GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

ŻYWA BIBLIOTEKA W TORUNIU. Jakie są Twoje uprzedzenia?

Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” oraz Książnica Kopernikańska w Toruniu zapraszają do wzięcia udziału w Żywej Bibliotece. 15 października zamiast drukowanych książek, w bibliotece wypożyczyć można będzie… ludzi.

 

Nie żyjemy w tak jednorodnym kraju, jak wielu sądzi. Mieszkają tu ludzie o różnych poglądach, kolorach skóry, orientacjach seksualnych, różnym pochodzeniu etnicznym, wyznaniu (lub jego braku). To właśnie różnorodni ludzie będą „książkami”. Będzie można ich wypożyczyć i porozmawiać z nimi w czytelni.

 

Żywa Biblioteka pozwala na wyjście ze świata swoich własnych wyobrażeń na temat poszczególnych grup. Z podziału na „my” i „oni”. Pozwoli rozumieć innych ludzi i spojrzeć na świat ich oczami.

Każda „Żywa książka” dzieli się z osobami odwiedzającymi „Żywą Bibliotekę” swoim podejściem do świata oraz swoimi doznaniami -tym, jak jest odbierana przez otoczenie z uwagi na wyróżniającą ją cechę/właściwość, odpowiadając w tym celu na pytania i opowiadając o swojej codzienności. Interakcja z „Żywymi książkami” odbywa się na zasadzie „jeden na jeden” i nie może przekroczyć 15-20 min. – chodzi o umożliwienie jak najpełniejszego wykorzystania dostępnego czasu przez jak największą liczbę osób odwiedzających „Żywą Bibliotekę”. „Żywe książki” – osoby, które pełnią ich charakter, nie odgrywają żadnej roli ani niczego nie udają, ale szczerze opowiadają o sobie i swoim życiu.

Wydarzenie poprzedzi wykład psycholożki Marty Kosińskiej pt. „Dyskryminacja, tolerancja, akceptacja a uznanie praw”.
Marta Kosińska pracuje w Poradni Zdrowia Psychoseksualnego w Gdańsku. Jest trenerką i edukatorką w zakresie praw człowieka i seksualności, a także współautorką publikacji finansowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej „Ja jestem innym ty” dotyczącej zajęć antydyskryminacyjnych. Uczy psychologii w British International School w Gdańsku.

Po zakończeniu Żywej Biblioteki zaplanowano spotkanie autorskie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim.
Hubert Klimko-Dobrzaniecki studiował filozofię, teologię i filologię islandzką. Wydał dwa tomiki wierszy po islandzku, zbiór opowiadań „Stacja Bielawa Zachodnia” oraz powieści: „Dom Róży. Krýsuvík” (nominacja do Nagrody literackiej Nike), „Kołysanka dla wisielca” i „Raz. Dwa. Trzy.”.

ŻYWA BIBLIOTEKA
Gdzie? Filia nr 1 Książnicy Kopernikańskiej przy ulicy Jęczmiennej 23, Toruń
Kiedy? 15 października 2009 roku
12:00 wykład Marty Kosińskiej
13:00 -18:30 Żywa Biblioteka
18:30 – spotkanie z Hubertem Klimko-Dobrzanieckim