GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

SPR żąda wyjaśnień w Inowrocławiu i Ełku

Odmowa ekspozycji plakatów wspieranej przez SPR kampanii "Miłość Nie Wyklucza" w autobusach w Inowrocławiu oraz Ełku stała się przedmiotem zainteresowania Pracowni Różnorodności po publikacji "Gazety Wyborczej". W wypowiedziach dla tego dziennika osoby reprezentujące MZK Ełk oraz MPK Inowrocław podały bowiem uzasadnienia odmowy, z którymi nie można się zgodzić.

 

Plakaty kampanii "Miłość Nie Wyklucza" nie pojawią się u ełckiego przewoźnika, bo w autobusach nie powinny się pojawiać treści "uwłaczające jakiejkolwiek grupie społecznej, kampanii politycznych i wyborczych oraz hasła wywołujące duże kontrowersje społeczne". Takie ograniczenie wynika podobno z wewnętrznych przepisów MZK Ełk. SPR poprosiło przewoźnika o wskazanie, gdzie podano do wiadomości to ograniczenie (na stronie internetowej MZK Ełk go nie ma) oraz o wyjaśnienie, czy:

  • plakaty kampanii "Miłość Nie Wyklucza" uwłaczają jakiejś grupie społecznej (jakiej?),
  • są kampanią polityczną i wyborczą,
  • zawierają hasła "wywołujące duże kontrowersje społeczne".

W wypowiedzi dla "Gazety Wyborczej" przedstawicielka ełckiego MZK dokonała też niezrozumiałego dla SPR zestawienia plakatów kampanii "Miłość Nie Wyklucza" z reklamą imprezy z alkoholem, na którą zapraszały "roznegliżowane osoby", której przewoźnik również odmówił ekspozycji w autobusach. Także w zakresie tego porównania SPR poprosiło o wyjaśnienia.

W Inowrocławiu, gdzie odmówiono ekspozycji plakatów kampanii "Miłość Nie Wyklucza" już kilka miesięcy temu, sytuacja zmieniła się (na gorszą) za sprawą wypowiedzi prezesa zarządu tamtejszego MPK. Wcześniej w sprawie wypowiadała się jedynie spółka Autobox, która zarządza ramkami w autobusach. Ostatnio – poproszony przez ?Gazetę Wyboczą? o wypowiedź – prezes MPK Inowrocław stwierdził odnośnie plakatów kampanii "Miłość Nie Wyklucza", że publiczne propagowanie takich scen nie jest właściwe. Pracownia Różnorodności oczekuje wyjaśnienia, co prezes MPK miał przez to na myśli – plakaty kampanii "Miłość Nie Wyklucza" przedstawiają przecież kompletnie ubranych, pełnoletnich ludzi, którzy się obejmują; nazywanie tego "sceną" której "publiczne propagowanie nie jest właściwe" domaga się wyjaśnienia.

Kampania "Miłość Nie Wyklucza" nie ma ostatnio szczęścia. Lokalne czasopismo z Kędzierzyna-Koźla, gdzie mają trafić plakaty promujące ideę związków partnerskich, opublikowało nieprzychylne teksty na ten temat; homofobią powiało też z periodyku ukazującego się w Suwałkach. Postawy homofobiczne prezentowane są śmiało i bezpośrednio, nie ograniczają się do władz czy podmiotów publicznych, ale dotyczą też mediów oraz "zwykłych ludzi". Zebrane przez kampanię "Miłość Nie Wyklucza" niepokojące sygnały są ważne, bo wyraźnie pokazują obłudę, zakłamanie i homofobię. Pracownia Różnorodności będzie dalej wspierać kampanię "Miłość Nie Wyklucza" – bardzo potrzebną i bardzo cenną akcję.

List do MPK Inowrocław
Inowrocław - list do MPK (16.04.2011).pd
Adobe Acrobat Document 1.9 MB
List do MZK Ełk
Ełk - list do MZK (16.04.2011).pdf
Adobe Acrobat Document 2.3 MB