GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Laury dla zasłużonych

SPR przyznało honorowe członkostwa trzem reprezentantom holenderskiej organizacji COC Leiden. Jest to efekt kwitnącej współpracy osób walczących z homofobią z miast partnerskich Toruń-Lejda.

 

Rob Stoop, Maarten Bergwerff i Pepijn Hendriks po raz pierwszy odwiedzili Toruń w 2005 roku, kiedy o obronie i poszerzaniu praw osób LGBTQ mało kto tu myślał. W czasie swojej kolejnej wizyty w Toruniu, niecały rok później, trójka Holendrów zastała nowo utworzony oddział KPH. Od tamtego momentu datuje się współpraca między COC Leiden oraz KPH Toruń, w której Rob, Maarten i Pepijn odegrali kluczową rolę.

Teraz gdy KPH Toruń dorosło i przekształciło się w niezależne od KPH Stowarzyszenie „Pracownia Różnorodności” (SPR), postanowiliśmy podziękować naszym holenderskim przyjaciołom za blisko trzy lata ich wsparcia i pomocy – mówi Aleksandra Skonieczka, członkini zarządu. Liczymy, że ich honorowe członkostwo w naszym stowarzyszeniu utrwali i wzmocni więzi przyjaźni COC Leiden i SPR.

Na przestrzeni tych trzech lat współpraca z COC Leiden przybierała różne formy. Było to np. dzielenie się z młodymi toruńskimi działaczami i działaczkami doświadczeniami jakie zebrano na drodze którą przeszła Holandia aby stać się krajem bardziej otwartym. Pomoc w sfinansowaniu plakatowej akcji informacyjnej, która miała w Toruniu miejsce zimą 2007 roku (zorganizowano wówczas zbiórkę w kościołach katolickich i protestanckich Holandii). Rozwijanie wiedzy i umiejętności poprzez wspólne warsztaty i wiele innych.

Owo honorowe członkostwo jest także znakiem naszych czasów. Dzisiaj możemy współpracować z ludźmi z innych krajów naszego kontynentu, aby poszerzać pole europejskiej wolności i demokracji.

* * *

COC Leiden (www.cocleiden.nl) jest stowarzyszeniem działającym w holenderskiej Lejdzie od 2000 roku, kiedy doszło do połączenia wcześniej niezależnych organizacji - gejowskiej (LWH, założonej w 1974 roku) i lesbijskiej (LVL, założonej w 1982 roku). COC Leiden należy do ogólnoholenderskiej federacji organizacji LGBTQ - COC Nederland. Najstarsze stowarzyszenia członkowskie tej federacji powstały w 1946 roku. Walkę o emancypację osób LGBTQ trzeba było wówczas maskować, stąd nazwa organizacji (COC – Cultuur en Ontspannings-Centrum) oznacza dosłownie "centrum kultury i wypoczynku". Pomimo ogromnych zmian, jakie zaszły w Holandii od tamtego czasu, historycznej nazwy nie zmieniono.

 

Przeczytaj informację na stronie COC Leiden