GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Żywe książki nareszcie w Grudziądzu!

Ortodoksyjny katolik, wegetarianka, gej, osoba niepełnosprawna, lesbijka, osoba starsza - to tylko niektóre "pozycje", które będzie można wypożyczyć w "Żywej Bibliotece" - wydarzeniu organizowanym wspólnie przez Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" oraz Bibliotekę Miejską w Grudziądzu.

 

"Żywa Biblioteka" to projekt, w czasie którego udostępnia się lokalnej społeczności "żywy księgozbiór" - osoby ze środowisk i grup, wobec których rozpowszechnionych jest wiele uprzedzeń i które na co dzień spotykają się z dyskryminacją. Osoba odwiedzająca uzyskuje bezpośredni kontakt z osobami reprezentującymi rożne grupy społeczne, w tym m.in. mniejszości kulturowe, religijne, etniczne, narodowe - podobnie jak z książkami w tradycyjnej bibliotece.

Interakcja z "Żywymi książkami" odbywa się na zasadzie "jeden na jeden" i nie może przekroczyć 15-20 min. - chodzi o umożliwienie jak najpełniejszego wykorzystania dostępnego czasu przez jak największą liczbę osób odwiedzających. Każda "Żywa książka" dzieli się z osobami odwiedzającymi "Żywą Bibliotekę" swoim podejściem do świata oraz swoimi doznaniami -tym, jak jest odbierana przez otoczenie z uwagi na wyróżniającą ją cechę/właściwość. Odpowiada na pytania i opowiada o swojej codzienności.

Wydarzenie skierowane jest przede wszystkim do młodzieży licealnej. 26 lutego Biblioteka Miejska w Grudziądzu przekształci się w "Żywą Bibliotekę?" udostępniającą "żywe książki" - osoby z którymi będzie można porozmawiać, poznać się bliżej, spojrzeć na świat jej oczami.

- Dzięki Żywej Bibliotece można się przekonać, że świat naprawdę jest różnorodny, że ta różnorodność otacza nas na co dzień, jest obok, na wyciągnięcie ręki, a nasze wyobrażenia o innych ludziach to często etykietki bez pokrycia - tłumaczy Krzysztof Łukaszewski ze Stowarzyszenia „Pracownia Różnorodności”. – Żywa Biblioteka pozwala zmierzyć się z naszymi stereotypami, samodzielnie sprawdzić, jaki naprawdę jest świat innych ludzi – dodaje.

Żywą Bibliotekę wymyślono w Danii w 2000 roku. Od tamtego czasu akcje wg duńskiego pomysłu przeprowadza się na całym świecie, także w Polsce. W październiku br. Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” zorganizowało podobne wydarzenie we współpracy z Wojewódzką Biblioteką Publiczną w Toruniu – Książnicą Kopernikańską. Odwiedziła ją wówczas ponad setka osób. Żywe Biblioteki gościły już także w m.in. w Bydgoszczy, Krakowie, Opolu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu.

- „Żywa biblioteka” to świetny pomysł, a przede wszystkim niecodzienna forma kontaktu z ludźmi o różnych poglądach, wyznaniach czy orientacji seksualnej – mówi Aleksandra Ciżnicka, dyrektorka Biblioteki Miejskiej w Grudziądzu. Pierwsze w Grudziądzu spotkanie z „Żywymi książkami” zaplanowano na 26 lutego, w godz. 10-16 w Bibliotece Miejskiej w przy ulicy Legionów.