GRUPA SPOTKANIOWA SPR

Należymy do:

Dzień Milczenia inauguruje działalność SPR

Pierwszym wydarzeniem zrealizowanym pod własnym sztandarem przez Stowarzyszenie "Pracownia Różnorodności" (SPR) będzie tegoroczny Dzień Milczenia. 17 maja od 13:00 do 14:05 na Rynku Staromiejskim w Toruniu ludzie z SPR i zaprzyjaźnionych organizacji będą zwracać uwagę na obojętność społeczną wobec homofobii - dyskryminacji lesbijek, gejów, osób biseksualnych i transpłciowych. 

Dzień Milczenia (Day of Silence), pomysłu amerykańskiego GLSEN (Gay, Lesbian and Straight Education Network), zaczynał w szkołach w USA. Przez jeden dzień w roku uczniom i uczennicom towarzyszyły podczas zajęć milczenie i cisza. Osoby biorące udział w akcji nosiły przy sobie kartki z wyjaśnieniem, że ich milczenie jest wyrazem protestu wobec milczenia, a jakim spotyka się homofobia.

Pomysł przeszczepiono do Polski kilka lat temu. Pierwszy Dzień Milczenia - już jako happening uliczny - odbył się w Toruniu w 2006 roku. Co roku do akcji przyłączają się kolejne miasta i organizacje. Wydźwięk akcji jest cały czas ten sam - zwrócenie uwagi na brak reakcji na homofobię, ale także na potępienie osób LGBTQ, które zmusza te osoby do udawania, że należą do akceptowanej większości. Symbolem tej obojętności społecznej jest milczenie, oznaczające przyzwolenie na homofobię, na ludzką krzywdę. Milczenie jest też symbolem konieczności ukrywania przez osoby LGBTQ prawdy na swój temat. W Dniu Milczenia przypominamy o tym ze szczególnym naciskiem, stąd osoby uczestniczące w akcji będą miały zaklejone usta (patrz zdjęcia z zeszłego roku).

Wsparcie dla tegorocznego Dnia Milczenia w Toruniu zapowiedziały m.in. osoby ze Stowarzyszenia "Młodzi Socjaliści", Międzywydziałowego Studenckiego Koła Naukowego "Gender" oraz anarchistycznego Kolektywu "Lalucza".

Zbiórka przed akcją: niedziela, 17 maja, godz. 12:40, "Pod Aniołem".

Przyjdźcie, przyłączcie się!