GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Manifa – po raz czwarty w Toruniu

/uwaga – zmiany w programie /

7 marca w niedzielę o godzinie 13:00 odbędzie się IV Toruńska Manifa – wydarzenie przypominające o prawach kobiet.

Manifa wyrusza spod pomnika Kopernika. W tym roku pod hasłem: Kryzys nie usprawiedliwia wyzysku! Bądźmy solidarne w kryzysie i pokażmy, że zależy nam na tym, by skończyła się dyskryminacja kobiet na rynku pracy!

 

Poniżej znajduje się pełen plan wydarzeń na ten rok. W tym roku Manifę organizują: Kolektyw Kocurra, Młodzi Socjaliści, Krytyka Polityczna i Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności”.

Uzasadniając tegoroczne hasło, organizatorki przytaczają dane Komisji Europejskiej, wg których:
- w Polsce kobiety pracując na tych samych stanowiskach co mężczyźni zarabiają średnio mniej o 14,3% (na wyższych stanowiskach mniej o ponad 30%)
- kobiety ponoszą wyższe ryzyko, że w przypadku utraty pracy nie znajdą ponownie zatrudnienia;
- kobiety są bardziej zagrożone ubóstwem, częściej zawierają umowy na niepewnych warunkach, podejmują pracę w niepełnym wymiarze czasu pracy (w 2008 r. 31,1 % kobiet w porównaniu z 7,9 % mężczyzn) – ma to negatywny wpływ na ich dochody w okresie całego życia, zabezpieczenie społeczne i emeryturę;
- liczba kobiet wśród absolwentów szkół wyższych jest większa niż mężczyzn ( 59 % kobiet wśród absolwentów we wszystkich dziedzinach w UE w 2006 r.), mimo to kobiety przeważają w tradycyjnie „kobiecych” i często gorzej wynagradzanych sektorach (usługi zdrowotne i usługi w zakresie opieki, edukacja itp.), zajmując mniej odpowiedzialnych stanowisk we wszystkich sferach społecznych;
- w krajach, w których istnieją korzystne warunki w zakresie opieki nad dziećmi, osobami niepełnosprawnymi i osobami starszymi, urlopów rodzicielskich i elastycznych form zatrudnienia, zarówno stopa zatrudnienia kobiet, jak i wskaźniki urodzeń są wyższe.

Plan wydarzeń z okazji IV Toruńskiej Manify:

Sobota 6 marca
17:00 Piwnica Pod Aniołem, „Monologi waginy” na podstawie prozy Eve Ensler.

Monologi Waginy to zbiór bezpruderyjnych, szczerych opowieści o seksualnych sukcesach i dramatach kobiet. Powstały w oparciu o ponad dwieście wywiadów, które Eve Ensler przeprowadziła z kobietami z całego świata.
Starsza pani, która przestała interesować się miejscem na dole w 1953 roku i sześcioletnia dziewczynka, przekonana, że to miejsce wyjątkowe, bo obdarzone własnym sprytnym rozumkiem. Kobieta, która wierzy, że łechtaczkę można zgubić i ofiara brutalnego gwałtu podczas wojny w Bośni.

Eve Ensler rozmawiała z kobietami starymi i młodymi, samotnymi i zamężnymi, przedstawicielkami różnych ras, zawodów i orientacji seksualnych.

Powstał zbiór historii niekiedy śmiesznych i wzruszających, chwilami zaś smutnych i szokujących. Wyłania się z nich przejmujący obraz wstydu i frustracji towarzyszących kobiecej seksualności oraz wymierzonej w nią przemocy.


21:00 Pilon, na imprezie z okazji Dnia Kobiet zagrają :
d-Monik, Autinoma/Tekno Kolektyw (Wrocław)
Monster, House/Elektro/Techno (Poznań)
Justine d’arc, Drum and Bass/Breakcore (Toruń)
wstęp: 5zł

Niedziela 7 marca
13:00 Manifa na starówce (początek pod pomnikiem Kopernika)
KRYZYS NIE USPRAWIEDLIWIA WYZYSKU – SOLIDARNE/I W KRYZYSIE!

Czwartek 11 marca
19:30 Kino Centrum, projekcja filmów „Przełamując ciszę” oraz „Podziemne Państwo Kobiet” w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jazda”
Po projekcji dyskusja z udziałem zaproszonych gości.

Dokument „Przełamując ciszę” prezentuje historie kobiet napisane przez życie i opowiedziane przez nie same. Bohaterki z 6 krajów Europy Środkowej i Wschodniej (Polska, Litwa, Słowacja, Mołdawia, Gruzja i Ukraina) podzieliły się z widzami swoimi życiowymi doświadczeniami w sferze praw reprodukcyjnych i seksualnych.

Film mówi o łamaniu praw kobiet w poszczególnych krajach Europy Środkowej i Wschodniej i wyraźnie pokazuje tego skutki: aborcję, ciąże nastolatek, epidemię HIV/AIDS. W polskiej części filmu wypowiadają się m.in. kobiety, które doświadczyły skutków restrykcyjnej ustawy antyaborcyjnej – Alicja Tysiąc i Barbara Wojnarowska oraz inne osoby zaangażowane w walkę o prawa kobiet.

Autorki filmu mają nadzieję, że dokument pomoże zwiększyć świadomość społeczeństw krajów Europy na temat dramatów kobiet, problemów z egzekwowaniem swoich praw. Wielu tych dramatów można by łatwo uniknąć, gdyby tylko politycy właściwie wywiązywali się ze swoich zobowiązań wobec społeczeństwa.

kraj: Polska; scenariusz i reżyseria: Ewa Pytka; rok produkcji: 2007; czas trwania: 58 minuty

Podziemne państwo kobiet to obraz polskiej rzeczywistości, w której ustawa antyaborcyjna funkcjonuje tylko na papierze. Osiem kobiet, które dokonały nielegalnej aborcji, zdecydowało się na pierwszą w Polsce publiczną opowieść o swoim doświadczeniu.

W Polsce od 1993 roku obowiązuje ustawa antyaborcyjna, na mocy której przerywanie ciąży z przyczyn społecznych jest zakazane. Tymczasem liczba aborcji dokonywanych w Polsce nielegalnie jest szacowana nawet na 200 tysięcy rocznie. Dostęp do bezpiecznego zabiegu przerwania ciąży jest w dużej mierze kwestią pieniędzy.

Mimo tak częstych nielegalnych zabiegów przerywania ciąży nie rodzi się w Polsce ruch dążący do zmiany prawa. Autorki filmu próbują odpowiedzieć na pytanie, dlaczego tak się dzieje, cofając się do rzeczywistości z początków lat 90. i odsłaniając bezsilność ruchu obywatelskiego wobec politycznych targów. O komentarze zwracają się do czołowych działaczek ruchu pro-choice, reprezentantek różnych generacji: Kazimiery Szczuki, Katarzyny Bratkowskiej, Ewy Dąbrowskiej-Szulc, Marii Jaszczuk, Kingi Jelińskiej, Rebeki Gomperts, Wandy Nowickiej i Małgorzaty Tarasiewicz.

„Podziemne państwo” kobiet ma stać się słyszalnym głosem za prawem kobiet do podejmowania decyzji o swoim życiu. Liczymy na otwarcie publicznej debaty, w czasie której wyłoni się ruch obywatelski działający na rzecz zmiany ustawy.

kraj : Polska; scenariusz i reżyseria : Claudia Snochowska-González, Anna Zdrojewska; rok produkcji: 2009; czas trwania: 45 minut