GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

SPR reaguje na homofobię w Radomiu

Wymuszone homofobią władz Radomia przenosiny Żywej Biblioteki z Resursy Obywatelskiej spowodowały stanowczą reakcję Pracowni Różnorodności. SPR skierowało do Prezydenta Miasta Radomia ostre pismo, a ponadto zażądało od radnego i zastępcy prezydenta przeprosin za nazwanie homoseksualności "dewiacją" i "postawą dewiacyjną".

 

Uwagę SPR zwrócił opublikowany w mediach apel radomskiego radnego Sławomira Adamca (PiS), który zawierał następujący fragment:

Jak widać, wśród tzw. „żywych książek” mają się znaleźć na „jednej półce”, m.in. homoseksualiści, ksiądz katolicki i matka dziecka niepełnosprawnego. Takiego „skandalu edukacyjnego” od dawna w Radomiu, nie mieliśmy! „Żywą bibliotekę” wspierają m.in. środowiska homoseksualne, które w innych miastach zasłynęły już agresywną kampanią promocyjną homoseksualizmu, min. w Krakowie, gdzie jeszcze do dziś mają w pamięci wydarzenia z 29 listopada 2005 r., kiedy to aktywiści jednej z tych organizacji, rozprowadzali wśród uczniów szkół materiały promujące perwersyjne zachowania homoseksualne. „Żywa biblioteka” to po prostu kolejny pretekst do propagowania dewiacji.

Ryszard Fałek (PiS), zastępca prezydenta miasta stwierdził natomiast:

Ja, jako Ryszard Fałek, nie podpisałbym się pod żadnym dokumentem, który by zmierzał do finansowania, wspierania czy promowania takich postaw dewiacyjnych jak homoseksualizm.

Od obu polityków Prawa i Sprawiedliwości SPR zażądało odwołania ich słów jako nieprawdziwych oraz przeprosin dla wszystkich osób, które poczuły lub mogły poczuć się nimi dotknięte. Wezwani mają na to 14 dni od otrzymania pism SPR. Po tym terminie Pracownia Różnorodności wystąpi przeciw obu politykom do sądu.

Niezależnie od powyższego SPR skierowało list do Andrzeja Kosztowniaka, Prezydenta Miasta Radomia. Stowarzyszenie wyraża w nim swoje oburzenie homofobiczną presją władz miasta na szefową Resursy Obywatelskiej, w efekcie której Żywa Biblioteka z udziałem książki-geja musiała przenieść się do prywatnego lokalu.

Wystąpienia SPR do S. Adamca, R. Fałka oraz A. Kosztowniaka można przeczytać poniżej.

List do Prezydenta Miasta Radomia
Radom - list do PMR (15.04.2011).pdf
Adobe Acrobat Document 1.9 MB
List do Zastępcy Prezydenta Miasta Radomia
Radom-z-ca-prezydenta-Fałek-wezwanie-15.
Adobe Acrobat Document 440.8 KB
List do radnego Adamca
Radom-radny-Adamiec-wezwanie-15.04.2011.
Adobe Acrobat Document 478.0 KB