraz Krzysztofa Zaręby z podlaskiego SLD, którzy stwierdzili, że homoseksualność to "styl życia" i "świadomy wybór", a także rzecz, której nie należy ujawniać, bo oznacza to "homoseksualną propagandę" i "epatowanie innością".

Obaj politycy zajmują ważne stanowiska w lokalnych strukturach swoich partii – nie są więc szeregowymi działaczami czy anonimowymi członkami. Ich wypowiedzi znalazły się w mediach – J. Kowalskiego m.in. w "Gazecie Wyborczej" a K. Zaręby w "Rzeczpospolitej". W ocenie apelujących organizacji wypowiedzi obu polityków dowodzą ich ignorancji lub wręcz złej woli w odniesieniu do osób homoseksualnych oraz orientacji psychoseksualnych w ogóle. Z kolei sugestie obu polityków dotyczące "epatowania innością" oraz "homoseksualnej propagandy" są obelżywe dla osób homoseksualnych i stanowią przykłady konstytucyjnie zakazanej dyskryminacji ze względu na orientację psychoseksualną.

W ocenie stowarzyszeń Otwarte Forum, Lambda Warszawa i Pracownia Różnorodności jest najwyższy czas, aby partie polityczne uświadomiły sobie, że orientacja psychoseksualna jest neutralną, biologiczną, wrodzoną, niezależną od ludzkiej woli oraz trwałą cechą każdej osoby. Powtarzane często twierdzenia, że jest to "styl życia", "preferencja" czy wynik "wolnego wyboru" są całkowicie nieprawdziwe. Wyciągane są z nich bezpodstawne i krzywdzące dla osób homoseksualnych wnioski moralne i etyczne – w tym przekonanie o wyższości heteroseksualności, o szkodliwości homoseksualności i o jej społecznie niepożądanym charakterze. Nic innego jak właśnie takie absurdalne przekonania doprowadziły do wypowiedzi w/w polityków na temat udziału geja w radomskiej Żywej Bibliotece (PiS) i na temat plakatów akcji "Miłość Nie Wyklucza" na Podlasiu (SLD).

Wystosowany apel
LW-SOF-i-SPR-do-PiS-i-SLD-26.04.2011.pdf
Adobe Acrobat Document 895.1 KB