GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

SPR przesyła wyrazy poparcia dla organizacji Międzynarodowego Festiwalu Kultury Queer w Rosji

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” przesłało swoje poparcie dla osób organizujących Międzynarodowy Festiwal Kultury Queer w Sankt Petesburgu. Druga edycja tej imprezy odbędzie się już w dniach 16-25 września. Miasto zaleje bogactwo queerowych wydarzeń, takich jak wystawy sztuki i fotografii, Międzynarodowy Festiwal Drag Kingów, queerowy pokaz mody, slam poetycki, festiwal rockowy. Będą też dyskusje i seminaria m.in. o aktywizmie poprzez sztukę, czy o tym czy możliwy jest queer w Rosji.

 

Festiwal stawia sobie ambitne cele, nie tylko zaznajomienia miejscowej publiczności ze współczesną kulturą queerową, ale także skonsolidowania twórców i twórczyń queerowych w Rosji, i zachęcenia ich do wykorzystania swojej sztuki i pozycji do aktywizmu na rzecz pozytywnych wartości.

W przesłanym komitetowi organizacyjnemu liście czytamy m.in.:
Wszelkie przejawy aktywności politycznej i kulturalnej mającej na celu zwiększenie świadomości problemów osób LGBTQ są dla nas bardzo ważne. Na równi cieszymy się z przemian w Stanach Zjednoczonych jak i Gay Pride w Tokio. Ale szczególnie cieszą nas działania naszych przyjaciół z byłych krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Historia i polityka sprawiły, że po 1989 roku wraz z demokratycznymi przemianami nasze społeczeństwa zaczęły przyswajać wiedzę o prawach człowieka i podstawowych wolnościach w przyspieszonym tempie, co nie odbywa się bez problemów. Jednakże mamy nadzieję na ciągły postęp.
Cieszymy się, że pomimo istniejących przeszkód, są w Rosji ludzie i organizacje, aktywnie zaangażowani w walkę o wolność do bycia sobą, do głośnego mówienia. Może różnić nas język, historia i polityka, ale łączy nas wspólna wizja która jest zarówno lokalna jak i globalna. Cieszymy się z waszej walki z homofobią, bifobią i transfobią i bogoterią poprzez kulturę – ten najbardziej demokratyczny i egalitarny przejaw ludzkiej aktywności.
Bardzo cieszymy się, że możemy przekazać nasze wyrazy poparcia dla organizacji International Queer Culture Festival. Życzymy aby odniósł on sukces oraz stanowił krok ku pozytywnej zmianie społecznej.

W związku z wieloma problemami jakie podobne wolnościowe i progresywne inicjatywy mają w Rosji swoje poparcie dla idei festiwalu wyraziło także wiele innych instytucji z całego świata – m.in. Międzynarodowa Organizacja Młodzieżowa i Studencka Gejów i Lesbijek IGLYO, Konsulat Generalny Wielkiej Brytanii w Sankt Petersburgu, grupa obrońców praw obywatelskich ze Szwecji oraz organizacje LGBTQ z Włoch (ARCIGAY), Węgier (Labrisz), Turcji (Kaos GL), Chorwacji (Queer Zagreb), a nawet brytyjski komik Stephen Fry. Kolejne wyrazy poparcia wciąż napływają.

Więcej informacji można uzyskać na stronie festiwalu: www.queerfest.ru