GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Homofobia w jury konkursu o tolerancji?

Czy Pełnomocniczka Rządu ds. Równego Statusu powinna zasiadać w jury nagrody na rzecz tolerancji? Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” - uważa że nie. I wysyła protest do Brukseli.

Co roku w ramach kampanii Komisji Europejskiej "Za Różnorodnością - Przeciw Dyskryminacji" przyznawana jest nagroda dla dziennikarzy i dziennikarek piszących o sprawach związanych z problemem dyskryminacji. W ten sposób władze w Brukseli zachęcają media w 27 państwach członkowskich do zajęcia się tą kluczową dla UE sprawą. Organizatorzy informują, że celem kampanii jest "uwrażliwianie społeczeństwa na kwestie związane
 z dyskryminacją, informowanie o istniejącym ustawodawstwie antydyskryminacyjnym oraz promowanie korzyści płynących z różnorodności."

W tym roku nadesłane teksty ma oceniać między innymi Elżbieta Radziszewska, rządowa Pełnomocniczka ds. Równego Traktowania. Przeciwko temu protestuje SPR, działające na rzecz lesbijek, gejów, osób biseksualnych, trans i queer.

To była szokująca wiadomość - stwierdza Aleksandra Skonieczka ze Stowarzyszenia "Pracownia Różnorodności" – Elżbieta Radziszewska ma oceniać artykuły o tolerancji? To osoba niekompetentna, która za wszelką cenę unika walki z dyskryminacją osób nieheteroseksualnych. Jest odporna na wszelkie argumenty i krytykę. Innymi przejawami dyskryminacji, wymierzonej m.in. w osoby niepełnosprawne, starsze czy kobiety – też nie ma chęci się zajmować. Najlepiej świadczy o tym projekt tzw. ustawy antydyskryminacyjnej. E. Radziszewska odrzuciła wszystkie uwagi zgłoszone do niego przez szeroką Koalicję Równych Szans, a jedynym powodem, dla którego ten minimalistyczny projekt w ogóle powstał, są grożące Polsce kary finansowe. Taka osoba ma sędziować w konkursie o tolerancji? To pomyłka i ponury żart.

W swoim apelu do Viviane Reding, Wice-Przewodniczącej Komisji Europejskiej odpowiedzialnej za system sprawiedliwości i prawa podstawowe, stowarzyszenie przypomina, że już w grudniu ub. r. 11 organizacji zrzeszających osoby nieheteroseksualne domagało aby Donald Tusk usunął Elżbietę Radziszewską z zajmowanego stanowiska. Podobne stanowisko prezentowały organizacje broniące praw kobiet. Dzisiaj organizacja domaga się, aby komisja doprowadziła do usunięcia E. Radziszewskiej z jury nagrody, oraz aby w przyszłości KE uważniej przyglądała się jak inicjatywy antydyskryminacyjne są wykonywane w krajach członkowskich.

Do swojego pisma stowarzyszenie dołączyło także przygotowaną w grudniu analizę jak E. Radziszewska wykonuje obowiązki nałożone na nią rozporządzeniem uchwalonym przez samą PO. Ocena ta jest miażdżąca - przyznaje A. Skonieczka – Nic dziwnego, że nikt z rządu do dzisiaj na nią nie odpowiedział. Fakty mówią same za siebie.

Wysłany list - wersja polska
ERadziszewska-PL-protest-konkurs_wersjap
Adobe Acrobat Document 105.5 KB
Wysłany list - wersja angielska
ERadziszewska_EN_protest_jaward.pdf
Adobe Acrobat Document 106.9 KB
Załączona analiza pracy E. Radziszewskiej – petycja do premiera - wersja polska
Premier-odwo_25C5_2582a_25C4_2587-E.-Rad
Microsoft Word Document 82.0 KB
Załączona analiza pracy E. Radziszewskiej – petycja do premiera - wersja angielska
SPR_Petycja_ERadziszewska_EN.pdf
Adobe Acrobat Document 164.6 KB

AKTUALIZACJA 5. sierpnia 2010 – w związku z depeszą PAP zawierającą informacje od rzecznika KE że decyzja w sprawie jury jeszcze nie zapadła, publikujemy inforamację prasową organizatorów z 22 lipca 2010 zawierającą przeciwne twierdzenie:

Plik 1
Nagroda-Dziennikarska-2010-Razem-przeciw
Microsoft Word Document 67.5 KB
Plik 2
EMAIL.png
Portable Network Image Format 124.0 KB

AKTUALIZACJA 10. sierpnia 2010 – dotarł do nas nowy komunikat prasowy organizatorów konkursu z 10.08.2010, w którym wycofują się oni z wcześniejszej informacji o tym, że składu jury został ustalony. Nowa informacja stwierdza natomiast, że wcześniej podane osoby są kandydatami do jury, a ostateczna decyzja jeszcze nie zapadła: 

Plik 1
PL_Counterstatement-Media-Alert.doc
Microsoft Word Document 96.5 KB
Plik 2
Zrzut-ekranu-2010-08-10-godz.-13.34.23.p
Portable Network Image Format 63.1 KB