GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Po raz szósty będziemy protestować w milczeniu

Dzień Milczenia to akcja sprzeciwu wobec hipokryzji, z jaką społeczeństwo odnosi się do osób LGBTQ oraz wobec obojętności i przyzwolenia, z jakimi odnosi się do homofobii. Wymyślony w USA i przekształcony na polskie potrzeby Dzień Milczenia odbywa się w Toruniu nieprzerwanie od 2006 roku.

 

Na co dzień udajemy "normalnych" i nie pokazujemy prawdziwych siebie. Na co dzień nie jesteśmy lesbijkami, gejami, osobami biseksualnymi czy transpłciowymi. Nie mówimy o sobie, ukrywamy się, milczymy o swojej orientacji seksualnej czy tożsamości płciowej. Nasze pragnienia, potrzeby i problemy są niewidoczne – nikt o nich nie mówi. Tylko pod takim warunkiem – milczenia na swój temat – społeczeństwo nas "toleruje". W ramach tej "tolerancji" nie mamy ani szacunku ani nawet ułamka praw, jakimi osoby LGBTQ dysponują w większości państw zachodnich – praw, które przyznano im w ramach równouprawnienia, bez jakiejkolwiek szkody dla reszty społeczeństwa, bez nazywania ich "przywilejami".

Ilekroć się wyłamujemy, pokazujemy otwarcie, kim jesteśmy, mówimy, że czujemy nierówność prawa, dyskryminację, niechęć i nienawiść – odczuwamy te rzeczy jeszcze mocniej. Kiedy przerywamy milczenie na swój temat na reakcję, na oskarżenia i agresję słowną nie trzeba długo czekać. Słyszymy, że jesteśmy "lesbami", "ciotami" i "pedałami", że mamy się leczyć, że przynosimy wstyd, że jesteśmy gorszymi ludźmi, których można wyśmiewać, poniżać, znieważać, potępiać za to, jakimi się urodzili. Prawie nikt na to nie reaguje. W swojej masie społeczeństwo milcząco godzi się na to, że się nas tak traktuje – daje milczące przyzwolenie na homofobię.

Dzień Milczenia jest wyrazem naszego sprzeciwu wobec tej sytuacji. Dzień Milczenia ma uświadomić społeczeństwu jego hipokryzję i obojętność, ma skłonić do przerwania milczenia na nasz temat i na temat homofobii. Ma uświadomić, że milczenie może ranić i krzywdzić nie mniej, niż obelga i cios pięścią, niż nienawistny tekst w popularnym dzienniku, niż homofobiczna wypowiedź z trybuny sejmowej. Wielki jest ciężar tego zbiorowego milczenia.

W Toruniu organizujemy Dzień Milczenia już po raz szósty. Zapraszamy na niego wszystkie osoby, które uważają, że obecna sytuacja wymaga zmiany, że ludziom trzeba przypominać, że tak, jak jest teraz, nie może pozostać. W tym roku zbieramy się 16 kwietnia o 13:00 pod pomnikiem Mikołaja Kopernika na Rynku Staromiejskim. Jak w poprzednich latach – na znak protestu wobec homofobii – osoby uczestniczące w Dniu Milczenia będą mieć zaklejone usta. Liczymy, że ten charakterystyczny symbol wymuszonego milczenia i społecznej obojętności skłoni torunian i torunianki do przemyśleń.