GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Hasło: homofobia

W encyklopediach PWN – najpopularniejszych i najbardziej szanowanych w Polsce zbiorach wiedzy – czai się homofobia. Hasła "homoseksualizm" i "biseksualizm" są jakby przeniesione z lat pięćdziesiątych XX wieku. SPR interweniuje u wydawcy i zawiadamia rządową pełnomocniczkę ds. równego traktowania.

 

 

Znane i lubiane encyklopedie PWN, przez lata jedyne wydawane w Polsce, są niemal pomnikami wiedzy powszechnej. Po ich obecności na półce można stwierdzić, że w danym domu wiedza jest ceniona i szanowana. Po lekturze niektórych haseł może się jednak zrobić słabo. Dostępne w sprzedaży wydania "Encyklopedii PWN w trzech tomach", "Nowej encyklopedii podręcznej PWN", "Oryginalnej AZetki. Encyklopedii PWN" oraz "Encyklopedii nowej generacji. E 2.0" (najwcześniejsze z 1999 roku, najświeższe z 2008 roku) podają, że zarówno "biseksualizm" jak i "homoseksualizm" to "zaburzenia identyfikacji płciowej". Encyklopedie te twierdzą też, że osoby homoseksualne mają możliwość "swobodnego wyboru partnera" – czytaj: homoseksualność została przez te osoby wybrana, choć mogły wybrać, że są heteroseksualne. Tylko jedna (na siedem zbadanych wydań) encyklopedia wspomina, że "homoseksualizm" to nie choroba, co nie przeszkadza nazywać go "zaburzeniem identyfikacji płciowej".

 

W świetle tych ustaleń SPR skierowało pismo do wydawcy w/w encyklopedii – spółki Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. To samo pismo otrzyma do wiadomości Elżbieta Radziszewska, Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Traktowania.

Wysłane pismo
PWN-05.10.2010LUC.pdf
Adobe Acrobat Document 66.9 KB