GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Lambda Warszawa i SPR apelują w sprawie homofobii w Malezji

Na wieść o homofobicznych praktykach malezyjskiego stanu Terengganu SPR i Lambda Warszawa skierowały wspólny list do Jej Ekscelencji Rosmidah Zahid, ambasadory Malezji w Polsce.

 

Terengganu to stan leżący w północno-zachodniej Malezji. Kilka dni temu media zagraniczne (m.in. "The Washington Post") i krajowe (m.in. "Gazeta Wyborcza") poinformowały, że władze stanowe w Terengganu postanowiły stworzyć obóz dla "zniewieściałych chłopców", w którym mają być "uczeni męskości" i "zniechęcani do zachowań homoseksualnych". Pobyt w obozie został przedstawiony przez władze oświatowe Terengganu jako "kurs samorozwoju". Selekcji uczestników tego "kursu" dokonują nauczyciele. Na początek do obozu trafiła grupa 66 chłopców w wieku od 13 do 17 lat.

Uznaje się, że Terengganu jest stanem konserwatywnym – nawet na tle w większości muzułmańskiej Malezji. W państwie tym za współżycie z osobą tej samej płci grozi wieloletnie więzienie, ponadto Malezja jest jednym z nielicznych krajów na świecie, które nie podpisały ani nie ratyfikowały Międzynarodowych Paktów Praw Człowieka ONZ z 1966 roku, chroniących m.in. przed ingerencją państwa w życie prywatne.

Pomysł utworzenia obozu skrytykowała malezyjska ministra ds. kobiet, Shahrizat Abdul Jalil, a ponadto malezyjskie i zagraniczne organizacje LGBTQ. Pracownia Różnorodności oraz Lambda Warszawa przyłączają się do tej krytyki, kierując wspólny list do malezyjskiej ambasadory w Polsce.

List do Ambasadory Malezji w Polsce
Ambasadora-Malezji-pismo-LW-i-SPR-20.04.
Adobe Acrobat Document 383.6 KB